Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante de aliaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
Pages: 1, 2
alx
Ieri mi-am cumparat si montat jante de aliaj de..........logan pe modus. Cumparate din metro, 8 mil 4 buc. E adevarat ca sunt turcesti dar si cele originale sunt turcesti si costa........ 8mil BUCATA!!!
Sunt modelul din poza dar au doar 5 spite, nu 8.
Vin cu tot cu prezoane speciale...
Mai exista un model in metro dar parca nu sunt asa de misto...
claus
pai.. ce pot spune.. felicitari pentru noua achizitie
pe cand si pozele ?
alx
multam... de indata ce-mi da dobitocul de admin drumu' la net acasa... in ultimul timp am impresia ca-mi da net numai in zilele pare...
octav_
Modelul din poza il am pe CLio si arata frumusel.
pablo
alx jentile tale sint marca CMS PALADIN:
CMS 350 6.0 J x 14 H2 sau CMS 348 6.5 J x 15 H2

sursa:http://www.cms.com.tr/welcome.asp
alx
asa este numai ca difera de cel din poza de pe site. are 5 spite nu 8.
pablo
alx,octav bagati si voi o poza cu jentile alea ... please
alx
pai nu vezi poza din primul post? imagineaza-ti janta doar cu 5 spite...
Manuel
Sper sa nu se supere Codrin de pe daciaclub ca i-am furat poza. Astea-s jantele:
octav_
Uite aici jantele CMS din Metro.
pablo
Ok merci ... arata dragut ... sa le purtati sanatosi
octav_
Merci.. smile.gif
eddie33
Sunt pe 14 inches? Se potrivesc la gauri la Symbol? Daca da,inseamna ca se potrivesc si la Bicorp.Eu vreau jante sa pun cauciucuri de iarna pe ele.M-am interesat cat costa o janta de tabla la Renault,e numai 2.400.000 ROL.Daca astea costa 2.000.000 bucata in Metro,inseamna ca sunt mai rentabile.....
andreib
Eu am pe nubira CMS din Metro de 6000km puse pe masina si nu am pb. Singurul lucru important care nu trebuie omis sunt inelele de centrare care nu vin la pachet in Metro. Daca nu le ai pe alea iti va vibra masina, sunt f importante. Alea probabil se pot cumpara de la importator (Radacini) sau face la strung. smile.gif Nu recomand folosirea jantelor de aliaj iarna pt ca se degradeaza lacul de pe ele de la produsele aruncate pe drumurile patriei. Daca vrei inca un set de jante de iarna te duci la un centru de cauciucuri sh si gasesti jante de tabla ieftine (pana in 500k bucata) sau incerci de la alte tipuri de masini (de ex la Nubira is cca 700k/buc noi dar au offset mare, puteti incerca de cielo exe).
octav_
Sunt pe 14 inch, cauciucurile le-am pastrat, sunt cele cu care a venit Renault-ul (Good Year GT2). Jantele sunt putin de tot mai late, insa se potrivesc. Legat de inelele de centrare, cei de la Metro m-au trimis la Gara de Nord, la Radacini, de acolo mi le-a dat gratuit un reprezentant.
eddie33, sunt interesat si eu sa-mi cumpar cauciucuri de iarna, poate si SH, daca gasesti te rog anunta-ma si pe mine. Mi-am pastrat jantele de tabla si vreau sa le echipez cu cauciucuri de iarna.
eddie33
Cauciucuri de iarna am gasit resapate la piciorul podului la Fundeni,unde sunt niste baieti profilati pe indreptat jante de magneziu,dar jante de tabla pe 14 nu aveau,asa ca am amanat...Cauciucurile erau cu mici defectiuni de fabricare,nu erau deloc uzate pe calea de rulare,erau ca noi.
alx
@andrei: dupa cum se sugereaza in titlu, aici se vorbeste de punerea jantelor pe modus sau, daca vrei, pe reno. Pt asta, NU e nevoie de nici-un inel de centrare... Pe Daewoo poate dar pe reno, NU!

Jantele din poza cu clio sunt pe 14" iar cele din cea cu loganul sunt de 15". Va pun mai jos si poza cu jantele de 15" pe modus. vin cu prezoane si nu mai ai nevoie de absolut nimic pentru a le monta.
alx
alta poza
octav_
alx, jantele mele cumparate din Metro nu au avut inelele de centrare si a trebuit sa merg la Radacini pt a le achizitiona. Fara inele nu puteau fi montate, doar am intrebat la 3 Service-uri pt roti.
Anyway, frumos Modusul, ii sta bine cu jantele acelea, sa le stapanesti sanatos! smile.gif
alx
danke!
bon... la ce foloseste domne inelele cu pricina? nu cumva pentru a corecta diferenta de diametru intre gaura centrala a jentii si tambur?
andreib
Ti le monteaza aia mai prosti. Orice janta pentru a fi perfect centrata trebuie sa vina fix pe butuc pt ca atunci cand strangi prezoanele sa nu se deplaseze. Asta nu o spun eu ci unii mai priceputi ca mine. Nu conteaza ca masina e daewoo/reno/ maybach. In general numai jantele originale nu au nevoie de astfel de inele pt ca au Central bore facuta exact dupa butucul masinii.
alx
Pai vine bre fix pe butuc, ce nu pricepi???
andreib
Sorry, am postat in acelasi timp cu tine. smile.gif

PS: Ai scos capacelele alea pe care scrie CMS sa verifici?
alx
Da, eu am probat eu insumi o janta in seara cand le-am cumparat. Intra fix pe butuc, chiar m-am shfortat sa invart un pic de janta ca sa o aduc la gauri...
And, by the way, merg si prezoanele originale dar le-am schimbat cu cele date odata cu jentile. Nu am rabdare sa explic dar prezoanele de jante de tabla merg si pe aliaj, invers nu prea merge...
andreib
Mishto ca au venit fara inele. La mine imi vibra pe la 110 kmh fara inele de centrare. Prezoanele nu am avut nevoie de ele pt ca la Nubira vin piulite, prezoanele fiind prinse in butuc. Deocamdata o duc bine jantele dar incerc sa evit gropile cat mai mult (si bordurile, ca alea is boala mea). La mine s-a modificat putin si comportamentul masinii pentru ca jantele de aliaj ies mai spre exterior (au un Offset mai mic).

PS: Arata bine pe modus, sa le porti sanatos . smile.gif
alx
Multam de aprecierei...

Nu vibreaza catusi de putin chiar am fost la un drum cu ea la BV si la 130 nu vibra nimic... Merge smooth...
SorinV
inelele de centrare sunt inele de centrare si atat ! din cauza asamblarii cu joc pe care o fac cu butucul rotii, in momentul in care sunt puse 2 prezoane nu mai exista contact intre inel si butuc ! nu au rol de echilibrare nici de sustinere ! au rol doar cand se moteaza/demonteaza roata
alx
Aha deci greutatea masinii este transmisa la janta prin prezoane nu prin butuc/inele de centrare, nu?
andreib
Intradevar, inelele de centrare nu au rol decat in montarea rotilor, sa le ghideze pe butuc. Majoritatea sunt din plastic deci nu au nici un rol in dinamica rotii dupa strangerea prezoanelor.
alx
Ce stupid am fost... Aveau inele de centrare dar erau gata monate pe jante si se potriveau la fix. Cand am scos o janta sa fac o pana, au ramas pe butuc si abea atunci le-am vazut...

BTW: Nu va duceti la Sama Service!!! Veti plati pt o pana normala si echilibrat o roata, 2 plumbi, 510.000 lei! HUO! HOTIIIII!!!!
dragos clio&astra
Eu am cumparat jante CMS pe 14" din Metro(importate de Radacini)pt a le pune pe Clio.Nu aveau inele de centrare si vibra masina de o lua naiba,asa ca le-am dus inapoi.
alx
trebuia sa te duci la radacini (importatorul lor) si iti luai inele de centrare gratuit!
dragos clio&astra
Asta am aflat-o abia acum,iar b..l de la Metro era total pe dinafara!
Axe
Ma simt deja ca un arheolog dezgropand topicul asta dupa atata amar de vreme dar ma mira ca nu a avut priza la public pana acum ! icon_mrgreen.gif
AS vrea sa dau o noua fata masinii mele si cea mai buna varianta este un schimb de roti.
Credeti ca jantele care se gasesc acum prin targuri sunt de calitate, merita investitia sau aliajele sunt moi, se stramba usor, sare vopseaua etc ?
Un set pe 15" costa undeva dupa negociere pe la 1100ron si arata cam asa:
cj98czh
Daca cele puse de tine sunt ceea ce iti doresti ... eu zic ca nu vor arata bine pe Meganul tau ... pentru ca ai tamburi pe spate si aia se vor vedea urat, ai nevoie de niste jante cu centrul mai mare care sa ascunda tamburii ... parerea mea .. biggrin.gif
Axe
Am de gand sa curat tamburii si etrierele si sa ii fac negri. smile.gif
Ma gandisem si eu la ce spui, in principiu ai dreptate dar se gaseste leac la orice.
claudiu.manda
Axe, nu ti-as recomanda ART in primul rand fiindca sunt foarte grele. Apoi, sunt Made in China. In banii astia, poate cu 100-200 lei mai mult gasesti Rial, Mak, Dezent, Wolfrace. Modele poate mai putin aratoase, insa mai sanatoase.
Axe
Wolfrace nu sunt tot china ?
Rial stiu ca sunt bune dar nu cred ca voi da doar 100-200 in plus pe ele !?
Pe 15 deja bat in 1600ron.
claudiu.manda
Wolfrace sunt la baza englezesti. Acum pe unde le-or face nu stiu, insa oricum e alta mancare de peste fata de ART.

Pentru jante Rial, arunca o privire aici.
argon
M-am ales cu uns et de jante originale pe 16, si cineva mi-a soptit ca ar fi venit pe Modus, cum pe aici sunt utilizatori, a mai vazut sau are cineva modelul?
Axe
Foarte ciudate dar dragute smile.gif
hellcat
Nu-s de modus, au fost optionale la grand scenic II, Reversi se numesc.
Problema lor e ca sunt de 6" latime, nici macar de 6,5" cum sunt cele disponibile pe megane, cam inguste pt o anvelopa de 205/55.
La grand scenic au optat pt o asa latime mai mica pt un confort sporit, un balonaj mai mare dat de anvelopele 205/60.
Adrian00
Is urate rau! glare.gif
argon
Am vazut ca-s de 6, dar le am cu gume 205 si stau bine, taloanele-s relativ drepte, nu stau / \.

30 Apr 2012, 09:58:
QUOTE(hellcat @ 29 Apr 2012, 21:49)
Nu-s de modus, au fost optionale la grand scenic II, Reversi se numesc.
Problema lor e ca sunt de 6" latime, nici macar de 6,5" cum sunt cele disponibile pe megane, cam inguste pt o anvelopa de 205/55.
La grand scenic au optat pt o asa latime mai mica pt un confort sporit, un balonaj mai mare dat de anvelopele 205/60.
*



Sa inteleg ca o sa am un cofort sporit cu ele datorita latimii mai mici? Anvelope o sa pun 205/55r16, ca acum am 205/50 si-s prea joase.
marius140872
uite ce am eu pe Logan si cred ca ar fi dat bine si pe modusul tau negru.450 euro , echipate cu cauciucuri si montate pe masina
31claudiu
alte jante, dar de data asta, pe 17:


[attachmentid=1627891698] [attachmentid=1627891699]
R19/16v
funky aplauze.gif
comanr
misto jantele
alwaysfresh
ce bine merg, foarte tari!
Iasmi
Vreau să mă lămurească și pe mine cineva va rog mellow.gif Eu am cauciucurile : 185/60/15 . pot pune orice fel de janta de 15" ? .(cauciucurile de pe Logan sun 185/65/15 ) și nu știu dacă se potrivesc jantele de la o mașină la altă .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.