Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbari in noul regulament
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
VladK2K
Sunt curios care sunt schimbarile in noul regulament rutier. Daca stie cineva care sunt acestea, in ce stadiu se afla, cand va fi introdus, rog sa raspunda pentru ca sunt sigur ca multi ar fi interesat de acest lucru.

Din cate am auzit eu pana acum, ar fi ceva de genul:
- Pietonii nu au voie sa traverseze nici pe zebra daca stanjenesc traficul
- Pietonii trebuie sa traverseze in pas sprinten
- E mai permisiv sa lovesti un pieton daca traverseaza neregulamentar
- Obligativitatea de a circula cu luminile de intalnire inclusiv ziua

Nu stiu cate dintre acestea sunt deja in efect (parca auzisem ca treaba cu luminile de intalnire e deja inclusa)
A, si multi soferi inca nu stiu ca, mai nou, cand intersectia nu are centru fizic (bordura sau alte chestii) se face la stanga fara a ocoli centrul imaginar al intersectiei(adica prin stanga lui) - astfel, nu te vei mai poticni in coada de masini care face stanga din sensul opus. Din pacate, eu nu pot sa aplic acest lucru pentru ca as fi lovit de cei de pe sens opus, care ocolesc centrul imaginar, si vin in mine.
VladSoare
Schimbarile le vom sti cind va fi publicata noua lege (sau ce-o fi). Pina atunci discutam degeaba, numai pe presupuneri.
Chestia cu ocolirea centrului intersectiei este deja activa de mult, din OUG 195/2002, dar nu se poate aplica decit in unele cazuri, nu in toate. S-a mai discutat despre asta si parca imi amintesc ca am dat si eu niste contraexemple.

Nu va bucurati prea tare de lovitul pietonilor. Sigur ca teoretic e un mare progres daca te lasa politia in pace cind lovesti un besmetic care traverseaza pe rosu, dar ia sa te vad eu cum dovedesti la politie ca avea rosu. Pina la urma nu conteaza cine are dreptate, conteaza cui ii da politia dreptate.
In plus, oricit ai fi tu de sofer, tot exista niste momente cind te dai jos din masina si vrei sa traversezi strada. Orice bizon cu ceva bani sau pile va putea sa dea peste tine pe trecerea de pietoni si pe urma sa spuna ca ai traversat in fuga si i-ai sarit in fata. Iar politia il va crede pe el, nu pe tine.
Deci pina la urma toate astea sint cu doua taisuri.

Dar in fine, hai sa vedem intii cum suna legea. Deocamdata nu stim decit niste interpretari ale unor ziaristi stupizi si inculti. Nu m-ar mira ca legea sa fie foarte departe de ceea ce credem noi.
VladK2K
NU ma refeream la cei care trec pe rosu... (pentru care ar putea exista martori, dar ma rog)

Ma refer oameni care traverseaza ditamai bulevardul prin mijloc, nu pe la intersectie. Sau in sate, cand iti sar in fata
andutu
Mai e valabila regula cu ocolirea centrului imaginar prin stanga la virajul spre stanga? ca in noul cod rutier numai gasesc acest articol si nu gasesc nimic inlocuitor si cum se face virajul la stanga.
froniecristian
Virajul la stanga



Pentru efectuarea virajului la stanga trebuie sa parcurgem urmatorii pasi:
1. La aproximativ 100-200 de metrii fata de intersectie preselectam banda de langa axul drumului. In cazul drumurilor cu linii de tramvai trebuie sa preselectam banda de langa linia de tramvai, iar daca ne aflam pe o strada cu sens unic preselectia pentru virajul la stanga se face pe banda de langa bordura din stanga.
2. Reducem viteza, trecem in treapta a II-a de viteza si semnalizam schimbarea directiei de mers catre stanga (cel putin 50 m fata de intersectie)
3. La aproximativ 20-50 metrii de intersectie stabilim ordinea de trecere prin intersectie. Pentru aceasta trebuie sa observam mijloacele de semnalizare rutiera (vezi situatiile care pot fi intalnite la stabilirea ordinii de trecere)
4. Inainte de a patrunde in intersectie ne asiguram si acordam prioritate celor indreptatiti (pietonilor si masinilor care circula pe drumul transversal daca drumul transversal este drumul cu prioritate)
5. Efectuam virajul propriu-zis: rotim volanul spre stanga si trecem prin stanga centrului imaginar al intersectiei cand drumul este in aliniament, iar cand drumul nu este in aliniament ocolim prin dreapta centrul imaginar al intersectiei.







16 Mar 2016, 22:31:
Mai e valabila regula cu ocolirea centrului imaginar [/quote]

Art. 110. – (1) Īn situatiile īn care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stānga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia. (2) Schimbarea directiei de mers spre stānga, īn cazul vehiculelor care intra īntr-o intersectie circulānd pe acelasi drum īn aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stānga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora. (3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.
andutu
Multumesc, ma tot contrazic cu cineva gasisem si eu asta numai ca in unele locuri la Art 110 scrie cu totul si cu totul altceva.

Am gasit si ceva mai oficial pe site la Brigada rutiera Bucuresti.

HG 1391 din 2006 unde este specificat exact ce mi-ai dat tu.

Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.