Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
sosoenduristu
am avut bafta sa iau o pietricica in parbriz la masina din semnatura.e doar o ciupitura cu diametrul de 3 mm, dar buba e ca e fix in fata ochilor soferului, si ma enerveaza mai mult decat sa ma deranjeze.am casco, deci nu e un stres de bani, oricum nu cred ca e scump.intrebarea e daca merita sa schimb parbrizul montat de fabrica cu altul(ma refer atat la calitatea sticlei, cat si a montajului, mai ales ca stiu de problema cu chederelor de la parbriz).as merge la ager, pt ca mi e peste mana sa merg la ipso, e si relativ departe, si am inteles ca e mult de asteptat la programare la service.orice sfaturi/experiente sunt bine venite.
Laurentziu83
tot vei schimba parbrizul pana la urma. si poti sa ai surpriza ca ciupitura aia sa se extinda. la iveco am vazut cu ochii mei cum s-a extins o ciupitura dintr-asta pana la 10 cm in jumatate de ora de mers. dupa aceea n-a mai crescut dar arata urat
ess1902
Daca nu ma insel clio nu are kedere ci parbrizul e lipit.Parerea mea e sa-l schimbi...dc semnul ala e in ochii soferului si enerveaza, fa-o.Parbrizul la reprezentantza presupun ca e original...
google
Mergi la ager si vezi ca pot sa-l repare in cazul in care e doar ca o steluta (nu e fisurat parbrizul, adica nu s-a extins). In 1/2 ora e gata, nu se cunoaste decat daca te uiti foarte atent si costa 400k-500k lei (am reparat eu acum un an cu 400k). Pot sa-ti spun, din experienta, ca am reparat, la diferite intervale de timp, 3 ciupituri si s-au comportat foarte bine, prima din ele a prins 2 ierni fara probleme. Pana la urma am "prins" o piatra care i-a venit de hac, in sensul ca a plesnit pe vreo 10cm, nu s-a mai putut repara si am fost nevoit sa-l schimb. L-am schimbat tot la ager (sau cum ii spune acum, e pe fostul bulevard Dimitrov). In timp au fost schimbate doua parbrize la doua masini diferite si nu au fost probleme, comparativ cu cei de la PoRo care au schimbat un parbriz si dupa 2 luni s-a deslipit la partea de jos de mai era putin si-l pierdeam pe drum.
dya
Iti pot spune din experienta ca cei de la Ager chiar au produse de calitate si lucreaza prompt.
Eu am schimbat un geam de portiera fata la ei si nu aveau geamuri turcesti, ci spaniolesti (cu tenta verzuie).
Manopera a durat 1h si cu totul a costat 2 mil de lei. Iar la IPSO cu geam turcesc a fost 7 mil numai geamul!
Dupa parerea mea, daca nu e o suma astronomica (si banuiesc ca nu e) ar fi de preferat sa-l schimbi cu totul.
sosoenduristu
ca sa fie limpede despre ce vorbesc.e o ciupitura cu diam 3-4 mm, care nu s a extins in 4 luni.am fost la ager dupa incident sa vad ce si cum, tot in speranta ca in repar si nu mai skimb geamul tot, dar omul a fost onest si mi a spus ca reparatia este strict ca sa nu se mai intinda spartura, nici vorba ca sa iasa cat de cat invizibila zona reparata.practic, se da o gaura in ciobitura si se baga o pasta care se intareste,dar nici vorba de transparenta si claritate macar apropiate ca ale sticlei.oricum, multumesc mult de sfaturi, cred ca voi merge la ager in final, vad ca parerea e in general buna despre calitatea serviciilor la ei.
megamega
Salut,

A venit vremea sa schimb parbrizul (e ciobit chiar in dreptul soferului). Trebuie sa ma duc la asigurator si apoi la service. Aici am o problema: care service. Am vorbit cu cei de la Gimarom, mi s-au parut seriosi, pe forum am vazut ca e ok si la Ager. A mai fost cineva la Gimarom? Sau recomandati un service Renault? Este vreo diferenta intre parbrizele "originale" Renault si cele aduse de Gimarom, Ager,etc...?

A alta intrebare este cum imi dau seama daca parbrizul pe care-l pune este atermic? Sunt marcaje specifice?


Multumesc.

erico
Buna, tocmai am intrebat la reprezentanta Renault din Iasi cat costa inlocuirea parbrizului. raspunsul:
"Buna ziua,
Va comunic preturile dupa cum urmeaza:
-parbriz 680ron cu tva;
-kit montat parbriz(adezivul plus celelalte...) 145 ron cu tva;
-manopera 135 ron cu tva.Total 960 ron cu tva. "
movy
Vezi ca pe Bucium langa reprezenta Peugeot este un service de parbize. Un prieten are un peugeot 307 SW si i s-a spart luneta spate. La reprezenta la Peugeot i-au cerut 900 RON + manopera (200 RON). Acolo l-a costat 300 RON parbrizul iar manopera numai 50 RON. Banuiesc ca au si parbrize de Renault.
Multa bafta
RCS
Pt cei care vor avea ghinionul sa ia o piatra in parbriz, lovitura care se va lasa cu o crapatura in parbriz, va dau un sfat: pana ajungeti la reparat (de preferat cat mai repede!!!) cu parbrizul, pe portiunea lovita de piatra lipiti o banda schotch, deoarece in momentul in care in respectiva crapatura intra tot felul de impuritati, chiar daca parbrizul se va putea repara ulterior tot se va vedea respectiva crapatura tocmai din cauza impuritatilor care se acumuleaza acolo. In concluzie: sa aveti tot timpul la voi o banda scotch pt. orice eventualitate. wink.gif
d3m3ntzial
Am fost azi pana la Braila si mergand pe sosea,un tir a aruncat o piatra exact in parbriz.Rezultatul : o "ciupitura" de vreo 2-4 mm in dreptul pasagerului ,aproape de stergator.
E cazul sa merg la service sa intervina pentru a nu se extinde lovitura sau sa il schimb pe casco ?biggrin.gif
erico
Multzam de sfatul cu service-ul din bucium, am sa fac o vizita in weeek-end.
Laurentziu83
@dementzial: momentan nu poti apela la CASCO, din simplu motiv ca e prea mica ciupitura ca sa iasa in pozele de la asigurare. Nici sa te duci la reparat ca sa previi extinderea nu se merita, tot ramai cu benghiul in parbriz. Mai bine il lasi asa si, daca vezi ca se extinde, te duci linistit la casco si nu mai au ce sa-ti zica. Daca vrei sa "grabesti" putin procedeul, poti sa incerci sa "extinzi" benghiul, apasang cu degetul pe dinauntru pe geam. Eu asa i-am extins lui taica-miu involuntar la dacie o ciupitura dintr-asta de nu mai stiam apoi cum sa fixez diferite brizbrizuri pe parbriz sa nu vada prea repede.
d3m3ntzial
Am fost astazi la reprezentata Renault din Focsani pentru a-i intreba pe cei de la service daca se poate face o interventie ca sa nu se extinda ciupitura.Mi-au spus ca nu costa decat 150 RON tongue.gif si procedura consta in aplicarea de ceara speciala pe portiunea afectata.
Mi-au spus chiar ei ca nu se merita efortul,iar daca se extinde sa ma duc la CASCO.
uncle
@sosoenduristu

uite ca semit s-a rezolvat ok cu Ager!! incerca si tu ....

multumirea lui Semit
smile.gif
dil
@erico: Ager Service (de unde a plecat fericit semit) este si in Iasi pe Sf.Andrei. Poti sa incerci si acolo. Sa ne tii la curent cu ce ai aflat/rezolvat.
cmandrei
Intrebare - la schimbarea de parbriz (casco sau nu) se inlocuieste si chederul ... defapt dugile de cauciuc/plastic care acopera marginile laterale ale parbrizului ?
siporazvan
Mie mi-a fost schimbat parbrizul si nu s-au inlocuit chederele. Chiar mi-au spus ca nu le pot lipi la colturi ca se vor rupe daca Doamne fereste trebuie schimbat din nou parbrizul.
erico
News: Am luat numarul de la ager-service (link) si am lansat o comanda pe site. a doua zi m-au sunat si mi-au comunicat pretul: in total aprox 500 RON cu tot cu montat. parbrizul este doar 420 RON iar manopera cam 80. La Gimarom am gasit preturi pe site (link) am gasit doua tipuri de parbrize (ptr Clio 2) Parbriz Verde cod 01-RE.7248-G la 369.1975 RON si Parbriz Sungate cod 01-RE.7248-S la 647.1815 RON.
dil
Care este diferenta dintre cele doua parbrize de la Gimarom?
erico
cel mai scump are parasolar si eventual este atermic (m-au intrebat cei de la ager ce tip de parbriz am simplu sau cu parasolar). cel putin asta cred ca e diferenta.
petermarku
Posesor Clio bicorp.
Ar putea sa-mi recomande cineva unde sa schimb si eu geamul dreapta fata si cam cat m-ar costa? URGENT!!!!! Pls.
FISICHELU
Am facut comanda de parbriz. Mi s-a spus "Va sunam noi". Stiam ca dureaza in jur de 3 saptamani pana il aduce. Dupa o luna ii sun eu. "Inca nu a sosit, dar va sunam noi". DUpa 6 saptamani de la comanda, ii sun eu. "Da , a sosit". Si de acum incepe periplul. Voi puncta pas cu pas ceea ce am facut , incepand cu politia.
1. La politie, am facut o cerere in care cer eliberarea autorizatiei de reparare. Mare atentie aici. SCRIETI CA ASA ATI GASIT-O IN PARCARE!
Sub nicio forma nu spuneti ca s-a intamplat in timp ce mergeati cu masina, pentru ca o sa trebuiasca scris nr. de inmatriculare al masinii care a azvarlit pietricica,pe ce drum circulati, plus o declaratie pe proprie raspundere ca nu erati bauti la volan...In sfarsit, frecus mai mare...
2 Cu autorizatia mergeti la asigurator. Acolo face un dosar. Va trebuie copiii dupa asigurare, buletin, carte identitate , certificat de inmatriculare,factura masinii, dovada eliberata de Politie.
3.Acum mergeti la service. Daca nu au pe stoc, fac comanda de parbriz. Ei vor nota de pe placuta ovala exact tipul de parbriz care trebuie inlocuit (si anume identic cu cel care trebuie schimbat, altfel asiguratorul nu achita devizul...). Ei se apuca de treaba; deci e bine sa fie cineva cu masina pe langa voi, ca mai e de fatait...
4. Cu devizul de la service, in dublu exemplar, se merge la asigurator. Acolo mai completati o declaratie. IMPORTANT! Daca masina a fost cumparata cu o reducere, si marea majoritate asa se cumpara, vor calcula exact cat achita ei, si cat trebuie sa mai achitati voi la service. De exemplu, la mine reducerea a fost de 1000 euro la cumpararea masinii. 4% din suma totala a reparatiilor am achitat-o eu.
La ASIBAN am mai achitat o tampenie - reintregirea sumei asigurate. Vreo 49 lei. Pentru nelamuriri intrebati-l pe Tudor.
5. Cu unul din exemplarele devizului semnat si stampilat de ASIBAN (plus "Accept plata") m-am dus la service. Acolo, am mai platit vreo 50 lei, acei 4%...

Atentie! Desi i-am rugat sa recupereze de pe parbriz Ro-vignetta, praful s-a ales de ea! I-am rugat sa imi faca o copie dupa deviz. Cu aceasta si cu chitanta de la cumpararea Ro-vignettei nu ar trebui sa fie probleme cu politia.La fel, e bine sa nu lasati nimic "tentant" in masina...Dureaza 8 ore pana se intareste "lipiciul" parbrizului...
Pasul urmator va fi plata la ASIBAN a acelor 4%....Nu de alta, dar daca este vorba de mai mult decat de un parbriz, 4% din valoarea reparatiei poate sa insemne cam mult...
Rabdare si succes!
romeod
Asa cum scrie si in titlu as fi interesat unde se poate schimba un parbriz la Clio-ul meu, la preturi onorabile si in acelasi timp meseriasii sa isi cunoasca meseria si sa lucreze foarte bine. Astept parerile si opiniile voastre.

Multumesc.



PS Am cautat cu search pe forum dar nu am gasit nici un topic de acest fel.
vallixx
http://www.autoglas.ro/ aka AGER sunt chiar buni, recomand.
Si fac si reparatii bune la parbrize.
Batrānul
Si eu am facut o reparatie de parbriz la ei (o mica ciobitura) si a iesit f. bine (am trecut ITP-ul...). Am fost la sediul lor de pe Calea Serban Voda (langa cimitirul eroilor revolutiei).
Dar AGER face si inlocuiri de parbrize (cam orice tip), la preturi mai mici decat reprezentantele Renault.
dya
Subscriu la ce au spus colegii, AGER este cel mai bun. Eu am schimbat la ei un geam de portiera, iar treaba a durat mai putin de o ora cu tot cu factura, unde mai punem ca aveau si au in general toata gama de geamuri pe stoc, ceea ce in reteaua de service-uri autorizate Reno... :-& gun3.gif
ReiMNs
si eu am schimbat parbrizul la renault focsani, a costat 1330ron , mi-a pus unul cu tenta..si protectie la UV. da un alt aspect masinii.

bine ca am mai avut si altele..am atasat o factura cu coduri si manopera.




succes
wolfin
l-ai facut pe casco, daca da nu au comentat ca ai pus un parbriz mai scump care nu era in dotarea de serie?
ReiMNs
da , pe casco. Nu au zis nimic, nu eu l-am ales aia l-au pus.

si in plus de asta mi-au dat parbrizul vechi care e intact + faruri.
adnatonic
Mi-am schimbat si eu parbrizul de curand! Am fost la Dr. Parbriz unde preturile mi s-au parut foarte mari pentru perioada pe care o traversam! Parbriz simplu 450 lei, parbriz atermic cum era si cel crapat 950 de lei, ambele cu montaj inclus! Si apoi am mai fost la o firma pe Cosbuc ( n.r. Galati ) unde, spre surprindere mea, am gasit mult mai ieftin: 320 lei cu tot cu montaj! In 3 ore jumate mi-am luat masina inapoi si am primit si doi ani garantie!
injector
Eu am gasit parbrizul pe net: falconsauto . Mi l-au schimbat la domiciliu.
Clio din 2006 - 380 lei
dezarie
A trecut ceva timp de la deschiderea topicului, insa am o problema. Mi s-a spart geamul stanga-spate si nu stiu unde sa ma duc sa mi-l schimbe, care sunt preturile, etc. De asemenea trebuie sa imi fac si revizia pt 60.000 de km si am aceeasi nedumerire.
SandelBS
329 lei cu tot cu manopera geamul stanga spate. l-am schimbat la un service kia din Braila, obligat de cei de la casco. In service Renault daca te duci pana la ora 12, ti-l aduce a doua zi. Eu am asteptat o saptamana la aia.
Saptamana trecuta o masina de tonaj relativ mare, mi-a aruncat o piatra pe parbriz si acum 4 zile a inceput sa apara crapatura, Prima oara in jur de 15 cm si apoi s-a mai lungit cu vro 5. Am pipait dinauntru si nu se simte, iar din afara abia se vede. Am zis sa nu-l schimb deocamdata, ca e in partea dreapta si n-are rost sa-l fac pe casco, mai ales ca se poate repara din cate am citit pe aici.
Duyu
Daca s-a dus crapatura asa de mult nu il mai poti repara. sad.gif Reparatia se poate face atunci cand exista doar ciupitura pe parbriz.
wolfin
15 cm + 5 cm= 20 cm - daca vrei sa il repari (desi nu cred ca se poate repara datorita marimii ) ar trebui sa te grabesti sa nu se extinda. Mai mult, daca crapatura in campul vizual depaseste 10 cm nu se trece ITP-ul.

Tu decizi daca il schimbi sau il "repari".
SandelBS
ITP-ul il am la anul pe vrema asta si nu prea imi convine sa-l schimb acum. Am cercetat mai bine azi, am vazut ciupitura, pe dinafara se simte ca e crapat. Si sa vad daca imi acopera casco unul mai bun, daca nu , mai astept pana strang bani sa pun eu diferenta. Mai ales ca in vecii vecilor nu mai fac ceva la un service din provincie, si o sa astept pana prin septembrie cand ajung la Bucuresti. Am vazut la un prieten cu logan ca de un an are o crapatura, mult mai mare ca a mea, asa ca nu ma grabesc degeaba. cum am facut cu bara spate.
SandelBS
Am fost azi la apan Braila (pt niste zgarieturi din cauza unui betivan) si am intrebat si de parbriz. Pret cu toate accesoriile care trebuie pe langa parbrizul propriu-zis ...aproximativ 2000 lei. Bine ca la capitolul caroserie nu e obligatoriu sa te duci in service renault. Si eu care ma gandeam sa iau unul de tenta mov (ca asa am inteles de la el ca exista mai bun)
Tamango
Aoleu ... eu am un Twingo, m-am dus la reprezentanta sa-i schimb parbrizul, imi cereau aia 18 mil. Am rezolvat la Pilkington cu 4 mil. Fa un drum pana in Galati unde e celmai apropiat centru: http://www.parbrize.ro/Pilkington-GL-Galati.html
BannedHost
Azi am observat si eu cand ploua pe afara ca am niste puncte minuscule pe parbriz.... Credeam ca e ceva mizerie care nu o sterge stergatorul...

Am un punct cat un varf de pix, care se simte cad dai cu unghia pe el si care dupa ce l-am sters de apa a ramas un punct mic alb..

Mai am cateva punctulete minuscule cat un varf de ac dar nu cred ca sunt adanci.

Se pot si se merita reparate ? Eu nu cred ca se vor extinde...Am pe alta masina tot asa, puncte mai mari si nu s-au extins.

Cred ca din cauza nisipului aruncat pe jos s-a ciobit parbrizul.


Momentan nu am casco.. Pe garantie cred ca nu se poate schimba.
Ulterior pot face Casco fara sa observe acele puncte mici ? Deabia se vad si cu ochiul liber daca cunosti zona in care sunt.
andr3i84
Poti sa le repari ca nu costa mult, dar la cum le-ai descris nu cred are rost. Si eu am la a mea doua mai mari (cat unghia mica) care nu s-au extins in 2 ani si am decis sa le mai las pana o sa trebuiasca sa-l schimb de tot.
helldriver11
Am patit si eu faza cu pietricica, a aparut o "steluta" cu diametru de 4-5 mm. Este chiar sub oglinda retrovizoare, nu in campul meu vizual, nici nu am observat-o imediat, abia astazi, la o saptamana de cand am auzit pocnitura (culmea, eram pe un drum asfaltat, iar in fata mea era un Logan, nu vreun mastodont).
Astept sfaturi, eventual recomandar pentru un atelier bun de reparat in zona Arges.
Am CASCO, insa nu cred ca imi vor deconta pentru atata lucru.
danromania2002
Mai ajuti cu o pietricica in parbriz si sigur o sa deconteze:))
eandrei.stancu
Anul trecut in Septembrie am schimbat parbrizul(Renault Symbol) la firma Martec pe Bd. Timisoara 92. Nu mai tin minte exact pretul, 240 sau 250 Roni cu tot cu montaj.
Acum cautand pe net vad ca au sedii in mai multe orase.
Ii recomand , ca si preturi nu cred ca veti gasi mai ieftin.
BannedHost
Steluta se repara ~45 lei la orice firma de reparat sau montat parbrize si folii ..
RadulescuRomulus
intrebare:
- mi s-a crapat parbrizul si as vrea sa ii pun unul cu tenta verde/roz => trebuie sa trec in talon acest lucru? masina a venit din fabrica cu unul clasic
- stiti cat ma ajunge unul nou pe verde/roz pt megane 2 hatch?

Mersi!
ReiMNs
am si eu masina in service pentru a schimba parbrizul, al meu era un pic crapat, 2 puncte si era ros de la pietricele.. si am cerut sa mi-l schimbe. Pret 1150 ron parbriz atermic, sper ca va iesi bine biggrin.gif



parbrizul il schimb la renault cobalcescu militari.
injector
Si-a schimbat un amic parbrizul si a gasit un pret bun la Vectorglass, tot cu montaj la domiciliu: 370 lei
martzipan2004
tatal meu si-a schimbat parbrizul cu 350 de ron parca pe viilor...acum 1 saptamana
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.