Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ANVELOPE KORMORAN
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
puiuart
SUNT NOVICE SI LA LOGAN LAUREAT DE 1,4 AM ANVELOPE KORMORAN, AS VREA SA AFLU PARERI DESPRE ELE
Codrin
Sunt jalnice. Te duci sanie daca pisti frana putin mai tare. Schimba-le cu prima ocazie
alx
Parca ti-am mai dat-o si in alt topic. Sunt periculoase ca fac galme de noi, nu e nevoie sa se invecheasca.
EU in locul tau le-as schimba imediat de ies din iarna...
danbogdan
Am vazut in Cora Lujerului anvelope Kormoran, pentru iarna, 185/65 R15. Ar merge la Logan. Stie cineva daca sunt relativ ok? Adica isi pastreaza proprietatile cativa ani sau dupa primul an nu mai sunt asa de ok? Pretul era aproximativ 180 RON
puiuart
dar sunt mai bune decit Montana, ori sunt la fel si numai denumirea difera?
alx
mai omule! pricepe odata. sunt acelasi lucru si sunt CELE MAI PROASTE CAUCIUCURI!
puiuart
am inteles,mersi!
rty745
din cate stiu eu , da kormoranul de pe logan e exact acelasi lucru cu montana(cred ca sunt montana la care au schimbat sigla)

dar , in general kormoran sunt net superioare Montana.

eu am avut cauciucuri de iarna Kormoran (cred ca snow pro se numeau) pe clio, si am f. chiar multumit (pe zapada erau chiar misto, pe uscat nu erau nemaipomente)
bobo77
Sint la fel doar numele difera sint produse de aceeasi fabrica.Si eu m-am contrat la clubdacia cu baietii, pina si compozitia este aceeasi.
Kramer
Anvelopele Kormoran de pe Logan NU SUNT la fel cu Montana de 13" care echipau Dacia SuperNova si Solenza la inceput. Cine a condus cele 2 poate face clar diferenta, aderenta la Kormoran este mult mai buna si nu mai scartaie in fiecare curba cum fac Montana.
Atentie insa la presiune pentru ca Dacia livreaza masinile cu approx 3 atmosfere ceea ce la face intr-adevar sa franeze ca sania smile.gif
AND
Daca as avea 1 mil ROL pt fiecare data cand am derapat pe asfalt uscat din cauza kormoranelor la piscarea franei , as fi un om bogat.

Si inca nu le-am schimbat...deci sunt un om curajos biggrin.gif
DFA
Am primit și eu Kormorane K801 pe Logan-ul meu dCi și deocamdată (1.500Km) nu mi-au creat nici un fel de probleme, am frânat puternic chiar și de la 100Km/h la 0 și nu am derapat/scârțâit, inclusiv pe astfalt ud (ploaie slabă).
În schimb anvelopele tind să derapeze când frânez puternic la viteze mici (sub 30/40Km/h), pentru că frâna e foarte "tare" și blochează foarte ușor roata la viteze mici, în schimb, la viteze mari, spre mirarea mea frânarea puternică nu blochează roata și anvelopele nu pierd aderența.
Precizez că nu am ABS și am reglat presiunea în pneuri "ca la carte". Nu știu dacă faptul că dCi-urile având pe față discuri duble ventilate schimbă comportamentul la frânare față de MPi-uri.
cipman
Am avut si o experienta cu Kormoran. Nu pe Logan. Am povestit AICI.
Kramer
Ok, acum n-am zis ca anvelopele astea Kormoran sunt un fel de Bridgestone deghizate smile.gif Am zis doar ca nu sunt la fel de proaste ca Montana de 13" cu care veneau Daciile.
Mie mi s-au parut cam la fel de bune/proaste ca Matador si clar mai slabe ca Firestone.
hellcat
QUOTE(kramer @ Feb 26 2006, 04:13 PM)
Am zis doar ca nu sunt la fel de proaste ca Montana de 13" cu care veneau Daciile.
*


Anvelopele Kormoran sunt aceleasi montane care au echipat Logan-ul in primele 8 - 10 luni de la lansare.
Eu zic ca-s la fel (material, linie de productie) cu cele care echipau SRNovele.
Tu cand spui ca sunt mai bune, pe ce te bazezi?
Kramer
Ma bazez pe propria experienta smile.gif Am circulat cam 10,000km cu fiecare dintre modele si pot spune ca exista o diferenta clara de aderenta.
cristinic
QUOTE(hellcat @ Feb 26 2006, 05:35 PM)
Anvelopele Kormoran sunt aceleasi montane care au echipat Logan-ul in primele 8 - 10 luni de la lansare.
Eu zic ca-s la fel (material, linie de productie) cu cele care echipau SRNovele.
*


adica sunt fabricate la noi?
eu am un set de anvelope kormoran pe o alta masina 185/65/14, am cam 8000km cu ele si nu au nici o galma, sunt tocite uniform (binenteles geometria e facuta), nu au sarme rupte, etc..., iar despre aderenta sunt chiar bune pe asfalt uscad si scad proportional ud/zapada. pe ele scrie "made in czech republic"
semit
am pe masina Kormoran de vara-Made in Romania-varza..dar am avut asta iarna cauciucuri de iarna Kormoran Snowpro..Made in France..SUPER TARI!!!
stargsm_ro
Am Kormoran din fabrica pe Logan si am ramas uimit cum au patinat cand am pus brusca la 40-50Km/h. de atunci imi e frica sa mai apas brusc frana. Am mai apasat odata cam la 100km/h si am crezut ca nu merge frana la inceput. Abia astept sa le schimb biggrin.gif !
Kramer
Verificati neaparat presiunea in pneuri, pentru ca Dacia are prostul obicei sa livreze masinile cu peste 3bar.
Si intr-adevar, la presiuni duble decat cele recomandate masina merge sanie, si asta cu orice anvelope.
puiuart
-asta cu presiunea in pneuri asa este!
ionutt daniel
Cam vechi topicul, dar inca de actualitate. Problemele acestor anvelope sunt doar unele inchipuite. Acestea sunt clar anvelope de vara si e normal sa aibe aderenta slaba pe umezeala si zapada. Daca sunt folosite pentru ce au fost concepute nu cred ca se intampla nimic spectaculos. Am un prieten care a mers cu ele 80000 km (la limita), si in afara faptului ca s-au tocat nu au avut alte defecte gen galci sau pori. Intr-adevar a mers 70-80 % in afara orasului.
AR-18-MOS
QUOTE(ionutt daniel @ 7 Jun 2008, 14:10)
inca de actualitate.

Inca ... ? Din 2006? Dupa ce sa rasdiscutat atat de cauciucuri?
paultaxi
sant bune pt drifturi si astea fara sa vrei le faci.
corvinarh
am montat si eu pe loganul de servici kormoran snowpro... deocamdata sunt multumit... sa le vad si pe zapada...
lil68
Buna,
Eu am anvelopele originale KORMORAN de cand am achizitionat masina. Am facut aprox. 36.000 de km in 4 ani. Nu pot sa spun ca am avut probleme cu ele. Chiar deloc. Abia acum se simte faptul ca sunt uzate si necesita schimbarea. Chiar ma gandesc sa le inlocuiesc cu aceeasi marca. Voi ce ma sfatuiti?
bobo77
Sa nu-ti iei tot cormorane, sunt printre cele mai slabe anvelope...
cacciula
ATENTIE!!! AUTO SOFT ESTE CEA MAI MARE TEAPA, ITI CUMPERI AMVELOPE NOI SI CIND VI LA GARANTIE PENTRU DEFORMAREA CAMEREI AMVELOPEI TI SE SPUNE DE CATRE EXPERTI AUTO SOFT ; CA ASA SE INTIMPLA DIN CAUZA PROASTEI UTILIZARI . DACA MAI INCERCI SA SPUI CEVA ESTI DIRECTIONAT CATRA PROTECRIA CONSUMATORULUI CA FIRMA NU ARE CU CE SA TE AJUTE TE-AI PACALIT SI GATA . NU CUMPARATI PRODUSELE LOR SUNT FABRICATE IN CHINA TAIWAN SI VINDUTE PE BANI BUNI, EVIDENT SUNT PRODUSE NOI DAR DACA AI PROBLEME POITI SA TE DUCI SA ITI CUMPERI ALTELE CA GARANTIA NU FACE DOI BANI .
bobo77
Mai dar te-au suparat rau astia de le faci contrareclama, multumim pentru avertisment.
ileana_damian
subscriu: nu sunt proaste, anvelope FOARTE proaste.
m-am luat altele mai bune, traiasca card avantaj si baietii de la magazin biggrin.gif si acum sunt fericita.
m-am facut sanie acum cateva seri si era doar frig, nu polei pe jos. vai cucu meu cand venea zapada

i love Continental biggrin.gif
user2000
eu le-am avut 5 ani de zile pe masina , parerea mea e ca sunt bune , daca NU conduci la limita !!! daca conduci prudent , sunt ok si cat sunt noi , toate sunt super bune
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.