Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LOGAN LAUREAT 1,4 VS LOGAN LAUREAT 1,6
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
puiuart
AM AUZIT CA MOTORUL DE 1,4 ESTE O GENERATIE MAI NOUA
gamezcdr
E de generatie mai veche adica e fiabil i se cunosc problemele nu cred ca vor fi probleme cu el.
alx
ai auzit prost. "e" la fel de fiabile... eu am 1.6 si iti recomand pt mai mult mers in oras 1.4 si pt mai mult mers in afara 1.6.
Laurentziu83
E acelasi motor (la exterior e ABSOLUT IDENTIC, la fel si la Clio), asa ca tot acelasi motor de pe timpul lui pazvante (20 de ani vechime cred) e. Diferenta e la cursa pistonului mai mare la 1.6, adica sunt modificate biela, arborele cotit si probabil ce tine de ele. Si setarile din calculator.
Asadar nu are cum sa fie mai fiabil unul decat celalalt. Singura problema ar fi: daca e mai lunga biela si implicit la arborele cotit are "extremitatile" mai mari, atunci fortele centrifuge sunt mai mari si deci mai multe riscuri sa se rupa. Dar ele sunt mai mari cu maxim cativa mm, asa ca nu sunt probleme. Oricum e un caz de o masina la 1000 sa se intample ce zic eu si foarte bine se poate intampla la 1.4.
Asadar sa nu dai crezare la parerile ca 2 motoare care difera extrem de putin unul fata de celalalt ar putea avea fiabilitati diferite. Cel mult daca ar fi fabricate din piese de calitati diferite, dar nu-i cazul la logan.
puiuart
va, multumesc mult pentru explicatii!
alexadv
1.6 am 170.000km din 2005 si e ok .. bine a fost tratat de la inceput cu Dura Lube dar nu cred ca i concludent acest lucru
sobolan
pe logan 1,6 cu 8v e motorul ideal !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.