Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Coduri cutii de viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
EL_BGD
Problema e relativ simpla, pe scurt, mi-a cazut cutia, de reparat costa 53mil, noua era 62 mil, am gasit una la dezmembrari de la un clio cazut de pe platforma (deci are 0 km si se vede, la un pret considerabil mai mic). Treaba e in felul urmator: la service, mi-au spus ca, codul cutiei de care am nevoie e JB1, eu avand clio bicorp 1.4 16v din 2003. Cutia e de pe un clio din 2002, benzina, si am vazut ca pe ea scrie JB1 asa ca am luat-o. N-am gasit nici un mecanic de la Renault sa vina cu mine, asta fiind sambata pe la 3. Oricum, ca sa dorm si eu linistit, stie cineva sa-mi spuna codurile de la celelalte cutii de viteza de la clio-uri 1.4 16v (symboluri si bicorpuri vechi si noi). Chestia e ca mi s-a spus de la service ca nu e aceiasi cutie de pe symbol, chiar daca e acelasi motor, si nu e la fel nici cu cea de pe clio-ul dinainte. (cel cu farurile mai rotunde). Cutie tre' sa fie exact de clio d'asta, deci daca stie careva codurile de la celelalte, please share this info, ca sa dorm si eu bine la noapte. Thnx. Oricum, maine la prima ora sunt prezent la service sa le dau cu ea peste bot si daca nu e buna, sa-i injur, ca pe ea scrie JB1 cum au spus. (scrie pe o eticheta cu un barcode si mai multe cifre).
b06fcn
Zi-mi exact ce scrie pe cutie, JB1 plus inca trei cifre tre sa fie, ca sa-ti pot spune rapoartele de demultiplicare si eventuale posibile compatibilitati.
Si nr de fabricatie al masinii daca nu gasesc in manualul de cutii, sa caut in programul de piese.
Ca JB1 sunt cam 100 de combinatii posibile, cu kilometraj electronic sau normal, etc.
JB1 veneau si pe R 5, 19, 21, 9/11 etc.
iulym
ca veni vorba, cutia de pe clio symbol phase 3, adica pe care-l am io de anul asta, de care e ? stiu ca nu e nici pe logan, nici pe solenza ... e doar pe clio asta ?
SorinV
poti sa ai jb1 sau jb3 ! eu am jb1 si masina e identica ! inclusiv anu inclusiv motorul ! deci nu ai de ce sa iti faci griji ! este f f improbabil sa fie diferente intre symbol si bicorp la rapoarte !
offtopic : unde ai fost la dezmembrari ca ma intereseaza si pe mine niste chestii !
SorinV
daca te roade asa tare poti sa le desfaci pe amandoua si sa le compari !
EL_BGD
Cer scuze de inactivitate in topicul asta, dar am crezut ca nu a fost postat, fiindu-mi afisata o eroare la data respectiva. Oricum, cutia s-a potrivit, era cea buna, chiar nu mai stiu ce scria pe eticheta, dar raportul km/h/rpm este la fel ca inainte, deci consider ca totul este ok. In schimb, aseara am observat ceva ce m-a cam ingrijorat, si anume se aude foarte incet, de sub masina un tacait cam ca cel initial, care atunci cand calc ambreiajul dispare. Sper sa nu o iau de la capat.
@SorinV, nu ma rodea asa tare, doar ca voiam sa dorm linistit in noaptea respectiva, nefiind sigur ca era exact aceiasi cutie; la service au zis ca nu merge de solenza, logan, symbol, modelul anterior de clio; voiam doar sa stiu daca stia cineva codurile, ca sa ma conving ca am luat-o pe cea buna...La banii aia puteam sa am cosmaruri smile.gif.
P.S. De la ec-o fi tacaitul ala ca ma innebuneste doar cand ma gandesc ca iar o iau de la capat cu cutia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.