Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dealeri renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
moise_78
salutare

trec direct la subiect desi postez pentru prim oara aici

am vrut sa deschid un nou topic pentru ca vad ca nimeni nu a discutat pana acum problema delarilor

spre exemplu as vrea sa discutam care dintre delari renault sunt ok si care sunt cei cuncare ati avut diverse probleme

ma refer aici la termene nerespectate, proasta colaborare cu clientii, au serviceuri prost echipate sau cu probleme ...

atat parti pozitive cat si cele negative ,
pentru a incerca sa ii ocolim pe cat putem pe cei care nu sunt serio
atacs
Serus:

Parti pozitive:
- dupa ce Cobalcescu ma dezumflase cu un termen de livrare de vreo 3 luni, la Serus mi s-a promis un termen de livrare de 1 luna jumate. Ciudat lucru in Romania, dar a fost respectat...
- m-a rezolvat in timp util cu talonul pe care eram disperat sa il obtin, altfel trebuia sa fac doua drumuri Bucuresti - Iasi si retur

Parti negative:
- m-a obligat sa cumpar alarma aia scumpa (178 EUR) - mi s-ar fi parut mai normal sa ai mai multe de unde alege
- m-a taxat pt numar cu 700.000 lei - inteleg sa iti pui un "capac", dar chiar aproape triplu nu ma asteptam sa fie...
- in service m-au dezamagit total.
Mi-au pierdut mai intai autorizatia de reparatie data de asigurator, dupa care au gasit-o (sau au facut rost de o copie, nu stiu). Dupa care, din cauza asta, s-a decalat termenul inscris initial cu vreo 3 zile. Noroc ca imi anulasem o plecare, ca faceam (cred) criza de nervi in sediul lor pana imi dadeau masina.
Nu a fost vorba decat de niste zgarieturi pe masina, pt care asiguratorul ma despagubea pt vopsit. Ce au facut cei de la Serus? Au vopsit doar una dintre cele 3, alta mi-au spus ca a fost polishata, dar nu se vedea nimic polishat acolo, era identica, iar cealalta, unde era si o urma de vopsea de la una care intrase in mine, la fel, nu mi-a facut nimic. Doar disparuse urma de vopsea. Banuiesc in schimb, ca ei au facturat catre asigurator ca si cum ar fi vopsit toate zgarieturile - era vorba de vreo 12 milioane, pe cand ce mi-au facut mie mai mult de 4 milioane nu cred ca facea...
Din cauza nevoii de masina, nu m-am mai certat cu ei. Deh, tot roman prost raman.

Pe total, minusurile au depasit plusurile - in fond, interesul lor era sa vanda o masina, asa ca ala cu adusul masinii la timp intra mai degraba la chestii normale la orice firma.

De asta, nu l-as recomanda mai departe.
Kata
@atacs

tot de la Serus am comandat si eu. Sper sa am mai mult noroc. oricum voi avea grija la service...

si ca sa fiu un pic off-topic am sa intreb: dintre cei care ati luat de la Serus, cum a fost respectat termenul de livrare mai ales la modelele Bicorp? s-a depasit, au fost aduse mai inainte?? etc...
cip07
DESPRE APAN BRAILA:
PLUSURI:
-au promis un bonus (o alarma de 168 EURO), nu s-au tinut de cuvant;
-au intarziat 2 saptamani cu termenul, nu s-au scuzat;

MINUSURI:
-mi-au dar covorase in loc de alarma dupa insistente pline de insistente;
-nu mi-au dat nici un fel de indicatie despre masina cand am luat-o, practic am ghicit comenzile;
-relatia nu mi s-a parut deschisa si egala, ci era una: roman rupt in tur - mare dealer RENAULT

LE-AM PUS LA PLUSURI PENTRU CA NU MI SE PAR ASA IMPORTANTE, BONUS-UL NU ERA CEVA INDISPENSABIL, LA URMA URMEI DACA VREAU ALARMA IMI CUMPAR...IAR TERMENUL SI L-AU FIXAT SINGURI NU I-AM FORTAT CU NIMIC, NU INTELEG DE CE NU SE TIN DE CUVANT;
CONCLUZIE: APAN ISI SUPRAEVALUEAZA POSIBILITATILE.

AM PUS LA MINUSURI TOT CE MI S-A PARUT IN NEREGULA IN RELATIA DE PARTENERIAT, PREFERAM SA-MI DEA NISTE EXPLICATII DE BUN SIMT IN LEGATURA CU NEONORAREA BONUSULUI, ERAU OBLIGATI PRIN CONTRACT SA-MI DESCRIE FUNCTIONAREA PE SCURT A MASINII PENTRU PREDARE, IAR AROGANTA MI-O EXPLIC PRIN COMPORTAMENTUL SI INFATISAREA MEA CUMINTE.
CONCLUZIA: APAN FACE COMERT CA IN ANUL 1990, VINDE MASINI CA PE BLUEJEANS;

CONCLUZIA FINALA: DACA APAN ARE CERTIFICARE IN MOD SIGUR NU O ONOREAZA SI NU ARE CE CAUTA IN EUROPA UNITA !
lucica
fratilor eu am luat-o de la autocobalcescu si totul a fost OK! s-au tinut de cuvant au adus-o cand au promis, mi-au dat si alarma, covorase (care sunt de kkt) si un breloc "reno" la rugamintile mele.
la service nu stiu cum sunt ca nu am avut probleme pana acum (decat cu o trosnitura la volan dar mi-e lene sa ma duc la ei) biggrin.gif
Stie careva cum e service-ul la autocobalcescu?
Lex Luthor
Mie mi-au lucrat bine dar teribil de incet.
La a doua reparatie am fost la Meridian. Acolo au lucrat repede dar inca mai au sa-mi schimbe emblema de pe usa care nu a venit nici dupa 2 luni. (noroc ca mi-au dat temporar alta in loc, dar in loc de dCi este cu 1,6 16 V)
Kata
@lucica

bicorpul ala al tau de 1,5dci nu avea 65cp? cum ai reusit sa scoti 3 in plus...??

ca asa scrie in signature...
laugh.gif laugh.gif
octav_
Despre Serus:

Plus:

- am primit masina intr-un timp record, 5 zile, desi era inca pe transport, asta datorita unei doamne f de treaba;
- mi-au negociat alarma de 178 euro la jumatate din pret;

Minus:

- unele persoane din cadrul Serus m-au tratat cu f putin respect, in special de la Service;
- cand am avut un accident, relativ minor (far spart, bara fata zgariata+bandou lateral si grila radiator rupta) m-au convins ca grila radiator sa ramana asa mad.gif pt ca nu au pe stoc modelul respectiv. Deoarece trebuia sa astept cam 1 luna pt acea grila am inchis ochii; in sfarsit, cand masina a fost gata, am platit 17 mil lei sad.gif , am plecat pt ca apoi sa constat ca farul schimbat nu merge => drumuri pe banii mei, timp pierdut + nervi intinsi;
- la micile probleme pe care le-am prezentat celor de la service, de ex masina tragea dreapta, doi smecherasi mecanici tineri mi-au luat masina, au facut o tura de vreo 20 min, dupa care vin sa-mi spuna ca masina nu are nimic blink.gif ... asa ca am mers la un tip mai in varsta care si-a dat seama ca din fabrica volanu era cazut putin in dreapta, problema care apare frecvent la Clio si Laguna, din fabrica vin asa.

In concluzie recomand Serus pentru unele persoane care isi fac datoria si asculta si clientii nu numai pe domnul director Rusea.
ceci
Despre TI Suerom Cluj-Napoca

Plusuri:
- daca mergi pentru revizie si stiu ca le dai bani se misca foarte repede si bine.

Minusuri:
-masina comandata in 14.02 a fost livrata in 10.04 chiar daca au zis data maxima de livrare 19.03;
-la livrare masina a venit cu alarma montata de Omaalarm(asa scrie pe un certificat de garantie primit cu actele masinii - a fost o oferta Renault) dar care nu a functionat din prima zi. De 1 an si 6 luni inca nu au reusit sa-i faca nimic deci pe cat posibil ocoliti-i.
-pentru schimbarea unui telescop in garantie am stat 10 ore in service pentru o treaba care nu a durat mai mult de 10 minute iar ca meniul sa fie complet a trebuit sa mai stau 30 minute pentru ca domnii aveau sedinta si nu s-au putut deranja sa-mi dea actele.
electriczbif
Tot despre TI Suerom Cluj:

Vanzari: Ok, nota 8, masina livrata la termen.

Service: Nota 5 cu indulgenta. Indolenta maxima. Respect = 0 pt. timpul clientului.

Tinichigerie/vopsitorie: nota 1 cu indulgenta. Sectia este comuna cu dacia. Componente distruse la dezechipare/reechipare, nimerit culoarea dupa a 3-a vopsire (si dupa scandalul de rigoare, daca era dupa ei era bine de prima data), vopsit si componente care chiar nu necesitau asta (ex: parbriz), reechipare de mantuiala, mod de tratare a clientului execrabil. DE EVITAT!

Piese pe stoc: 0 (zero), timp de livrare f. mare (2 - 10 saptamani daca esti norocos).
hms
Si eu am cumparat masina tot de la Apan. Sint multumit de ei. Sa se fi schimbat intr-un an de zile modul lor de comportament?Parca nu-mi vine sa cred.Cel cu care am dus tratative se numeste George Poparlan(director vanzari Galati) am citat dupa cartea de vizita.Am primit masina in maxim 3 saptamini de la data achitarii avansului. Mai putin multumit sint de cei de la service Apan.La revizia de 15000 le-am spus si de geamul de la sofer care scirtiie. Maistrul care era acolo sau inginer nu stiu sigur,a pus un mecanic sa curete chederul cu o cirpa inbibata cu o solutie si atit.La plecare scirtiia ca la venire.Deci cum este vorba aia ,s-a rezolvat,nu se poate. Acum multumita voua de la care am invatat (cred)cite ceva despre cum se pot repara unele probleme care apar la masina sper sa-mi rezolv singur cele doua probleme majore care le am.Scirtiitul de care am spus si mirosul care vine pe instalatia de climatizare.Mentionez ca am Clio Symbol Expression 1,4 8v.
atacs
Pana acum e clar: daca in ceea ce priveste cumpararea propriu-zisa a masinii, in general, lumea e multumita, in ceea ce priveste service-ul toata lumea e foarte nemultumita.

Mai vechea problema a romanilor - habar nu au ca service-ul face parte din viata unuia care vinde ceva.
Am vandut produsul? Sa fie sanatosi.
Vin sa isi rezolve problemele produsului - pe garantie sau Casco, n-are importanta ...Hai sa ne bagam picioarele.
Ce daca nu mai vine pe aici? Masini or sa se tot vanda si noi oricum o sa avem tot timpul plin service-ul...Ce dracu'?

Ori ne baga spaga sa simtim si noi ceva, ori hai sa ne bagam...

Si mai si ploua de vreo 4 zile smile.gif
the_linu
1. Service Renault Cluj Napoca - TI Suerom

Pentru schimbul unui far de ceata, facut pe CASCO, mi-am pierdut in doua zile, aprox 5 ore. Si asta pentru o manopera care a durat ... tineti-va bine: 15 min !
Si in astea 5 ore, ce sa va zic: ca in filmele cu prosti:
- 1 ora sa ma bage in seama pt prima data
- 1 ora sa sune la magazie pt far
- 1 ora sa-l aduca
- 1 ora sa-l schimbe pt ca au adus un far de st nu de dr cum aveam eu nevoie
- 1 ora sa refaca bonul pt ca nu era bine facut

Ce sa va spun ?!? TOTAL NEPROFESIONIST !

2. Service Renault Sibiu - Transilvania

- nota 10 pt amabilitate
- nota 10 pt calitatea lucrarilor si modul de lucru
- nota 10 pt preturile practicate

... si asta pentru ca patronul este un inginer francez ... ? wink.gif
laur_dci
the_linu : nu esti primul pe forum care spune lucruri bune despre Renault Sibiu -Transilvania
ce inseamna nota 10 pt. preturi? comparatie cu ceilalti daca esti amabil
inginerul francez poate fi cauza.
blus113
Inca nu am avut treaba cu service-ul.
Mi-am luat masina de la "TI Suerom Cluj":
+ masina a venit cu 3 sapt mai repede
- mai un pic si ma rugam sa-mi dea informatii: imi dadea-u foaia in mana si gata! Niciodata nu stiam ce sa fac in continuare(prima masina cumparata).
- mi-au gresit cerea de credit

cam de un 8 per ansamblu
cei de la BRD au fost OK

chiar asa de naspa sunt la service? ce altceva din cluj recomandati pentru service renault?

10x
Buttercup_t3o
Rainbow colors, tinichigeria in sistem franchiza la Showroom-ul Renault Tg Mures

Din pacate un singur plus le dau pentru seful de acolo care doar a vb amabil cu mine
Minus - pentru un far dreapta,bara si capota plus badourile din bara si motorash far am stat 3 luni,iar cand au venit toate si masina era gata cumva...cand ma uit mai bine la masina mea avea un far de culoare neagra(nu cum era cel din stanga,original, gri).I-am rugat sa imi de-a un far gri, da evident ca nu aveau. Ei mi-au promis ca il aduc pe a doua zi...si au trecut zilele, saptamanile, timp in care am umblat fara far dreapta. I-am vizitat zilnic si sute de telefoane, ajungand in final sa ii amenint cu protectia consumatorului si abia atunci mi-au montat farul de culoare neagra,pana ce vine cel gri.
- S-au comportat foarte scarbos cu mine in tot timpul asta, de cca 4 luni cat m-au purtat pe acolo
- m-au facut mincinos ca eu nu as fi vrut sa accept farul negru pana la sosirea celui gri, desi eu le-am propus asta, dar seful de sectie de acolo mi-a zis ca nu se poate ca dupa aceea ei vor ramane cu un far negru uzat,poate zgariat...HAAAA??? Noroc ca exista si oameni mai cu bun simt(Responsabilul cu clientii) care a dat ordin sa imi monteze urgent farul negru
- Manopera plus piese, desi pe casco a costat aproape 70 DE MILIOANE!!!!!!!!!!!!
- Au trimis avizul de reparatie la asigurator, desi eu eram inca cu masina lovita....

Masina ii sssuper ok, dar imi pare f rau ca am ales RENAULTUL! In serviceuri gasesti toti batranii comunistii si hapsani ce au lucrat in serviceuri murdare dacia. Asta e...
k0b3
Bras Iasi

Plusuri:

1. se ocupa de toate actele
2. foarte receptivi
3. foarte bine documentati si instruiti, iti recomanda ceea ce ai nevoie nu neaparat ce e mai scump

Minusuri:

1. dupa ce platesti uita de tine si trebuie sa suni tu sa te interesezi de masina
2. mint (masina era in Bucuresti si ei mi-au spus initial ca nu o aduc pentru ca Volksbank nu a platit restul de bani; dupa ce m-am lamurit ca era platita de fapt de vreo 3 zile m-au luat cu texte de genul "probleme la vama" ca in final sa recunoasca ca nu renteaza sa aduca o singura masina pe trailer)
3. foarte expeditivi la livrarea masinii, dar daca insisti verifica orice
Lexas
Eu am komandat masinutza la BRAS Iasi...o astept dupa 20 octombrie ..sper sa nu am probleme...la livrare sau alte porkarii..
Despre Dealer numai de bine...super baieti super sef super patron...
ce am cerut mi s-a dat ce am intrebat mi s-a raspuns..
Deokamdata totul e ok...vedem in viitor..cand am masina..
Hai bafta...
radari
Ca dealer (doar ca vanzare) apreciez IPSO. in 2003 am luat un symbol dci. masina a venit in 3 saptamani, initial trebuia intr-o luna. m-au sunat cand masina a plecat din turcia, m-au sunat cand masina a ajuns in parcul din bucuresti, iar a doua zi o ridicam. numerele gratis, suporti la fel (m-au rugat sa le aduc inapoi dupa inmatriculare). alarma am luat-o pe cea mai ieftina, ca sa zic ca am. era gata montata cand am ridicat masina. m-au ajutat cu casco. am vrut sa-mi cumpar sigurante pt roti si capace. mi-au spus luati-le din targ ca sunt 50mii nu 600 ca la noi. dragut.
PACAT ca m-au dezamagit total cu service-ul... sad.gif
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=42344
the_linu
QUOTE(laur_dci @ Sep 28 2005, 07:48 AM)
the_linu : nu esti primul pe forum care spune lucruri bune despre Renault Sibiu -Transilvania
ce inseamna nota 10 pt. preturi? comparatie cu ceilalti daca esti amabil
inginerul francez poate fi cauza.

Pai uite, iti dau niste repere:
- revizie la 1 an: 1,5 mil (2004)
- revizie la 2 ani: 3,3 mil (2005)
- schimb placute frana + verificare de drum lung: 2,33 mil (2005)
Astea la Sibiu. Precizez ca la revizii nu s-au facut decat operatiunile de rutina.

La Cluj:
- schimb proiector ceata dr: 3,5 mil (2005)

Cam astea ar fi.
borg
QUOTE(Lex Luthor @ Sep 22 2005, 03:26 PM)
Mie mi-au lucrat bine dar teribil de incet.
La a doua reparatie am fost la Meridian. Acolo au lucrat repede dar inca mai au sa-mi schimbe emblema de pe usa care nu a venit nici dupa 2 luni. (noroc ca mi-au dat temporar alta in loc, dar in loc de dCi este cu 1,6 16 V)

personal am o impresie buna despre Meridian.
Am luat masina de la Serus, si dupa doua experiente mai putin placute cu reviziile am incercat un dealer nou. Astia de la Meridian chiar s-au ocupat de mine, ba mai mult mi-au si spalat masina dupa reparatii.
In totdeauna un dealer nou face piata, asa ca incercati in Iuliu Maniu si spuneti-mi si mie cum a mers.
jeliah
Euro Motor Brasov

- termen de livrare 5 zile (in 4 era la ei in parcare)
- bonus alarma
- service ok; am fost in service de 2 ori; revizia de 15.000 si reparati la bara din spate in urma unui accident. In ambele cazuri am fost programat in max 48 de ore. Revizia a durat un pic peste o ora si reparatia cam 4 ore, dusa masina dimineata la 8.30, ridicata la 13 si un pic.
atacs
blink.gif Chiar asa? Despre ce masina e vorba? 5 zile termen de livrare? Mama, da' repede mai sunt aia...

Bravo Brasovu', atunci...

(sper ca nu lucrezi acolo smile.gif)
Ciopirca
Io am luat-o de la Serus in 2004. Au intirziat cu livrarea cam 2 saptamini. Mi-au bagat pe git alarma.... cam scumpa dupa cum mi-am dat seama dupa aia

La prima revizie nu am avut nimic sa le zic ca nu am avut probleme cu ea (facusem doar 7000 de km dupa 1 an) si nici ei nu mi-au zis nimic.
adrianpurcarin
eu am luat-o de la serus, am platiti cu banii jos luni si marti dupa amiaza am avut masina. trebuie sa recunosc ca mi-am ales din ce era deja in vama pentru ca nu vroiam sa astept cele 2-3 luni necesare in cazul in care vroiam sa fac comanda. cu actele in schimb a fost mai greu pentru ca am intrat in posesia tuturor cartilor si celei de a doua chei abia dupa aproape 1,5 luni
raszvan
Am luat masina de la Meridian. Au fost f.f. amabili, iar livrarea s-a facut la termen. Am intrat cu ea direct in service ca stopurile nu veneau simetric pe caroserie (gen supernova). Aici am dat de vechii mecanici de dacii, care mi-au propus sa bag o saiba pe post distantier intre caroserie si stop, lucru care nu l-am acceptat... Mi-e groaza sa ma gandesc daca voi ajunge in situatia de a le lasa masina cateva zile pt. reparatii.
siporazvan
Serus
Am avut de inlocuit ambele jenti de pe partea dreapta. Dupa 3-4 saptamani mi-am pierdut rabdarea si am sunat sa-i intreb de sanatate. Dom' inginer mi-a raspuns ca, pana la urma, a venit doar o janta si pentru a doua sa mai am rabdare. Bine ca nu am mai avut vreo pana ca am mers in acest timp numai pe rezerva. Misto, nu?
w333d
Sper doar ca spuneti adevarul despre impresiile din service/dealeari si la duduia care ne suna la telefon sa ne intrebe ce parere avem despre cum s-au comportat cu noi .... alea alea . Sa stiti ca ii cam troznesc pe astia care se comporta urat cu clientu .... tura viitoare cand mai mergeti la service ... s-ar putea sa se poarte super dragutz cu voi .... sau sa va schimbe ceva piese dupa masina . Mare atentie ! In Romanica nu lasi masina la service si pleci .... ai toate sansele sa te depaseasca in trafik smile.gif
helldriver11
AMAT Pitesti
Au respectat intrutotul termenul de livrare. Nu cadouri, nu nimic, masina din fabrica.
Am fost o singura data pana acum la ei pentru o mica problema electrica, rezolvata in 5 minute.
Pana acum, super-multumit.
cmandrei
Cu respect ... dar exista acum http://www.reno.ro/Service-autorizat-Renault-f108.html smile.gif
MVD
am luat masina de la prezentari ca nu am vrut sa astept vreo 2-3luni pana vine, am dat pe alarma lor 7.000.000 lei cea mai naspa Cobra americana , mi am pus presuri de noroi la roti fata si spate suporti la nr. si am lasat jos cu totul 11.000.000 lei in aprilie 2006 de la AutoBecoro Baia Mare. prima revizie la 15.000 km m a costat 5.500.000 lei, a doua la 30.000 km a fost 8.000.000 lei la toate reviziile am bagat ulei fulsintetic 5 litri ( 1,4 16V ). acum am 41.000 km si urmeaza sa merg la revizia de 45.000 km

Probleme : - la doua luni am schimbat un traductor de ulei in garantie
- la 6 luni am schmbat claxonul stat ca prostul in service ptr. constatare vreo 4 ore, dupa aia am asteptat sa vina o saptamana( dupa ce am dat vreo 3 telefoane la vocea clientului)
- la 1 an si 3 luni se aude pe drum mergand ca si cum ar fula o roata , 250.000 lei constatarea platita de mine in garantie 'rezultat' uzura neuniforma a caucicurilor , schimbat 4 cauciucuri de vara Michelin 185/60/14 a costat 10.000.000 lei + 4 cauciucuri de iarna Kleber Krialpin 185/60/14 a costat 6.000.000 lei ce a iesit ca am platit constatarea degeaba tot asa se manifesta scandal la ei acuma stept sa se sparga un rulment ceva
- la 1 an si 9 luni careva rola de la motor scartiia la rece am fost la ei de 4 ori sa auda un inginer sa auda celalat inginer dupa aia sa auda si mecanicul ce naiba ca eu am vreme sa auda toti ma m lasat pagubas deocamdata
- acum de vreo saptamana mi a picat vopseaua de pe aripa stg fata au zis ca de la pietre am sunat la vocea reno si astept sa ma sune la telefon daca nu se rezolva ma duc la protectia consumatorului.
YO3FVS
Am luat masina de la Serus , a venit intr-o saptamana asa cum au promis am primit alarma gratuit (k9).Inca nu am fost la revizie.
dragosbr
Am facut comanda masinii undeva in noiembrie 2007 la APan Braila. Am intalnit acolo personal de inalta calificare (consilier Mitu Daniel) in relatia dealer - client, fiindu-mi explicate toate procedurile care tin de precomanda, plata, bonusuri, ridicarea masinii.
Termenul de livrare a masinii a fost stabilit pentru 18 decembrie 2007. Am avut placuta surpriza sa pot ridica masinuta chiar pe 14 decembrie deci cu cateva zile inaintea termenului.


31 Jan 2008, 14:44:
Am facut comanda masinii undeva in 10-12 noiembrie 2007 la APan Braila. Am intalnit acolo personal de inalta calificare (consilier Mitu Daniel) in relatia dealer - client, fiindu-mi explicate de la inceput toate procedurile care tin de precomanda, plata, bonusuri, ridicarea masinii.
Termenul de livrare a masinii a fost stabilit pentru 18 decembrie 2007. Am avut placuta surpriza sa pot ridica masinuta chiar pe 14 decembrie deci cu cateva zile inaintea termenului.
Prin amabilitatea dealerului am primit covorase, alarma si un ceas Renault.
Ramane de vazut acum daca la revizii se pastreaza aceasta relatie, normala consider eu.
In rest numai de bine despre APAn Braila


brandy_tdi
AutoMarcus Pantelimon


Plusuri:
Am primit masina in 2 sau 3 zile
Dealeru era o tipa draguta biggrin.gif care pe deasupra se pricepea si la mecanica
A insistat sa fac si test drive..

Minusuri:

Numerele de inmatriculare provizorii au costat 1 milion
Cand am ridicat masina, am asteptat o ora si ceva ca cica aveau o problema cu apa la spalatorie.

In rest am fost multumit de ei.

sobolan
APAN BRAILA...cele mai mari preturi la pisele reno blink.gif ...neseriozitate la garantie....
berechetvasile
NICI SA NU TRECETI PRAGUL celor de la APAN BRAILA [galati]
Au adus masina la timp ,nimic de zis ,dar au intirziat cu adducerea cartii de indentitate,mai mult de o luna ,fiind nevoit sa mai platesc ,un rind de numere provizorii,pentru ca eram pus in situatia ,de a nu putea inmatricula masina , deci , de a nu o mai putea folosi.Asa am mai dat 700 de mii pentru ca ei ,nu au adus un lucru ,pentru care eu am platit.
Si am mai descoperit ceva ,ce m-a DEGUSTAT : mi-au luat bani pe suporturile de numere, care erau INSCRIPTIONATE ,cu numele lor .
Deci eu ca ,un mare bou ce sunt ,le fac reclama ,pe banii mei .
Concluzia : NU CUMPARATI DE LA A P A N ..........
duceti-va in alta parte ca aveti unde......
crisolro
@berechetvasile:
nasol cand esti pus in fata unor astfel de situatii si abia iti astepti masina ... eu totusi m-as fi certat cu eipana in panzele albe pt. carte (mai exista si OPC si vocea clientului reno cu care ii poti ameninta si se mai inmoaie cand aud de astea ... da' scandal la sefii de la apan nu la agaricii de la vanzari, receptie etc)

cat despre numere ... nu-s primii care cer asa ceva, de-a dreq puteai sa le ceri sa-si ia suportii inapoi ... iti spun eu ca pe frigu asta, cand incercau sa scoata numerele buleau suportii si tot nu le mai foloseau la alti clienti ... asta daca erau montati cand te-ai dus sa iei masina; daca au cerut banii inainte trea sa le spui sa si le bage in anus, orice alt dealer de orice alta marca de masini ar fi fost bucuros sa ti le dea si monteze pe ale lor (sau hai, nu dealer da' un service fie si neutru abia astepta) ... stiu pe cineva care a avut nevoie de suport si a mers la un service care i le-a oferit gratis pe ambele cu conditia sa le monteze ei!

nu instig oamenii la lucruri aiurea insa:
oameni buni, la faza cu suportii mai treaca-mearga (le dau sau nu gratis dealerii in functie de respectul pt. clienti si chiar pt ei insasi) ... dar ar trebui sa spuna ca costa bani separat inainte sa ii monteze (vrea clientu-bine, nu vrea-iar bine) ... insa chestia cu numerele provizorii este IMPARDONABILA

la mine au intarziat cu cartea dincolo de termenul de cca 2 saptamani anuntat initial (ma rog, au fost si sarbatorile de iarna etc.) dar cand chiar am avut nevoie de carte si am sunat le-am zis clar ca al doilea rand de numere provizorii le platesc ei sau (avand in vedere ca lipsa inmatricularii definitive te poate priva de anumite drepturi, nevoi - gen parasirea tarii!!! ii puneam sa plateasca si primul rand, asa retro-activ)

nu a fost cazul la SERUS Buc. carora le dau nota 10 in privinta activitatii lor la cumpararea masinii ... pt. garantie si service, mai vb. can o fi cazul

hashcip
Ipso Ploiesti
cand mi-au dat masina erau deja numerele rosii puse si nu mi-au luat nici un ban.
stiam ca se cer bani pt ele si am ramas uimit ca nici macar nu au amintit. mi-au dat autorizatia de circulatie si mi-au zis ca in momentul in care o inmatriculez sa le duc numerele inapoi.
<crisolro> nu stiu cat de multa incredere sa ai in vocea clientului
eu am avut de-a face cu ei si am ramas dezamagit.
pune-i intr-o situatie dificila sa vezi ca nu mai sunt atat de "corecti"
acum nu mai zic nimic ca mi-au dat o alarma dar dupa luuuuungi meciuri.
oricum la prima impresie asta e parerea mea. sper din tot sufletul sa ma insel.
Casual
Ipso Ploiesti. Masina a venit inainte de termenul prescris de agentul de vanzari.toate bune si frumoase pana mi s-a defectat bullshitul de alarma smechera pe care am platit 700 ron aproximativ + manopera. am asteptat unitatea centrala de la alarma aproximativ 6 saptamani,ba ca nu au vazut-o aia de la bucuresti de la service,ba ca trebuie schimbata, ba ca e pe drum.am sunat la vocea clientului si degeaba.a fost necesar un scandal, ca mai apoi sa vina dupa vreo saptamana. Am fost lovit in spate de 2 ori si am evitat sa o repar la service la ipso, cu riscul pierderii garantiei, pentru ca ma gandeam ca o sa-mi iau adio de la masina vreo 2-3 luni.
sobolan
QUOTE(berechetvasile @ 10 Feb 2008, 20:46)
NICI SA NU TRECETI PRAGUL celor de la APAN BRAILA [galati]
*



radmasa.gif
poate s-or face mai seriosi in timp....treaba e ca o sa o tai la tecuci(e mai aproape) sau Bacau la dedeman la revizii...
Kr3atorU
Aurocar 2002, Alba Iulia.
Cand am luat masina, tipul care s-a ocupat de mine, a fost super amabil (avand in vedere ca avea si el de castigat dupa urma mea...), a stat "dupa fundu' meu" mult timp, sa imi arate in prima faza diferentele si asemanarile intre modele (eu am mers la ei cu gandul sa imi iau Logan), m-a suit in toate masinile de acolo, explicatii despre consum, intretinere si multe alte informatii care nici nu ma interesau. Dupa ce m-a convins, hiptnotizat.gif cand mi-am luat masina, eu eram super nerabdator sa ma urc in ea si sa "dau o tura", m-a tinut aproape o juma' de ora sa imi explice ce face fiecare butonas in parte, si de ce face... ceea ce face crazys4.gif si catre final cand am crezut ca e gata imi zice: te duc eu pana la prima benzinarie sa vezi cum mere, si apoi te las pe tine...
Imi venea sa bash.gif boxing.gif death.gif , dar fie...
Am postat si in <Revizie 15000>, sunt multumit, dar nici nu am avut probleme cu ea pana acum, si sper sa trec pe la ei doar la revizii.
Relu11
Eu am ridicat masina de la IPSO Otopeni si chiar inainte sa ridic masina am intrebat de numere si alte chestii care imi trebuiesc ca sa pot pleca cu masina, mi-au zis ca nu imi trebuie decat RCA care pot sa o inchei unde vreu eu sau direct la ei ca au un birou acolo cu un broker de asigurari care face la mai multe societati, numere imi dau ei si nu ma costa nimic si nici nu mi-au spus ca trebuie sa le duc inapoi dupa ce inmatriculez masina.
hellcat
QUOTE(brandy_tdi @ 3 Feb 2008, 15:42)
Minusuri:

Numerele de inmatriculare provizorii au costat 1 milion
Cand am ridicat masina, am asteptat o ora si ceva ca cica aveau o problema cu apa la spalatorie.
*



Inca o dovada ca romanul e carcotas fruntas...orice-ai face el tot nemultumit e... sad.gif
Ce sa faci daca s-a oprit apa, (lucru des intalnit deoarece multi dealeri sunt legati la reteaua orasului). Daca o spalau cu o seara inainte probabil se prafuia un pic, si iar nu era bine.
Au costat numerele 1 milion...calculati ce taxe sunt pentru a lua un set de nr provizorii, adaugati tva-ul, 2 suporti de numere, probabil in acest pret intra si serviciul de foliere a cartii de identitate...
vasilers
Nu, in pret nu intra si serviciul de foliere a cartii de identitate, am mai platit la RAR 13 RON pentru securizare. Intradevar le faci reclama pe banii tai, adica iti dau suporti de numere cu "Autobecoro Baia Mare tel. 0262..."
crisolro
pai oameni bune, vasilers a fost jefuit la drumul mare ... probabil si din lipsa de concurenta fiind un singur dealer pe oras ... dar galatiul e aproape etc. (asta ca solutii pt. urmatoarele victime)

Serus-bucuresti mi-a luat 700.000 lei pe 8-9 dec.2007 pt numere provizorii ... nimic pe suporti, nu m-a pus sa le duc numerele inapoi, nimic pe cartea securizata, ei s-au ocupat de RAR de tot ... n-am cerut eu toate astea ci mi s-au oferit ca atare ... m-am dus cu RCA-ul si mi-au dat masina

fie vorba intre noi, toti platim si suportii aia si securizarea dar sunt ascunse binisor in plusul castigat de dealer la vanzarea masinii si nu se face de cacao dealerul cerandu-ti sume peste sume etc.

nu stiu daca ai scris pe aici vasilers da' daca nu ai pupat si ceva cadouri de la dealer atunci jaful e barbar ... urat din partea dealerului ala
hellcat
Eu cred ca tu spre exemplu crisolro, folosesti cuvantul "jaf" in mod eronat...ce jaf domnule?? Toti de aici ati fost anuntati ce cheltuieli sunt necesare pentru ridicarea masinii. Asa ca nu mai spune pe aici ca e jaf...
Au fost clienti care dintr-un motiv stiut de ei si-au procurat singuri numere provizorii (stand pe la cozi si platind ei toate taxele), ba unii chiar si-au inmatriculat masina si apoi au ridicat-o.

Si sa stii, sunt dealeri care fac serviciul de foliere, adica vin cartile de identitate la dealer, merge cineva la RAR cu ele si le foliaza (taxa e 13 lei parca) si apoi clientul este sunat sa se prezinte sa-si ridice cartea.
leonardo
Ai perfecta dreptate hellcat.
Toata lumea umbla dupa nimicuri,brelocuri ,pixuri,presuri si cite si mai cite.
Toate aceste lucruri sunt fixate la acordarea avansului (la comandarea masinii) .
crisolro
ok, daca vasilers a fost corect informat de la inceput despre aceste cheltuieli atunci nu mai e jaf la drumul mare (si-mi prezint scuzele) e doar atitudine de prost gust la un dealer care ar putea sa ia de la un client 26 ron pe foliere fara sa-si dea seama saracu decat sa-i ceara in fata 13 ron

daca nu a fost informat de la inceput de aceste cheltuieli si s-a trezit cu ele, pus in fata faptului implinit (in momentul nu prea usor in care tocmai ai cheltuit ultimul leu din casa ca sa-ti iei masina), atunci e jaf la drumul mare

asteptam un raspuns sincer de la vasilers: a fost informat de cheltuielile astea toate de la inceput sau a fost pus in fata faptului implinit

apropo
1. eu dealerului meu ii acord cel putin nota 10 pt informare, ajutor, atitudine ... deci sunt obiectiv
2. merita sa dai 13 ron RAR-ul si 30 ron in plus la numerele provizorii care-s 70 numai sa nu stai pe la cozi

hellcat
Oameni buni, e inca bine... tongue.gif
Incercati sa luati o masina in lesing persoana fizica...o sa lesinati cand incep facturile sa vina...mai ales cand o sa vedeti ce tarife au RCA-urile, ce tva la comision, comision la tva, taxa la comision....
gabygiovanny
autobecoro maiamare, am vrut sa iau o masina de pe stoc sa nu astept dupa ea . surpriza, dupa ce am aleso nu mai era pe stoc ca era la vama(deci in loc de o zi am asteptat o saptamana) dupa ce au adus masina a uitat soferul camionului cheile de la masini la el si pornise spre satu mare. am pierdut si abs pt ca domsoara nu se explicase cum trebuise si pt toata treaba asta mia dat un set de covorase. mecanici cam paraleli cu lucrul care il fac dar asta e. acuma e la vopsit ca mia zgariat cineva bara fata. sper sa imi iasa bara tot bej ca si masina nu sa ma trezesc cu vreo surpriza sa fie albastra sau stiu eu ce culori le mai iese lor?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.