Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garantie extinsa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
diesel_power
Saptamana aceasta mi-am ridicat masina din semnatura. Respectivu cu care am tratat mi-a propus sa extind garantia de la 2 ani pana la 3 sau 4 platind in plus cateva sute de euroi, ceva de genu 400-600 euro, nu mai tin minte sumele exact. A zis ca ma pot hotari in 365 de zile pentru treaba asta. Eu unu, ma gandeam, ca propunerea aceasta mi-a fost facuta cu asa o usurinta fiindca e masina destul de buna iar probabil in primii 4 ani de experienta nu prea se strica nimic semnificativ.
Ce parere aveti voi, posesori de Clio Symbol cu ceva vechime.. ? Merita sa sar cu banu sau mai bine stau de-o parte, ca masina oricum nu va pati nimic ?
iulym
nu merita, ca oricum nu-ti rezolva nimic pe garantie wink.gif
sagetator
Salutare.

Am si eu o întrebare, ale căror răspunsuri pot să completeze/extindă problema pusă de diesel_power: merită să faci FULL-CASCO la masină? Dacă da, chiar de la început? Până când merită? Câţi ani? Deci cam în cât timp plata CASCO-ului depăseste "castigul" reiesit din faptul că beneficiezi de masina nou-noută si nu numai?

Mă refer la un om care circulă "normal", adică moderat ca manieră de condus (deci atent), 80% în oraş, restu' afară, nu mai mult de 20.000 km/an, pt. un Clio Symbol dCi.

Deci în ce conditii merită făcut FULL-CASCO?

Merci anticipat. Salut.
C.

P.S.: apropo, cât e? 5% din valoarea masinii?
pablo
Eu iti doresc sa nu gasesti niciodata masina in parcare lovita sau zgiriata ... atunci te vei intreba dac nu ar fi meritat sa ai Casco.Eu Meganul nu l-am lovit de nimeni si totusi are trei zgirieturi.
Kata
La un dCI daca eu mi l-as lua nou as intreba si eu ce pb ar putea sa apara dupa terminarea garantiei. Au fost niste probleme in trecut cu pompa de injectie si injectoarele datorita motorinei proaste: era 100mil o pompa si vreo 11mil un injector din 4. Deci socoteste daca se merita sa extinzi garantia pentru 400-500euro...

Mai intreaba pe cei care au aceeasi masina...
Kata
@sagetator
Eu zic ca maerita daca il faci la o firma serioasa care deconteaza la timp. Iti recomand cu caldura Allianz Tiriac (acolo voi avea si eu). Is cei mai seriosi decontatori. In plus beneficiezi si de carte verde gratuita daca iesi afara si ai full casco la ei.

Intreaba si tu la serviceul/dealerul de unde ai luat masina cu cine lucreaza cu decontare directa....

Problema in momentul de fata nu mai sunt neaprat firmele de asigurari ci politia care-ti da dovada mai greu si fara de care nu poti deschide dosarul de daune. Dar se aranjeaza si asta...
Valix
Gresit, Kata ! Nu dezinforma lumea daca nu stii. Daca ai casco la Tiriac, la intocmirea cartii verzi (pe care o platesti), beneficiezi gratuit de extinderea politei casco in afara tarii, lucru care la celelalte firme de asigurari se plateste. Dar cartea verde o platesti.
sagetator
Asadar votăm cu Allianz Tiriac ? Să fie ei cei mai buni ? Si la ei tot 5% e din valoarea masinii ? Si inca ceva: chiar şi peste - să presupunem 3 ani - când valoarea utoturismului a scăzut simtitor, tot 5% e din valoarea ei de nouă?

Salut.
C.
Kata
@Valix
sorry. oi fi inteles eu gresit. posibil cum ai zis tu...

sincer acuma la munca am 2-3 colegi care au la Allianz si-s multumiti. la vechea masina am avut casco la Astra si nu prea mi-a convenit...

in rest, fiecare face unde crede, Dne fereste...
Kata
@sagetator
eu platesc 5,05% la fel pe cei 4 ani de leasing... rata de leasing e adaugata la rata masinii...

mai multe detalii nu stiu...tb intrebat...

la o masina de 10mii euro ddp vine cam 500euro pe an...
rkillera
In mod normal in fiecare an se actualizeaza valoarea masinii, si se calculeaza asigurarea la noua valoare. Daca nu ai avut evenimente in anul precedent, de obicei iti dau si o reducere de aprox 10%.
dya
e interesant de stiut daca in categoria evenimente intra si chestiunile legate de tentative de furt din auto sau vandalism care se intampla cand autovehiculul este parcat si cu autori necunoscuti...
stie cineva?
Kata
is mentionate in clauzele contractuale la vandalism sau furt...deci se acopera...

problemea ramine in opinia mea atitudinea politistului de la sectie care in cazul furtului trebuie sa cerceteze si-ti da raspunsul dupa 30zile ca asa-i legea...si care de abia se urneste din birou ca sa-ti vada masina...

in rest...cum va e nororcul...
dya
da Kata asta stiu si eu, nu degeaba am spus de cele doua categorii wink.gif
ce vroiam eu sa stiu este, daca in situatiile date se mai aplica acea reducere de 10% sa zicem sau se considera evenimente si atunci canci reducere... acum ai inteles?
poate nu m-am exprimat eu destul de clar wink.gif
diesel_power
QUOTE(Kata @ Sep 20 2005, 08:35 AM)
La un dCI daca eu mi l-as lua nou as intreba si eu ce pb ar putea sa apara dupa terminarea garantiei. Au fost niste probleme in trecut cu pompa de injectie si injectoarele datorita motorinei proaste: era 100mil o pompa si vreo 11mil un injector din 4. Deci socoteste daca se merita sa extinzi garantia pentru 400-500euro...

Mai intreaba pe cei care au aceeasi masina...

Pai cam asta am vrut sa fac, sa intreb pe cei care mai au aceeasi masina, daca se strica sau nu. Inafara de acest forum decat o singura persoana am mai intrebat care are un clio symbol din 2003 dCi si zice ca inafara de pus motorina si efectuat reviziile nu a mai facut nimic la masina. Presupun ca nu merita garantia aia extinsa. Eu unul casco nu mi-am facut si nu cred ca imi voi face fiindca masina o conduc cu grija, prudent zic eu, o parchez in locuri sigure si nu prea am dusmani care sa isi lase semnatura cu cuiu pe capota. huh.gif Si mi se pare destul de scump casco...
Problema cu injectoarele e arhicunoscuta, s-a intamplat la un lot din 2003 de dCi-uri de 65cp, a fost recunoscuta de Renault si au acceptat sa schimbe partile distruse ale motorului chiar si dupa garantie (mi se pare ca injectoarele produceau o pilitura de fier care compromitea tot motoru).
Deci zic inca o data: A avut cineva de aici probleme mai serioase care sa se poata remedia elegant in garantie?
Multumesc de ajutor.
google
Dupa cum pui problema nu merita sa-ti iei garantie extinsa. Nu am auzit de probleme majore si frecvente la dci-ul de 80cp.
Garantia extinsa o iei ca o asigurare in caz ca se intampla ceva. Nimeni nu poate sa-ti spuna, ia-o ca sigur peste 2ani si x luni o sa-ti pice y piesa a carei reparatie te va costa mai mult decat garantia extinsa, cum nimeni nu-ti poate spune, nu o lua ca sigur nu se va defecta nimic.
Cat priveste casco cred ca faci o mare greseala mai ales ca-i masina noua. La cum se circula astazi nu poti sa spui ca ai gasit metoda perfecta de a o proteja de unul care poate sa ti-o loveasca in parcare (ca nu poti sa spui ca o parchezi doar in garaj sau curte peste tot pe unde te duci, poate sa ti-o lovesca, zgarie si in parcare la magazin etc...) sau sa-ti sara in fata vreun pieton bezmetic, tragi de volan sa-l eviti si acrosezi o alta masina in trafic iar pietonului "ii iei caii de la bicicleta" si esti bun de plata.
Kata
QUOTE(dya @ Sep 20 2005, 06:34 PM)
da Kata asta stiu si eu, nu degeaba am spus de cele doua categorii  wink.gif
ce vroiam eu sa stiu este, daca in situatiile date se mai aplica acea reducere de 10% sa zicem sau se considera evenimente si atunci canci reducere... acum ai inteles?
poate nu m-am exprimat eu destul de clar wink.gif


@dya,

ca suntem un pic offtopic dar sa-ti raspund ca m-am interesat la colegii astia ai mei cu Allianz:

1. daca nu ai evenimente in anul x, in anul urmator x+1, prima de asigurare se calculeaza 90% (deci cu 10% mai putin decit anul x) din valoarea masinii si ea actualizata cu un an(deci mai mica ca in anul x)

2. daca ai evenimente de orice fel (vina ta sau nu) iar valoarea despagubirii acordate de ei depaseste 50-60% din prima anuala, anul urmator iti va creste prima oricum (deci vei plati mai mult)

Caz concret: unui coleg i-a fost sparta masina in parcare, valoare despagubirii a fost mare (peste 50% din prima) deci anul urmator a dat mai mult. Cam naspa si incorect zic eu dar asta e... Partea buna e ca desi a avut paguba mare, prima i-a crescut cu 20-30% sa nu va speriati ca s-a dublat...

Asta e ce mi-au zis ei... Eu oricum is obligat sa fac la Allianz asa ca sa ma pazeasca Dzeu de vreun eveniment...

Sfatul meu sincer este insa sa va faceti casco, chiar daca va creste prima ca aveti evenimente nu uitati cat va costa un vopsit de usa/aripa doar daca va zgarie unul masina...
dya
mda, exact asta mi s-a intamplat si mie ca si colegului si m-am dus la IPSO
total reperatie 1000EUR ghici cine plateste mai mult la anu'? mad.gif

Sper din toata inima sa citeasca cineva de la ei acest post!

Iar in ce priveste chestia cu corectitudinea... ha! Sa fim seriosi doar traim in tzara de rahat numita Romanica nu? De ce ar fi mai corect ca sa nu platesti ceva care nu s-a intamplat din vina ta decat sa platesti? mad.gif mad.gif
laur_dci
casco e casco si e un "rau" necesar

eu zic da pentru garantia extinsa pentru ca nu stii ce se poate intampla...

si daca cumva ai extins garantia cu inca doi ani si te gandesti sa vinzi masina in anul trei (din 4 de garantie) poti obtine un pret mai bun de la noul proprietar care va beneficia de 1 an garantie
octav_
Cu Allianz Tiriac nu iti recomand sa te incurci. Anul trecut am avut un Peugeot 206 nou noutz, iar dupa o saptamana am avut un f grav accident, din vina unui sofer beat care a intrat in plin. Masina a avut dauna totala insa: am platit 3 luni ratele la o masina care era facuta zob, iar in sfarsit dupa ce s-au hotarat sa imi dea avansul de 3000 euro pe care il dadusem la leasing au decis sa opreasca o gramada de taxe si anume asigurarea pe tot anul, ratele pe care le platisem nu le-au mi dat inapoi... Deocamdata, posesor de Clio, cei de la leasing tot la Allianz Tiriac au facut Casco insa mi-e teama de ei.
laur_dci
suntem off topic

draga Octav, nu firma de asigurari ti-a luat banii ci firma de leasing

asigurarea ta casco este cesionata firmei de leasing care are prioritate in recuperarea banilor (fiind proprietarul autoturismului)

asta e riscul la leasing (mai ales in primul an) pt. daune totale
octav_
Cred ca ai dreptate laur_dci, insa intarzierea a fost datorata si celor de la Allianz cu constatare samd. Cu acest Casco trebuie avut grija. Accidentul meu s-a intamplat in judetul Alba, sambata. Eu trebuia sa le prezint masina in 48 ore pentru a nu pierde asigurarea si asa am transportat-o pe banii mei ... mad.gif pana la Bucuresti.
Si inca un lucru, ma poate lamuri cineva ce este full Casco si ce presupune el? Ma intreb ocupantii masinii nu sunt asigurati in cazul unui accident? Deoarece tatal meu a fost in coma, la fel inca o fata din Peugeot, numai eu multumesc lui Dumnezeu am scapat nevatamat.
rkillera
QUOTE(Kata @ Sep 21 2005, 10:05 AM)
2. daca ai evenimente de orice fel (vina ta sau nu) iar valoarea despagubirii acordate de ei depaseste 50-60% din prima anuala, anul urmator iti va creste prima oricum (deci vei plati mai mult)

In cazul asta te duci la alta firma in anul urmator tongue.gif
atacs
QUOTE(rkillera @ Sep 21 2005, 12:16 PM)
In cazul asta te duci la alta firma in anul urmator tongue.gif

In opinia mea, cred ca se poate sa te duci la alta firma, insa pot apare probleme daca faci asta? A facut-o cineva? Eu nu vad ce probleme pot apare...Ce sa iti faca aia daca nu te duci tot la ei?

Edit: e drept ca e offtopic, dar vroiam de mult sa intreb asta si n-am mai vrut sa mai deschid un topic special pentru asta...
google
Poti sa schimbi asiguratorul fara probleme. Nu te poate obliga sa ramai la el.
sagetator
Salutare din nou.

Fiindcă au apărut si opinii contrare lui Allianz Tiriac, ce alt asigurator este demn de luat în considerare pt. un full-casco? Si eventual, ce detalii puteti da despre acesta?

Merci.
C.
google
Alo, alo!!! Vorbim de garantie extinsa sau transformam topic-ul in "daca si unde ne asiguram" ? Pt. subiectul asta sunt topic-uri deja deschise:
Casco pt. clio
Poll casco
RCA
Poll "Fara Casco"
Casco sau RCA
si ar mai fi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.