Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai sunt 4 curse de F1 in sezonul 2005
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
AlexV
Piloti:

Sursa: Formula 1
coocky
desi matematic inca nu este clara situatia, eu zic ca Alonso va avea la anul numarul 1 pe masina.

ar insemna ca raikonnen sa castige cate 7 puncte in plus(in medie) pe cursa... adica locul 1 contra locul 6(iar la ora actuala nu cred ca exista 5 piloti mai buni decat alonso sau 3 echipe mai tari decat reno) plus ca renault il mai au si pe briatore care dupa parerea mea va sacrifica toate victoriile de aici inainte de dragul fiabilitatii si a sigurantei ca termina cursele.

pe raikonen nu il vad in stare sa castige aceste ultime 4 curse in linie chiar si datorita ghinionului de care a avut parte tot anul...

asa ca eu zic felicitari alonso, felicitari reno
AlexV
Constructori
RCS
Eu zic ca la piloti Alonso iar la constructori...batalia continua.
claus
eu sunt de parere ca mclaren o sa castige la constructori..
RCS
wink.gif ..si eu zic la fel.
Tudor
la piloti nu-l mai ajung pe Alonso, dar la constructori sigur iese mclaren, pentru ca la renault se poate pune baza doar pe Alonso. Si Fizio e talentat, dar parca toate legile lui Murphi au fost scrise special pentru el.
pablo
La piloti pare cistigator Alonso daca nu apar si in cazul lui problemele lui Kimi ...
La constructori se pare ca Renault e pe cale sa piarda sefia si sa cistige Mclaren. Pe de alta parte Renault pina acum a dovedit ca e cea mai fiabila iar Mclaren ca e cea mai rapida dar nu si fiabila.Daca ar reusi un pic sa se adune si Fisichela am putea avea un final de campionat mai strins la constructori.
pablo
coocky a scris:
QUOTE
ar insemna ca raikonnen sa castige cate 7 puncte in plus(in medie) pe cursa... adica locul 1 contra locul 6(iar la ora actuala nu cred ca exista 5 piloti mai buni decat alonso sau 3 echipe mai tari decat reno) plus ca renault il mai au si pe briatore care dupa parerea mea va sacrifica toate victoriile de aici inainte de dragul fiabilitatii si a sigurantei ca termina cursele.


Poate fi si mai simplu:Alonso nu termina (sau nu termina in puncte) doua curse si Raikonnen le cistiga = diferenta de 7 puncte.Urmatoarele doua curse le cistiga Raikonnen iar Alonso se claseaza al treilea (Raikonnen il are ca ajutor/coechipier pe Montoya) - Raikonnen cistiga campionatul Alonso se claseaza al doilea.Insa pentru acest scenariu e necesar ca Alonso sa nu ia puncte in cel putin doua curse iar Raikonnen sa le cistige pe toate ... grau dar nu imposibil (inca).

PS:la constructori tin cu Renault iar la piloti imi plac Alonso,Raikonnen si Montoya
coocky
am spus ca e vorba de 7 puncte in medie... dupa cum de asemenea spuneam nu cred ca briatore va risca astfel incat sa rateze 2 curse...
nu este imposibil..., sunt chiar mai multe variante... dar cu toate astea tot alonso are primele 2 sanse.... smile.gif
TinCup
la piloti s-a cam terminat.. Alonso mai are nevoie de 6 puncte in 3 curse. Va fi frumos daca va face cele 6 puncte in cursa urmatoare, pentru ca Renault sa se concentreze pe campionatul constructorilor. Va fi un final de campionat interesant.
UFO
Forza Renault!Forza Alonso!! tongue.gif biggrin.gif
claus
ii mai trebuie ceva noroc lui alonso.. ca altfel.. e discutabila treaba cu campionu'.. biggrin.gif
pablo
Claus la piloti e cam clara ordinea (Alonso are nevoie de 6 puncte in trei curse iar Raikonnen trebuie sa ia 30).Sanse foarte mari mai ales dupa stilul calm si sigur de condus al lui Alonso din Belgia.
La constructori insa Renault are sanse destul de mici in fata McLaren ... au nevoie de noroc.
dil
Situatia se pare ca s-a mai echilibrat dupa calificarile de ieri. Renault a venit cu un nou propulsor. smile.gif

Forza Renault! wink.gif
cri123
S-a cam terminat la piloti. Fernando este CAMPION MONDIAL!!!!

La echipe, cred ca Renault o sa arunce in lupta tot ce au in ultimele 2 curse, diferenta este minima. Insa McLaren au prima sansa, avand 2 piloti capabili sa castige. Fisico nu se ridica la nivelul lor si al lui Alonso.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.