Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: E Posibil Asa Ceva?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
premiumfaraplumb
N-am mai scris de multicel smile.gif asa ca va salut.

Am fost azi sa-mi remediez o problema cu bara din fata.

Sub far vine ornametul acela de plastic negru care e pe spoileru din fata. Ehh din cauza ca am luat un par mi-a zgariat spoileru, bara ornamentala aia neagra si faru.
La casco mi-a trecut la constatare, far, vopsit spoiler fata si ornament sub-far dreapta.

Bun ma duc azi la service la AUTO MARCUS in Pantelimon dupa Cora si ce-mi zice ala.

"Domne, astea vin toate trei ornamentele la set, nu numai partea dreapta, ca bara aia e din 3 bucati in fata"

Ehh si cine plateste 2 milioane acum???? Eu? Casco? sau se inlocuiesc de la service.

Normal ca eu. 2 milioane SI ceva repet pe bara aia neagra si subtire.

E normal, adica... ala de la Casco nu vrea sa plateasca ca e chitros. si astia de la service nu vor sa-mi puna o bucata pt ca ...nu vor decat sa-mi ia banu.

INCREDIBIL MOR si eu credeam ca daca ai Full Casco te doare undeva. Mor pe ei, acu ii sun si le zic sa o lase neschimbata bara aia. MOR
premiumfaraplumb
CUM frate asa ceva.. adica platesc casco degeaba. MOR DE DRACI
CGB
mdeah. traim in romania. eu am facut casco doar de frica sa nu mi-o fure. ca-n rest sint convins ca se gasesc chichite sa te fraiereasca. doar daca ti-o fura cu totul n-au ce sa mai comenteze. ca-n rest...
alx
la cine ai casco?
CGB
conteaza mai putin la cine ai casco. toti cauta sa te pacaleasca.

eu ma intreb altceva:
daca mi se sparge un far, iar farul la magazin se gaseste doar cu tot cu aripa(sa zicem). aia de la casco imi platesc numai farul sau si aripa?
premiumfaraplumb
ITI DAI SEAMA CA NUMAI FARU CACATZIIII de ce sa-ti plateasca si aripa, dar aripa se imbina cu plafonu, doar nu vrei sa-ti puna si plafonu.

Asa gandesc eu. Si cand te duci la service... noooo pai ce facem aici asta asta asta.. atat in rest nu se poate vorbiti cu aia de la casco

aia de la casco... nu pai nu platim noi toate alea.

La asirom am casco. Si sun la astia la service de mor pe telefon, cred ca l-au scos din furca sa nu munceasca. Nici nu ma astept sa rezolv chestia asta prin telefon dar incerc sa vad cat pot sa ma enervez.
alx
mai incearca si la alt constatator. ieu nu am avut probleme cu asiromul din 98 de cand il folosesc...
CGB
dar daca le explici alora de la casco ca nu se poate schimba doar partea care vrei tu. le explici ca nu se gaseste doar partea aia si trebuia sa iei setul intreg.

ai incercat sa vorbesti cu ei? sa le explici chestia asta?
premiumfaraplumb
gata, am sunat nu o sa mai imi inlocuiasca ornamentul

si uite asa...... raman cu masina de izbeliste e noua are 15000km si e zgariata in fata si nu mi-o face nimeni

Eu inca nu realizez ceea ce se intampla. mor
alx
mai omule, calmeaza-te! in primul rand, du-te si la alt constatator. daca nici ala nu vrea, ii dai un ciocan, te duci din nou la politie cu toate de inlocuit lovite si gata.
dar, in primul rand, nu te mai stresa atat!
premiumfaraplumb
Am vorbit si cu aia de la casco si mi-au zis pe ca nu o sa plateasca, sa ma inteleg eu cu aia de la service ca partile din set sa le tina ei... si mie sa-mi puna ce-mi trebuie. Si chestia asta nu o fac aia de la service ca mi-au zis in fata. Am vrut sa-i dau lu ala 500 mii sa-mi dea alta ramasa probabil tot asa de la altul." nu ca toti isi iau piesele acasa" cacatu. Asta este. Oare daca ma duceam la cea mai smechera societate de asigurari si plateam cu 200 Euro mai mult... tot asta se intampla? Sau aia aveau bun simt....
CGB
QUOTE(alx @ Sep 5 2005, 01:21 PM)
daca nici ala nu vrea, ii dai un ciocan, te duci din nou la politie cu toate de inlocuit lovite si gata.

absolut corect. rupe si alelalte doua parti din ornament si gata. faci o noua evaluare si ai scapat biggrin.gif
doar esti roman. nu te lasa.daca nu poti pe cai corecte...fi roman
premiumfaraplumb
ai dreptate nici nu ma mai stresez
Si ai o perioada in viata cand o vezi asa... incerci sa respecti si sa vorbesti frumos si amabil cu toata lumea cu care intrii in contact si ti se pare ca asa trebuie sa te comporti, si fi bun... si dai de astia ... si-ti schimba mentalitatea daca ei te fura tu de ce sa nu furi la randul tau... Incredibil in fine. M-am calmat
127.0.0.1
Am cateva cunostiinte care au ca si mine asigurare la Allianz si le-au platit de fiecare data tot ce se constata la service; oricum au decontare directa cu service-ul, tu tre' sa ai banii cel mult sa dai o bere baietilor dupa program daca esti incantat de cum au lucrat.
Tudor
Premiumfaraplumb, cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca rezolvarea problemei tale difera de la asigurator la asigurator. Sunt asiguratori care platesc si nu fac figuri si altii care te plimba de-ti merg fulgii. Oricum merita incercat sa mergi sa vorbesti cu altcineva de la constatari daune auto (preferabil un sef), pentru ca piesele care vin numai la set se desbagubesc la set (cam asta e politica generala, dar fiecare o pune in practica dupa cum il taie capul). Succes si gandeste-te serios sa iti schimbi asiguratorul in anul urmator.
grizzly
Stiu pe cineva care, pentru o faza ca asta, i-a dat in judecata. Nu iti spun ca dupa cateva ore a fost sunat cu rugamintea sa isi retraga plangerea si i s-a mai si oferit o spaga de 20 mil ca sa taca. Poate e o cale mai buna si mai corecta ...
premiumfaraplumb
Hahaaa bere auzi. cred ca ii scuip daca nu mi-o fac ca noua.
premiumfaraplumb
e vezi? Dar sunt eu prea lenes si prea emotiv sa ma car prin sali de tribunal
Tudor
Premiumfaraplumb, cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca rezolvarea problemei tale difera de la asigurator la asigurator. Sunt asiguratori care platesc si nu fac figuri si altii care te plimba de-ti merg fulgii. Oricum merita incercat sa mergi sa vorbesti cu altcineva de la constatari daune auto (preferabil un sef), pentru ca piesele care vin numai la set se desbagubesc la set (cam asta e politica generala, dar fiecare o pune in practica dupa cum il taie capul). Succes si gandeste-te serios sa iti schimbi asiguratorul in anul urmator.
dya
Totusi, in ACEST caz special al ACESTUI asigurator, iti recomand cu cea mai mare caldura si cu cea mai mare prietenie sa renunti cat de repede poti la asa zis-ul CASCO al lor care nu este decat o mare tzeapa al unei companii de tot cacatu'.
Crede-ma pe cuvant ca stiu exact ce se intampla in aceasta asa zisa companie (S.A.) care a pastrat aceleasi metode comuniste de rezolvare a problemelor, avand proceduri de plimbat al actelor care-l privesc pe ASIGURAT!!!
Deci fratilor, care aveti asigurari sau vreti sa va faceti la aceasta companie de tot cacatul va sfatuiesc RENUNTATI sau NU FACETI asigurari acolo...
Si eu am la Alliantz si asa cum s-a mai spus aici, oamenii sunt extrem de binevoitori si au un sistem de decontare cu service-ul direct, nu plimbi tu ca bou' hartii si altele...
Bafta premiumfaraplumb!
blus113
Salut.

Un prieten de al meu a avut o problema similara prin aprilie/mai. Cineva a incercat sa-i fure masina. Nu a reusit, dar i-a stricat broasca de la sofer. Avea un Logan cu full casco la Asiban. Faza e ca nu i-a platit decat o broasca, nu tot setul, care includea si contactul si rezervorul. Nu stiu mai multe detalii sa va spun, dar e naspa.
Din pacate si eu am la Asiban si cred ca voi renunta la anul. De cei de Allianz am auzit doar lucruri bune.
premiumfaraplumb
asta o sa fac
Dem
premium... exact ce patzisi tu am patzit anul trecut exact aceleasi ornamente de plastic spoiler spate pe care scrie made in Turkey dar pretzul nu e turcesc ci de UE adica setul de 3 buc. e fo 3 milioane si ceva. Am avut zgariat doar cel pe dreapta. eram cu RCA la asirom si oamenii in mod corect au cerut inlocuirea doar a acelui reper. Reno il aveau insa la set si Asirom nu a vrut sa-l cumpere cu nici un chip. Dupa audiente indelungi si timp futut in care am incercat sa-i conving ba pe Reno sa vinda doar reperul ba pe Asirom sa cumpere setul si sa-mi dea doar ce s-a distrus ne-avind nici o instanta neutra sa judece cazul am cazut la pace sa-mi dea Asiromul 1/3 din costul setului recte 1 milion si marunt si am ramas cu cel zgariat pe pozitie. arata ca dracu oricum unul nou si celelalte tocite. poate imi voi lua cu 20 dolari unele noi din turcia
Asta este povestea. la megane ornamentul e dintr-o bucata de pilda si ti-l schimba cu totul. La clio e din 3 ca sa-ti manince astia ficatzii in caz de distrugi doar o buc.
Ma mir insa ca tu cu Casco ai avut probleme. Asi-rromii mi-au zis ca daca eram pe casco alta era calimera.
premiumfaraplumb
era un cacat
claus
imi pare rau sa aud de problema ta..
parerea mea.. daca tot ai casco.. mai dai o data cu masina in ceva.. preferabil stalpulet de parcare.. te duci la politie, iei constatare doar pentru plastic (ii si spui ca ai avut ghinion cateva zile/saptamani inainte.. si ai mai facut belea..) si, dupa care, la asigurare, sa le dai peste nas... cred ca e un pic mai simplu asa
Perseu
Imi pare rau premiumfaraplumb de ghinionul tau, dar asa este cu casco in general...nimeni nu-ti plateste ce nu e stricat!

Bulangii sunt astia de la Renault (sau orice alta firma de masini de fapt) ce-si scot banii din piese si fac magariile astea cu componente cuplate... carevasazica la set.
Si chestia asta, combinata cu supermecanicii din ziua de azi ce doar inlocuiesc piese si nu mai repara (ca deh, trebuie stiinta) te fac sa-ti dai seama ca platesti mai mult pe pe durata vietii masinii decat la cumparare... bleah.

N-are legatura cu asiromul sau cu firma in general, ai deja trei exemple de firme in thread-ul asta care fac acelasi lucru... din pacate, singura solutie este ce ti s-a mai sugerat pe aici, sa le strici pe toate 3 si sa le schimbi la set, he, he.

Uite o chestie si mai nashpa: eu am full casco la BT asigurari si astia nu despagubesc avariile produse de impactul cu o groapa acoperita cu apa!!! De unde dracu' sa stiu eu ca e o groapa sub apa, mai ales cu ploile astea?? Scrie in excluderi ce-i drept, dar nu stiu cati dintre noi citesc conditiile alea...
Cel putin stiu ce sa declar daca mi se intampla evenimentul.
Tudor
Hai sa va dau un sfat util: ca sa nu descoperiti ca ceva anume nu se despagubeste si nici sa fiti in situatia de a va certa singuri cu o societate de asigurari, cumparati-va asigurarile printr-un broker: sunt destui pe piata, pretul pe care il veti plati va fi cel mult egal cu cel pe care l-ati fi platit direct la sediul asiguratorului, brokerul vine acasa (scuteste timp si cheltuiala de drum), brokerul va recomanda mai multe variante, brokerul stie sa va prezinte clazele neplacute/ascunse din contract, brokerul stie ce si cu cine sa vorbeasca ca sa rezolve o dauna (nu vorbesc de spaga, exclus asa ceva).
Meseria de broker de asigurari cu acest rost s-a inventat.
Incercati sa faceti un sondaj printre cunostinte si veti vedea ca toti cei ce se plang de asigurari si le-au facut mergand direct la ghiseul societatii de asigurari. Brokerul stie sa-si foloseasca forta de negociere (determinata de portofoliu) pentu a-si servi clientii, acestia fiind singurii capabili sa-i sporeasca afacerea prin recomandari. Simplu si curat.
127.0.0.1
Buna precizare... broker-ul la care mi-am facut eu asigurarea este foarte de treaba si chiar a ajutat-o pe soacra mea (si masina ei e asigurata la acelasi broker) cand si-a lovit un pic bara: l-a sunat si el i-a spus unde sa se duca, cu cine sa vorbeasca si ce sa declare, inclusiv i-a recomandat un service la care sa mearga astfel incat sa ii faca si reparatia cum trebuie si sa nici nu-si bata capul cu hartii si bani. Rezultatul: timp minim pierdut alergand, bara inlocuita (nu se putea repara pentru ca era din plastic si era zgariata destul de adanc).

In plus, broker-ul suna din timp sa-mi reaminteasca sa-mi reinnoiesc contractul sau sa platesc rata la asigurare, se deplaseaza personal pana la mine sa ii dau banii, mi-a explicat care sunt clauzele mai "cu chichite" unde ar putea sa ma friga asiguratorul. Are tot interesul, la el avem asigurate 2 masini si 2 case, in plus l-am mai recomandat si la prieteni.

In conditiile astea si la acelasi pret nici de-al naibii nu m-as duce la ghiseu sa stau la coada si ma ia "la prelucrat" vre-un functionar plictisit si prost platit.
lucyp
frate, deci brockerul trece pe la tine numai sa-ti ia banii???
cred ca ar trebui sa treaca sa-ti duca si masina la reparat

Parerea mea
premiumfaraplumb
buna ideea cu brokeru, oricum stati ca nu e epuizat subiectul.
sa vedem cum iese lucrarea!!!
VladK2K
Incearca sa vezi, poate ai vreo ruda/prieten de familie (poate al sotiei) care lucreaza la o firma care face si asigurari casco - cred ca e cel mai simplu mod de a scapa de plimbat, nervi, dat cu ciocanul (mie chiar mi-ar fi mila de masina sa dau cu ciocanul in ea)

Din pacate, in RO asa e. Daca nu ai pile sau daca nu platesti mai mult decat face, nu prea ai sanse sad.gif
vladoiui
Scuza-ti boieri buni ca ma bag si eu......Pina acum 1 an pe linga meseria mea de baza ,fiind angajat la stat binenteles ca mai trebuia sa fac ceva banuti sad.gif Asa ca timp de un an am facut asigurari auto de toate felurile,la toate firmele serioase si neserioase.Ce pot sa iti spun......CEA MAI MARE TEAPA PE CARE O IAU ROMINII SE NUMESTE ASIROM.Si agentii ...Eu ca agent am luat-o......Nu numai asiguratii......Asta este....Deeee se ia ochiul rominului cu bonuri, sepci, fulare si alte rahaturi....Credeti-ma ca nu lucrez la firma concurenta pentru ca meseria mea este cu totul alta.Tehnician dentar biggrin.gif Insa nu iti promit dar cred ca pot sa te rezolv...INCERCAM AMINDOI....Asa ce pot sa-ti spun .......Eu am casco la Allianz Tiriac.Este totusi ceva mai scump......Da-mi adresa ta de mail sa-ti trimit nr de telefon...
balauru'
Puteti sa va faceti asigurarea prin BTWC Brokerage care se ocupa ei de rezolvarea daunei, tu doar iti faci constatarea la politie. In plus, pe durata reparatiilor, iti dau masina la schimb din aceeasi clasa cu care sa iti faci treaba (si toate astea fara sa te coste nimic in plus).

P.S. Nu stiu daca este OK sa postez numele lor dar mie personal mi se pare cea mai buna oferta de pe piata.
Tudor
Domnule balauru' sincer mi-e greu sa cred ceea ce afirmati dvs. referitor la oferta respectivei firme de brokeraj. Am mai vazut astfel de servicii suplimentare practicate de catre brokeri, dar in toate cazurile intalnite de catre mine ele presupuneau incheierea unui contract si plata unui fee anual. Va spus asta deoarece inchirierea unui autoturism si doar pe 2-3 zile (incluzand costul asigurarii casco a acestui auto) poate depasi usor comisionul pe care un broker il incaseaza de la o societate de asigurari (pentru respectiva polita), iar cum in Romania piesele vin greu si service-urile sunt aglomerate ar fi o sinucidere curata pentru un broker sa ofere complet gratuit astfel de servicii.
Dar maine am sa verific la sursa informatia dvs.
Oricum, personal nu consider corect sa faceti reclama directa, atata timp cat va asigur ca suntem destui membrii ai forumului care activam in domeniu, dar cu totii ne-am abtinut sa promovam firmele pentru care lucram sau in care avem interese. Cei interesati ne-au putut identifica din discutii si ne-au trimis mesaje personale.
atacs
QUOTE(premiumfaraplumb @ Sep 5 2005, 01:11 PM)
La asirom am casco.

Il stiu pe ala de la Auto Marcu's din Pantelimon. M-a enervat atat de tare cand am fost sa imi deschid un dosar de dauna, ca imi venea sa ii dau un cap in gura.
Te trateaza ca pe un rahat, vorbeste cu tine de parca ai fi ultimul om de pe pamant si el e Dumnezeu, si de parca nu ar fi platit din primele pe care le dam noi.

M-am abtinut (sincer m-am abtinut) doar pt ca sunt un roman idiot care nu-si stie drepturile. M-am gandit ca o sa imi faca probleme. Dar acum imi pare rau, ca momentan sunt in impas.

De ce scriu asta aici? Pentru ca sper sa citeasca si el pe forum, sau cineva de la Asirom si sa-l anunte. Cand ma duc curand la el, daca ma mai trateaza asa, nu ma mai abtin...smile.gif

PS Si sigur sigur nu imi mai reinnoiesc contractul cu Asirom. Uite-asa o sa piarda clientii marea firma de rahat numita Asirom.
balauru'
Domnule Tudor, din intamplare nu lucrez in domeniul asigurarilor si nu am absolut nici o legatura cu respectiva firma (in afara de faptul ca mi-am facut sigurarea prin ei, la societatea pe care am ales-o eu). Intr-adevar se semneaza un contract intre parti pe o durata de 6 luni, dupa care se prelungeste pe urmatoarele 6 luni, si acest serviciu este oferit (momentan cel putin) in mod gratuit.
Desi initial si mie mi se parea prea frumoasa ca sa fie adevarata oferta lor, am avut o dauna si s-au tinut de cuvant in toate aspectele, lucru pe care l-am apreciat.

Personal nu am nimic de castigat din faptul ca spun si altora despre ei, mi s-a parut numai ca este cea mai OK abordare de pe piata (desi masina mi s-ar parea normal sa ti-o puna la dispozitie societatea de asigurare care are castiguri mult mai mari decat una de brokeraj). Sunt convins ca nu sunt singurul de pe acest forum care a beneficiat de serviciile lor.

Daca cineva a avut senzatia ca post-ul meu suna a reclama de doi bani imi cer scuze si il rog sa il ignore. Numai bine!
premiumfaraplumb
M-au chemat luni. Estimativ o sa tina 10 zile lucratoare cica. Sa vedem, o sa pun si poze sa vedetzi cat dureaza o astfel de "operatiune".
premiumfaraplumb
Deci 1 saptamana ca sa vina un far. Atat consta "comanda de piese" la mine. Farul. Si m-am prezentat lunea asta care a trecut.


Va urma...
Solon
3 saptamani un far la mine.
Lex Luthor
La mine a durat 2 luni 1/2 sa-mi vina niste manere de usi argintii si cand au venit, nu mai seamana cu cele de pe partea cealalta, pentru ca originalele erau metalizate iar astea noi sunt vopsite. Cica nu se mai produc cele metalizate (am vazut si la Meganurile noi, inclusiv Cabrio, ca manerele argintii nu mai sunt metalizate ci vopsite).
premiumfaraplumb
Astea-s pagubele.
1
premiumfaraplumb
2. Si farul de inlocuit pentru ca sunt rupte capetele de prindere si nu pot sa-l dau in sus si in jos din masina.
premiumfaraplumb
A inceput balamucul. Trebuie sa ma car pe jos pana la Cora la ei sa iau nu stiu ce foi, cu care trebuie sa ma duc la sediu Asirom sa le predau ca sa imi predea masina la sfarsit, altfel nu mi-o da. Acu ma duc pe-=acolo si vreau sa vad in ce stare e.
premiumfaraplumb
Tin sa va zic ca mi-am luat masina din service, vinerea trecuta, imi pare rau ca nu am postat dar am avut treaba.

Deci totul a durat o saptamana si nu 2 cat au spus ei. Logic cum este posibil asa ceva? Vreti sa stiti secretul???

1x Sticla tuica de tzara
1x Cafea
1x Vorbit cu ei atat de frumos si atat de respectuos si prieteneste ca din obraz nu puteau sa refuze

Altfel.... si acum eram aici si urlam ca nu e gata masina. Ce sa ii faci asta este. Ori esti pe val ori esti codas.
127.0.0.1
Vezi ca tot cu facut cinste la baieti se rezolva wink.gif
laur_dci
QUOTE(127.0.0.1 @ Sep 21 2005, 03:27 PM)
Vezi ca tot cu facut cinste la baieti se rezolva wink.gif

urasc treaba asta

eu sunt client si platesc serviciile lor (ale firmei), nu sunt cotizant la sindicatul mecanicilor spagari care te fac sa revii in service pana cedezi psihic
b06fcn
Nici cu OMNIASIG nu mi-e rusine, sunt nista magari, mai ales daca ai masina mai veche, te iau din start cu "nu stiu daca masina mai are valoare, nu cred ca va putem despagubi" cand te duci ca omul cu RCA-a boului care te-a lovit. Ar trebui sa spuna celor de la care iau bani ca e o simpla asigurare pentru efectul legii, sa poti circula in legalitate, dar daca se lasa cu dauna ei nu raspund.
Adica, in concreto, ma duc cu R 21 la constatare, direct faza cu masina veche. Se moaie cand vede masina si cei 50.000 km la bord, plus actele in regula (ITP facut la RAR, etc). Face individul o evaluare si stabileste suma maxima de despagubire la 1700 Euro. Amabil, ma trimite la un service cu care au ei decontare directa, undeva in Rahova (care este). Zic bine, ma duc acolo. Aparent amabili, ma cheama cu masina lunea urmatoare, "ca sa fie gata in vreo 3 zile", ca vineri trebuia sa plec la Craiova. Lunea urmatoare, ma duc pe acolo (mai fusesem si martea, miercurea, joia si vinerea anterioara, de masina nu se apucasera, scosesera bara si farul si masca de pe ea si statea in strada), la fel. Intreb unde a stat masina, "in strada ca sefu' sta peste drum si nu umbla nimeni" - adica indianu' nu fura de la indian. Iau masina de acolo si il sun pe asta sa-i zic. Scandal ca de ce am luat masina de acolo, zic ce si cum si ii spun ca nici macar deviz nu facusera, dar ca m-am ocupat eu si piesele sunt 2000 RON la Renault.
De aici buba, "masina e prea veche sa-mi dea piese de origine". Adica ? "Adica asa". Si dau in scris chestia asta? "...". Am dus in dimineata asta un deviz de 3600 RON de la Renault, sa vad ce zic. Asta dupa ce aia de la COBALCESCU (service de mega kkt) nici nu s-au uitat la masina, ca nu au "magazin de piese si sunt service nou".
Asa ca,care este cea mai buna solutie? (virgula a fost pusa intentionat acolo)
premiumfaraplumb
Oare nu poti sa iti angajezi avocat si sa il iei dupa tine la fiecare actiune din asta? Si daca oamenii se abat de la lege sa ii arzi rau de tot? Sau visez?
b06fcn
Visezi rau frate ohmy.gif !
Eu sunt jurist de meserie, doctor in drept pe deasupra, dar asta nu ma ajuta in lupta cu nesimtirea. Am noroc ca ma pricep si la masini, am avut piloti de raliu in casa. Nici asta nu prea ma ajuta.
Rezultat : astept sa vaz ce zice baiatul de la asigurare, pana la urma il prind, intre timp merg fara bara fata la masina si nu am nici o greata.
Dar am invatat lectia : la viitorul eveniment, il intreb pe vinovat unde are asigurare si in functie de asta vad daca mai merita sa ma duc la asigurare sau il dau direct in judecata. Si imi fac CASCO, ca am tot amanat ca bou' si am ramas vaca!
Week end placut ! mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.