Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot In Portiera
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
u9511160
Salut,

Acum vreo cateva zile am activat functia de incuiere a portierelor la demaraj (am timut apasat butonul cu pricina pana am auzit un puit scurt in boxe).

Dupa vreo zi de la activare am observat ca in momentul in care deschid portiera incuiata la demaraj, dupa ce se descuie toate, se aude un zgomot in portiera respectiva ca si cum un motor ar incerca sa se invarta dar nu poate. Precizez ca zgomotul se aude numai in portiera care se deschide prima.

S-a mai intamplat asta cuiva? sa merg la service? sad.gif

Thanks.
vladoiui
Salut.Cum adica care se descuie prima? huh.gif Nu se deschid toate odata?Daca se aude ca un motor hhhhhhhhiiiiiirrr s-ar putea sa fie actuatorul de usa.Cred... Oricum daca esti in garantie du-te la ei cool.gif
Tudor
Daca masina e in garantie, mergi la service cu ea. Orice zgomot la actuatoare ("motorasele" care actioneaza inchiderea centralizata) denota uzura si apropierea cedarii definitive.
SorinV
dupa ce deschizi usa respectiva ea va ramane neincuiata ! in mometul in care atingi din nou aproximativ 5kmh ea se va incuia din nou ! de aia se aude zgomot numai din usa respectiva ! daca este in schimb un carait prelungit ( nu cred ca e cazul dat fiind faptul ca masina este noua) atunci este actuatorul ! daca se aude doar un poc atunci linistestete ca e normal !
u9511160
Hai sa reformulez.

Opresc. Deschid una dintre usile din fata, se descuie toate si dupa asta, numai in portiera pe care am deschis-o se aude acel zgomot de care vorbeam.
Zgomotul seamana cu un carait si dureaza aproximativ 1 secunda.

Precizez ca daca incui/descui portierele din buton, acel zgomot nu se aude.

Am sa merg la service cu ea sa vad ce are. Sper sa se rezolve repede.
Multumesc mult.
Tudor
Eu am patit la fel, dar pe la 50k km, din cate banuiesc treaba sta cam asa:
- la inceput, nu stiu din ce motiv, actuatorul nu intelege ca a reusit sa descuie usa si continua pentru cca 1 sec sa actioneze asupra incuietorii (de unde sunetul nasol)
- dupa un timp, actuatorul chiar nu mai reuseste sa descuie usa, continua sa incerce pentru cca 1 sec, dupa care abandoneaza = se cheama ca a murit si trebuie schimbat;
Repet sfatul: mergi la service ca esti in garantie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.