Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
tmadain
Se intampla cam de o saptamana in timpul mersului sa se aprinda indicatorul pt airbag si SERV dar se stinge dupa un timp se aprinde iar. Am mai citit pe forum ca ar putea fii de la niste fire care se afla sub scaunele din fata dar ma gandesc ca nu e asta problema ca ar sta aprins continuu, cand pun contactul nu ramane niciodata aprins. Ce sa fac sa ma duc cu ea la service, sau stiti de la ce ar putea fii? Sa mai astept pana o sa stea numai aprins? Masina o am de 2 luni si are cam 2500km.
127.0.0.1
Verifica totusi contactele si daca nu scapi de problema: fuga la service, e in garantie...
Tudor
Pentru ca e in garantie, mergi cat de curand in service si inregistreaza problema. Chiar daca nu descopera buba si nu o remediaza din prima, tu ai hartia la mana. Altfel risti sa nu-ti dea garantia, pentru ca in manual scrie ca daca se aprinde SERV se merge cat de urgent in service autorizat. Succes! si nu uita sa ne spui si noua cum s-a rezolvat.
Laurentziu83
Ba chiar asta e problema. Masina fiind in mers, eventual cand mai misti mocheta cu piciorul misti si firul cu contactul slab. e foarte logic ca sa se aprinda si sa se stinga la un fir ce nu are cum sa fie perfect fix.
razvici
Poate aflam si noi finalul acestei povesti. Au trecut totusi 2 sapt. de la prezentarea cazului
EL_BGD
laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Nu sunt singuuur smile.gif
Si eu am problema asta, pe care am mai avut-o o data acum vreo 25.000 km, dar s-a aprins o data si s-a stins. Intre timp, a ramas aprins si semnu' de la ABS si bine-inteles nu aveam ABS, semnul de la bujie incandescenta iar masina mea e pe benzina dar nu puteam trece de 2.500 RPM... f f f enervant... Oricum, nu am incercat sa o fac pe garantie caci m-am resemnat dupa ce am mai avut niste probleme in primele 7-8 luni si pana in 20.000 km si nici nu m-au bagat in sema. Imi venea sa ma duc cu bata sa le #*t mashinile din showroom (NU VA LUATI NIMIK DE LA AUTO MARCU'S - niste tzigani boratzi), oricum, sa nu deviez de la topic.....
Cu sau fara garantie, trebuie sa i se faca mashinii o diagnoza la computer si daca nu merge reparata eroarea, i se face o resetare (un fel de reinstalare, dar nu instalare, nush sa explic exact). Costa aprox 1 mil mi-e mi-a reparat problema; doar ca atunci aveam prob. cu semnul de bujie incandescenta si nu sarea de 2.500 de ture dar i-am spus lu' nenea ca am mai avut prob si cu air-bag'u si a zis ca vede pe comp. L-a resetat si pana acum (50.000 km) nu s-a mai intamplat......se intampla acum dar masina e oricum in service cu cutia rupta.
Ca service iti recomand Mach 1 Sofitel (parcarea subterana)
ncristi
Acum, dupa ceva timp, am dat o tura cu symbolul condus de ceva vreme de taica-miu si am observat 2 zgomote pe care nu-mi aduc aminte sa le fi auzit cat am condus eu masina (al 2-lea sigur nu l-am auzit):

1. Cand calc pedala de frana se aude un zgomot asemanator unei pompe de umflat roti--acolo,la pedala, are un burduf--cred ca ala face--este normal zgomotul?

2. Cand trag frana de mana (si calc peda le defrana -- dar parca nu todeuna) se aude un scartait la roata dreapta spate cand las frana de mana in jos. Eu banuiesc ca-i de la saboti, sau cablu de frana--poate fi ceva mai grav?

Masina are 50k si 3,5 ani timp in care nu s-au desfacut franaele pe spate si nu s-a schimbat nimc la masina (in afara de o biela de directie si cureau de distributie--ce-a din urma schimbata din proprie initiativa pt ca ar mai fi meers).
127.0.0.1
2. Verifica uzura la saboti... e destul de probabil sa trebuiasca sa-i schimbi.
Laurentziu83
@ncristi 2.
Grav n-are ce sa fie la frana de mana pe spate. Sigur nu-i acelasi zgomot pe care il auzi atunci cand de exemplu esti la vale, masina e imobilizata prin bagarea intr-o viteza, tu tragi frana de mana si apoi scoti din viteza? Daca-i asa atunci e normal, asa face toate. tongue.gif
ncristi
Nu-i acelasi zgomot...pasta il stiu...este mai "ascutit".
Face si cand apesi frana normala si este clar la roata din spate pt ca se aude daca stai langa ea.
Eu banuiesc ca-i de la saboti.

Legat de prima intrebare---la voi se intampla asa?
Eu nu-mi mai amintesc...m-am uitat acolo si pedala de frana are un burduf de cauciuc care se strange cand apesi pedala si de aude ca un suflu (destul de discret)...insa nu-mi mai amintesc daca asa facea de la inceput...
andreib
@ncristi pct2.

Si nu crezi ca ar fi cazul sa-ti regleze cineva sabotii spate? Se uzeaza si ei saracii si mai trebuie si reglati. Acum probabil ai frane pe spate mai mult de o gramada unsure.gif . Respectati ce trebuie facut la fiecare revizie si n-o sa mai scoata ,,sunete ciudate''.
SorinN
Sabotii sunt autoreglabili, la mine in 50.000 de km nu s-a uitat nimeni la ei si e totul ok. Daca scoate "sunete ciudate" probabil ar trebui curatati, nimic mai mult. Daca ar fi dereglati, frana de mana ar trebui sa tina mult mai sus sau sa nu tina deloc.
ncristi
Fost service:

1. Zgomot normal--de vina vacuumul din servo frana...etc
2. Sabotii (mai precis cel de pe dreapta) jegos de praf. Luat mecanic masina--bagat viteaza mare si franat de cateva ori pana a intrat ABS---nu se mai aude smile.gif

Masina merge brici--iar amortizoarele sunt super OK---am tinut sa mentionez ca sunt rauvoitori care spun ca amortizoarele de la renault nu trec de 50k. Ale mele au trecut si o sa mai mearga mult si bine. Conteaza enorm cum exploatezi masina.
Nu au desfacut nici macar un surub la masina.

PS
Symbolul este o masina super si o recomand cu mare caldura rolleyes.gif
Bafta la tot poporu si multam pt sfaturi smile.gif
ess1902
La mine la masina din semnatura ,la revizia de 30 k km (facuta in Iasi) s-au desfacut tamburii si tot ansambul ferodou, oala etc a fost curatzat cu spray.Cred ca asta e rezolvarea corecta pt chestia asta.Operatia nu am solicitat-o ci a facut parte din operatiile de la revizia de 30 k.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.