Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot Roata Dreapta-fatza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
Costin_R
Salut!

E primul meu topic pe acest forum (poate pentru ca este prima problema ce pare mai serioasa cu meganul meu - dec 2004, 13 500 KM).
Pe scurt, problema mea este urmatoarea: zgomot la roata din fatza dreapta, oridecateori trec peste o denivelare sau piatra cubica. Zgomotul suna ca un cloncanit (destul de deranjant, chiar daca sunt obisnuit cu greierasii din interior).
Citind celelalte topicuri legate mai ales de flanshe, am incercat sa caut acest simptom descris, dar nu prea l-am gasit . Nu simt nimic ciudat(vibratii sau zgomote) la volan si deci nu prea stiu cu ce sa asociez acest zgomot.
Daca mi-ati putea da cateva sugestii (inainte sa ajung la service cu ea), v-as fi recunoscator.
Multumesc
ncristi
Biele directie, pivot, etc...chestii de genul asta smile.gif

Du-te si fa-ti o verificare. Te costa cam 300 mi lei vechi.

Mergi cu ea pe drumuri nasoale?
Costin_R
Sambata am fost cu ea pe Transfagarasan (drum f prost pe la Vidraru). Duminica am inceput sa aud zgomotul respectiv.
Am sa merg cu ea la service (mai ales ca trebuie sa-mi fac si revizia de 15000).
cornel_t
F probabil sa fie de la flanse.
ncristi
Zgomotul poate fi de la flanse. Adica sa se fi uzat tamponul de cauciuc din capul amortizolrului si sa cloncane dar este f greu de crezut la km astia...

De obicei asa prematur pica rulmentul.
cornel_t
Garantia sigur o rezolva.
raresss
eu am avut zgomotul asta si parca se simte pana si in volan cand il face. mi-au stransun surub de la coloana de directie si se pare ca nu se mai aude. intrebarea este: poate sa fie periculos, sa pierzi vreun surub ceva pe la viteze mari si sa te faci praf? ca mie in service un mecanic mi-a zis ca nu, iar altul ca da..... blink.gif
kebbius
si eu avea aceeasi problema si am crezut ca e de la flanse.
mesterul de la service a zis ca de la praf, bla-bla...
cert e ca a strans nu stiu ce surub pe acolo si nu se mai aude.
dar la mine facea rau de tot, de parca sta sa se rupa ceva pe acolo
rombu
aceeasi chestie am avut-o si eu...bieleta de directie era problema...acum cred ca e si pe stanga...ma duc maine sa vad ce si cum
Solon
Sa nu fie caseta de directie!
Cred ca s-au cam dus flansele.
Fanu
Voi aveti un fix cu flansele astea.
Am 34.000 km (impliniti ieri), nu troncane, flansele n-au nimic, si (slava domnului) ca a vazut suficiente drumuri proaste si vagauni.
Schimbat o singura bieleta la 15.000 si atat. Unu' de la service mi-a zis ca a fost o scapare "de copilarie" sar au schimbat ceva si acum nu mai apare problema. Eu cel putin nu ma plang.
faust_gabriel
Salutare dragi colegi. Nu stiu daca am nimerit topicul bun, dar am tot vazut ca discutati de flanse, troncanituri etc.
Bun. Am un Scenic II, 2004, 1.5dci. Si am o problema caruia nu reusesc sa ii gasesc rezolvare. Deja sunt satul, obosit, bani pierduti aiurea si daca o mai continui astfel, cred ca duc masina in camp si ii dau foc biggrin.gif

Ideea consta in felul urmator. Am schimbat fata-spate flanse, rulmenti, amortizoare, arcuri, toate de la KYB (Kayaba) gaz-ulei sau ceva de genul (toate noi).

Dupa 30.000 de km auzeam un troncanit la roata dreapta fata. Ca si cum se freca fier pe fier. Am fost la multi mecanici (8 la numar) si imi spuneau ca ba am piatra la placute, ba am nush ce..in fine, mai pe scurt am mers pana sa rupt amortizorul din flansa sleep.gif

Am fost la service, am cumparat set nou cu rulmenti, flanse, amortizoare FARA arcuri, tot KYB, tot gaz-ulei etc.
Dupa 2 sapt am revenit in service ca imi pocneau cand viram stanga-dreapta. Concluzie=rulment spart, flansa uzata. Iar am schimbat flansa+rulment. Dupa 2 sapt acelasi procedeu, doar rulment spart, flansa in regula. Deja si astia de la garantie refuzau sa imi schimbe piesa.

Dupa montarea noului rulment (SNR) {flansa pastrata caci arata in regula} nu mai pocneste in viraje (am o sapt de la montare), insa cand merg pe drum cu denivelari scartaie de zici ca se rupe masina (roata dreapta fata). Singura chestie interesanta, ca atunci cand ploua sau spal masina, pana se usuca, nu se mai aude scartaitul ala de "fier pe fier". Masina e silentioasa...

Mentionez ca am fost la mai multi mecanici (sa ma asigur ca asa e) si mi-au spus: capete de bara, pivoti, rulmenti roata, caseta directie, bucsi (bascule, bara stabilizatoare, jug), bielete anti-ruliu etc, sunt in regula. Deci problema sa fie tot de la suspensii.

De asemenea va mentionez ca dupa ce mi s-au spart 3 seturi de rulmenti, cei de la service de acolo, au comandat dupa placuta ovala, un arc sa verifice (ei ziceau ca din cauza arcului).
Intradevar singura diferenta intre arcul de la Renault si arcul de la KYB era faptul ca KYB era mai gros cu 1mm sau 2mm parca. Insa identic ca si intaltime, latime etc.

Ce ma sfatuiti ca nu stiu se mai fac? Nu vreau sa vand masina, cum am tot auzit sfaturi, caci mie personal imi place din multe puncte de vedere si pana la problema aceasta, a fost totul in regula

Daca cineva a intalnit aceeasi problema, va rog sa imi raspundeti. unsure.gif

Multumesc pentru rabdarea de a citi.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.