Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Clio Symbol Fidji Vs Opel Astra Classic Ii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Marmota
Am si eu o mare dilema actuala. sad.gif

Vreau sa-mi iau o masinuta noua, si momentan cam astea ar fi optiunile mele (ar mai fi si altele dar alea mai urca la bani).
Diferenta intre modele ar fi cam 2K euro (la astra nu stiu ce echipare sa dau exemplu, dar cea de la renaul e full option).
Clio este cam 11K iar un astra cat de cat in aceleasi dotari iese cam 12-13.
Pe langa faptu ca clio arata si putin strange pe langa astra, am mai citit si pe forumul renault de "ce nu ne place la clio symbol" si m-am luat durerea de cap.

Acum stiu ca multi dintre voi o sa zica clar clio, dar intreb in ambele parti care din optiuni ar fi mai buna pt viitor si daca se poate si niste argumente de la posesori.

Va multumesc.

PS. sper sa nu fi postat gresit topicu, iar daca am deranjat pe cineva imi cer scuze.
iulym
io n-am sa-ti zic sa-ti iei clio, de exemplu
cmandrei
exista un forum de opel ? ... nu stiu ... dar cred ca daca exista poti gasi acolo probleme de la opel ...
Gabi
In primul rand arunca un ochi la problemele care au fost/sunt/apar in general la clio symbol.
De asemenea ar trebui sa stii ce vrei de la masina ( sa arate bine, sa aibe consum mic, sa fie puternica sa aibe demaraj etc etc )
Trage si un ochi pe forumul de la Opel ( ti l-am dat pe ym) ca sa vezi si acolo ce probleme apar
Gandestete bine inainte de a face alegerea. Nu iti lua o masina care pe urma sa nu ai bani sa o intretii.
Oricum in general aici o sa primesti pareri pro clio iar dincolo pro opel.
mandelu
Un astra motorina (motoarele opel diesel sunt sub alea renault) stiu eu ca te cam trece de 13.000 cu o echipare comparabila cu cea de la fidji. Am avut si eu de facut alegerea asta. Astra e mai masina ca sa zic asa, in sensul ca e mai incapatoare, fiabilitate nemteasca etc. Insa sa nu crezi ca nu exista si la ea mici chestii de genul de care aminteai tu. In threadul ala fiecare se plange de ce il deranjeaza pe el. E posibil ca pe tine sa nu te deranjeze deloc ce e scris pe acolo, in schimb sa te deranjeze altele. Si la opel la fel.
Mie de ex nu mi-a placut interiorul spartan al astrei. Si ti-am zis nu mi-as da masina pentru un astra diesel (au unul de 1,7 80 cp de care stiu eu).
Eu am mers cu un astra clasic cu motor de 1,6 100CP. Mergea absolut superb, demaraj frumos, insa consuma deh.
Gabi
Adevarat astra clasic 2 este o conceptie 1998 ( cand a aparut). este ceva mai spartan. Nici clio nu este cu mult peste insa e ceva mai placut la touch.
Apropos: cati km faci pe an marmota? ca daca faci sub 25.000 km nu merita sa iei un diesel.
Marmota
@mandelu da stiu ca fiecare masina are chestii mici si enervante, dar ideea ca nu mi-au placut fazele cu datu cu capu in plafon (sunt o marmota cam inalta de 1.90 aproape) si cele de vizibilitate.

@shaung pai nu am stat sa calculez cat fac pe jos pe an. deci nu stiu cat fac pe an cu masina. totul depinde si de masina, de ex cu un diesel faci 200km iar cu un benzen faci 100km (pusa la rotund), deci e ceva. Poate uneori vrei sa mergi undeva (dar ai benzen si nu mai ai bani si ai depasit acei 100km),dar pe diesel mai poti si ajungi sa faci mai multi km. (oricum asta e un caz ciudat rau). ideea, ca nu poti sa zici de la inceput cati km o sa faci pe an cu o masina, dar ma atrage diesel dpdv al consumului.
(PS.eu am intrebat de masina nu de motorizare wink.gif )
CGB
clio clar. si nu c-ar fi cine stie ce masina, da' e mai ieftin.iti raman pe putin 2000 euro.iar diferenta intre ele....hmmmm nu-i cine stie ce.aia e nemteasca aia-i frantuzeasca, bani o sa bagi in amandoua.benzina sug amandoua.clio symbol mai are neste aparatori de noroi pe sub aripi, e mai inalta si cred...ca ceva mai ieftin de intretinut. parerea mea.

oricum daca as fi d-ala cu bani multi as lua astra, doar ptr ca-i nemteasca.
in rest...is roman si 2000 euroi inseamna ceva ptr mine.
richie
Eu personal nu recomand nimanui produsele Reno....poate doar camioanele care-am auzit c-ar fi foarte fiabile.

Dar....daca bugetul primeaza.......
Gabi
@Marmota
Se vede ca nu ai inteles ce am intrebat si raspunzi la misto ( km facuti pe jos). Nu asta am intrebat eu. Atentie ca misto-ul te poate costa.
Daca asa gandesti: fac 200 km cu un diesel si 100 cu un benzinar ... No comment. Ma abtin sa iti mai raspund pe topic.
Ca intre masini ti-am raspuns mai sus.
raresss
no ofence dar cred ca astra se compara mai degraba cu meganul, in timp ce clio s-ar putea compara cu corsa. nu vi se pare mai logic asa?
acum stim cu totii ca astra este scump, e mai auster ca de altfel orice masina nemteasca, nu stiu inca cat costa intretinerea la astra dar nici nu am nevoie pentru ca pur si simplu nu imi place.
inafara de asta cred ca daca ai cumpara benzina sa zicem ca un astra (cu conditia sa ai un feeling special cand te sui in ea, de clio sunt sigur ca o sa-l ai). daca te gandesti la diesel un DCI de renault e mai indicat. 1.7 de opel e foarte puturos.
urmeazati feelingul ca in rest poate sa-ti iasa prost atat un opel cat si un renault. (daca iese din fabrica un luni dimineata sau un vineri seara poti sa uiti wink.gif )
UFO
Daca tot te gandesti la un Opel care nu stiu cat de fiabile sunt avand in vedere ca sunt facute in Ungaria,de ce nu te uiti la un Ford Fiesta sau Focus care sunt mult mai fiabile dupa parerea mea decat un Opel.Pretul e tot pe acolo (13.000 E Focusul)
Acum depinde daca iti place aceasta marca.Oricum bafta in alegerea masinii!! cool.gif
rkillera
Si eu m-am gandit la un moment dat la Astra Clasic, imi place cum arata masinuta.
Intr-un final eu am luat Megane, dar Clio mi se pare mult sub Astra.
Marmota
Megane e o optiune, dar e si putintel scumputa, plus parca e prea maricica (aka barca), si nu stiu, nu ma atrage biggrin.gif .

ford-urile spuse nu ma atrag (fiesta e mic sad.gif ) iar focus e dragutz mai ales asta nou - dar iese putintel scump.

Optiuni ar fi si un C4 sau 307 dar ies pe la 15 sad.gif
CGB
ia un focus.nu d-asta ultimu model.ala dinainte.e super masina.
si....corect: astra si clio intra la clase diferite.una e la clasa compacta si alta e la clasa mica. am zis bine?

Richelieu: de ce nu recomanzi produsele Renault nimanui? Chiar asa nasoale is?

Eu am o parere a mea: de cand Renault s-a bagat in cardasie cu astia de la Dacia si au scos Loganu, Renault a pierdut mult in imagine pritre cei care erau odata fani Renault.Au incercat sa faca rahatu praf cum au facut cei de la vw cu skoda, da' nu prea le-a iesit.Si acu trag ponoasele si modelele renault.Parerea mea.
richie
Hmm....ca si strategie de marketing, Reno sunt baieti destepti...

Cu toate ca stam si ne crapam creierii pe forumuri cu ...gramada de probleme si alte chestii nasoale care apar la Reno si Dacia, se vand in disperare....

Tot Reno conduce detasat in topul vanzarilor de automobile in Romania.


Ziceam ca nu le recomand, pentru ca, marketingul ala care fura ochiul omului...cu preturi mici si dotari de invidiat fata de concurenta.

problemele apar dupa, iar costurile de intretinere sunt mari...

Cum va suna un deviz de revizie la 60.000 km .....60 milioane lei la o Laguna?...
Sau 32 milioane la un Clio? (si era clio cel mai norocos...."fratele lui" e un dezastru).....

Viitorul nu suna bine.....
Sau ABS-ul stricat la 14.000 km la Megane?

+ MUuulte altele enumerate pe acest forum......

Singurele atu-uri ar fi motoarele excelente...dar nu cred ca pot compensa minusurile...

Bineinteles...mai e si chestie de noroc dar.....parca in momentul in care iti cumperi o masina...nu-ti prea vine sa mergi la noroc cu ea.....right?
CGB
ee nu e chiar asa rau. probleme apar la toate masinile. fiind asa multe dacii si renaulturi in romania e si normal ca nr problemelor sa fie mai mare. doar is mai numeroase decat alte modele.
dar hai s-o luam statistic: sa zicem ca se vand 1000 de renaulturi si 10 mercedesuri. din alea 1000 de renaulturi 100 au probleme iar din mertzane doar 1 are probleme.asta nu inseamna ca renault e mai prost.sper c-ai inteles ce-am vrut sa zic.
ce zici de asta: mertzan nou luat de la reprezentanta, i-a schimbat motoru dupa nici 1000km. nu e basm. e realitate.
acum nu o sa compar mertzan cu renault dar se intampla si la case mai mari. poti compara daca vrei renault cu opel, cu peugeot...etc. Si marcile alea au problemele lor.

acu sa nu crezi ca-s avocatu astora de la renault. si eu dac-as avea bani si drumurile ar fi bune n-as mai lua renault. as lua o "japoneza" fara sa stau pe ganduri.
richie
Ai mare dreptate in felul tau...se poate intampla orice, la orice masina.....


Ce n-am spus..desi trebuia...este ca, exista variante relativ comparabile la pret...

(vezi nissanul pe care l-am cumparat, vs laguna) la care macar ai garantie serioasa....vezi 3 ani sau 100.000 km garantie integrala. Si ma gandesc ca in momentul in care cineva iti da garantia asta pe o masina, se bazeaza pe fiabilitate nu pe faptul ca ti-o vand si pe urma nu mai conteaza ce-ti schimba pe ea in perioada de garantie....


Edit: si am spus de la inceput..."dar daca bugetul primeaza..."
CGB
pai vezi ca japonezele is misto. d-aia si vreau una d-aia.
si legat de garantie. hyundai (coreana) ofera 5 ani garantie daca nu ma insel.
iar pretul de productie la japoneze e sub cel al astora din europa ,dar ne omoara taxele. ca altfel era plin de japoneze. cum e in america biggrin.gif
richie
Am dat-o in offtopic dar.....vezi ca majoritatea japonezelor si-au facut fabrici prin Europa...

Primera de exemplu se face in Anglia, iar Nissan mai are inca o fabrica si in Austria.

Toyota are si ea....nu sunt sigur dar parca in Polonia....


Iar exemplul cu Hyundai si 5 ani garantie....il consider ca si o intarire a ceea ce am zis biggrin.gif
CGB
ca sa revenim la topic si sa-i raspundem celui ce intreba ce-i mai bun :clio sau astra. raspunsul e : o japoneza biggrin.gif biggrin.gif
richie
Acu am citit penultimul meu post: cata incoerenta.....hmm...

Imi cer scuze ...am scris printre clienti....si mi-a mai scapat cate ceva pe ici pe colo.

Marmota...concluzia mea este: daca poti...ia altceva nu Renault....
raresss
un megane full daca ar avea in fata in loc de romb o stea ar fi costat dublu. alta chestie e ca ar fi tinut ani buni fara multe probleme. in timp ce renault e cum il cunoastem cu totii. multe chestii electronice dar cat de fiabile sunt mai vedem. dar de diferenta de pret poti sa repari sau sa tunezi renault-ul la greu. cu orice model de masina se pierde. treaba este in final in functie de buget sa cumperi masina care te face sa te simti cel mai bine la volan. si inca o precizare, cu o japaneza poti sa fi sigur de 200000km fara probleme. cati dintre noi ne vedem peste 200000 km la volanul unui renault (acelasi de acuma....) dry.gif
richie
Asa e...diferenta de bani iti permite sa faci reparatii...gramada..

Dar...daca mai consideri si timpul si nervii pierduti cu service-ul.......
Solon
Referitor la topic.Intamplarea face sa am la dipozitie in familie si symbol si astra classic si nu se compara.
Mi-e astra mi se pare bestial.Am vrut sa-mi iau in loc de Megane tot astra dar aparuse ala nou care mi se pare foarte mic.
MihaiS
Revenind la subiectul topicului, daca as avea de ales intre cele doua, as alege Opel Astra. Daca as avea de ales intre Opel Astra si Clio Bicorp, as alege Clio Bicorp. Multa buna dispozitie dar fara portbagaj mare... smile.gif

La fiabilitate eu zic ca sunt cam una Astra si Symbol, chiar daca unii sustin contrariul... La preturile pieselor Renault are un mic avantaj.
laur_dci
cand am cautat masina m-am plimbat pe la mai multe marci

atat noul cat si vechiul astra la versiunea de baza sunt sexy rau : nici macar inchidere centralizata sau radio(casetofon macar)

intre astra si clio bicorp au castigat pretul (la dotari echivalente) si costurile de intretinere, desi noul astra arata chiar bine (pt mine)

si a castigat clio (lupta finala cu ford fiesta, vw lupo si biggrin.gif megane bicorp serie influence)
ncristi
Parerea mea este ca renault are un sg mare defect: costurile mari de intretinere.

Daca ar fi mai mici (mult mai mici) eu as fi foarte multumit de renault.
Exemplu: am un clio symbol + megane II--in total aprox.70000kM si aproape 5 ani

Daca fac o socoteala simpla la ambele masini am schimbat in toti acesti km (si timp) 2 piese: 1 biela de directie clio (fara a fi masina de vina - spun eu) si cureaua accesorii tot la clio -- insa m-ar mai fi tinut pana la 60000 cat este normal.

Eu pana acum sunt multumit si ambele masini mi se par corecte pt. banii care i-am dat.

PS
In legatura cu revizia de 60mil. la laguna--astea sunt preturile--dupa ce m-am documentat maimult cifrele astea nu mi se mai par aberante.

Poate o sa fac rost de o factura cu revizia de 80k la passat facuta la "porse": 102mil. lei. Mi i se pare o suma fabuloasa...

Parerea mea: daca nu poti intretine o masina nu o lua--de ce credeti ca cei din afara scapa de masini pe la 80k-100k?
Le dau la fraeri (adica romani & co.) si noi ne miram de ce costa asa de mult reparatia...
De cat sa o repari mai bine dai avans de 1 noua...
CGB
QUOTE(ncristi @ Aug 17 2005, 08:28 PM)
Parerea mea: daca nu poti intretine o masina nu o lua--de ce credeti ca cei din afara scapa de masini pe la 80k-100k?

Aici ai partial dreptate.
De fapt asa e si indicat sa faci cu o masina.Sa o tii 2-3 ani si apoi cand incepe sa te coste (revizii, reparatii...etc) tre' s-o dai. Strainii asa fac ptr ca-si permit sa-si ia masina noua fara mari eforturi.Dar romanu' tine de o masina si 100 de ani daca se poate.Ca de'...n-are saracu bani sa-si ia masina din 2 in 2 ani.
Dar poti sa ai si mare noroc cu o masina SH luata din vest.Si sint cazuri destule.
Dar poti sa ai si ghinion cu caru'.
m-p-h
eu as fi preferta Astra innainte sa comand Clio, dar din motive financiare am ales symbol 1.5 dci la 80 de cai
Kata
La Opel Astra Classic se merita doar motorul CDTI, restul au consum de peste 10% in orash.
La Opel vei scoate un pret mai bun la revinzare, piese vei gasi mai repede si mai ieftine...
Dezavantaje: nesimtirea celor de la reprezentante (ca altfel imi luam si eu poate o Corsa in loc de Bicorp), slaba dotare ca optionale, etc...

De Symbol nu stiu ce sa zic: mi s-a parut ok ca dotari, dar cred ca e mai inghesuit ca spatiu ca un Opel Astra...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.