Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare Tapiterie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
premiumfaraplumb
De la caldura asta se tot transpira pe scaune, si tapiteria de la clio nu stiu din ce este facuta ca le asimileaza imediat.

si nu stiu cum sa fac sa scap de ele, cand te uiti din lumina zici ca e pipi" smile.gif

stie careva cum se scot? sau daca exista detergenti sau solutii speciale?
sa nu trebuiasca sa ma duc sa dau sute de mii sau chiar milioane am auzit la spalatorii.
cmandrei
Uite premiumfaraplumb http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=41594
premiumfaraplumb
cmandrei mersi dar tot ce am inteles e ca tre sa ma duc pe valea cascadelor, stiu unde e, sa dau 40E exact asta nu vroiam mersi oricum

doream un bidonas cu vreun lichid magic care sa coste maxim 4-500 mii si sa torn acolo sa frec putin si sa iasa petele.

nu stie nimeni???

multumesc anticipat
galileo
au in cora un fel de spray-spuma cu o perie in cap, parca Prevent (e un tub rosu). incearca cu ala, eu am mai curatat cu el pe mocheta, pe scaune nu am dat. insa, pe el scrie ca e pentru tapiterie
iulym
Freaca cu Biocarpet, iese foarte bine, care e problema ?!?
galileo
nu e bun biocarpet, face prea multa spuma si ramane prea ud. spuma asta se usuca imediat
iulym
eu am curatat cu biocarpet pe scaune dupa ciocolata topita si dupa apa muulta pe scaunul din fatza, dupa ce am aruncat o galeata de apa sa spal masina, da' geamul dreapta fatza ramasese pe jumatate deschis unsure.gif blink.gif .. asta e
intr-adevar, face spuma si trebuie sa clatesti bine cu apa pe urma, insa scoate petele fara probleme ... si ce daca se uda ? scaunele sunt din burete poliuretanic, ceva, nu mucegaieste sau sa se imbibe, se usuca textila si gata
premiumfaraplumb
Unde gasesc Biocarpet si cat costa? E mare? 1L 2L?

Arunc pe pete frec bine si dupa aia clatesc cu apa nu? si las sa se usuce.

multam mult
menix
Tot cu Biocarpet am curatat si eu. Iei si torni Biocarpet intr-o galeata, vas ce o fi.. si agiti sa faca spuma multa, iar cu spuma dai pe tapiterie, specific "doar cu spuma"... cu un burete de vase sau orice burete mai abraziv... si iese brici...o lasi un pic in soare si se usuca tot ...
ramm
Eu am curatat tapiseria de pe usa in urma actiunii unei dude negre cu Vanish. Am pus un pic intr-un pahar de plastic, apa si cu un burete curat am pus pe pata. Cel mai bine e ca nici nu a ramas urma sau 'cerculet' de mizerie cum mai ramane pe la alte produse. Diseara trebuie sa repet operatiunea ptr ca iar am patat fata de usa sad.gif
CGB
mi-a borat unu mic in masina. fix intre scaune, sub frana de mana. e zona cam inghesuita si nu pot sa curat bine. ceva idei? sa scot scaunele, frana de mana...? exista fro substanta cu care sa dau peste voma s-o dizolve?
traffictours
Vanish pentru pete pe suprafete mici sau spray spuma(de la supermarketuri) pt. suprafete mai mari, asta am incercat eu si a mers, cu siguranta ca mai sunt si alte variante gen Biocarpet etc...
marius2606
in calarasi mi-au cerut pentru o curatare interioara completa 250 ron asa ca mi-am luat biocarpet ,am demontat scaunele din fata si bancheta partea de jos ,m-am apucat de treaba si in 2.5 ore am terminat treaba cu plafon cu tot+aspirata toata masina.asa am facut si economie si am muncit dar am facut si o sauna in masina cat am dat cu aspiratorul.
CGB
se desfac greu scaunele fata? trebuie sa te bagi sub masina cumva? in cate suruburi is prinse?
hellcat
Scaunele sunt prinse in...4 suruburi. La demontare te poti lovi de problema invartirii surubului cu tot cu piulita de sub caroserie...si atunci trebuie sa tii contra pe dedesupt, adica sa ridici masina pe un crocodil sau pe ceva stabil.
marius2606
plasticele din lateralele scaunelor le desfaci cu un t20 si apoi sunt 4 suruburi nu mai tin minte de cat sunt dar sau desfacut foarte bine cu toate ca am tras bine de ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.