Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radio - receptie slaba
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
xhermesx
Nu prea circul cu masina personala (Clio Symbol Expression 2005) din cauza ca utilizez masina de servici. Am observat de curand, in concediu fiind, o problema serioasa cu radioul din dotare (am radio cu CD player): daca masina sta o perioada in soare (cu fata) la temperaturi ridicate (peste 25 grd C) nu mai prind nimic cu radio. Ca si cum nu ar mai avea antena. Dimineata sau seara cand nu mai este soare si caldura, radio merge si prinde posturile fara probleme. Precizez ca CD playerul merge perfect indiferent de temperaturile exterioare. Masina am cumparat-o in martie cand temperaturile erau joase :-)
A mai patit cineva ceva asemanator? O fi vreun model pentru tarile scandinave! mad.gif
Banuiesc vreun contact la antena. Maine ma duc cu ea in service, masina fiind in garantie.
Poate ma ajutati cu niste sfaturi utile, mai ales ca pe profesionalismul pe partea electronica a celor de la service (Serus) nu stiu cat ma pot baza. sad.gif
Toto - BOD
pai cel mai bine sa te duci la service site rezolva beietii! (i think)

ps: tare avatarul tau! laugh.gif laugh.gif Ala e vehiculul de serviciu, nu? tongue.gif
richie
Posibil din cauza dilatarii sa nu-ti mai faca bine contact bine tija de la antena...or something.....

Ai spalat masina la perii automate si ti-a demontat antena pe-acolo?
xhermesx
Multumesc de raspunsuri.
Am fost in service si era clar prost izolat firul dinspre contactul spre antena din plafoniera si la temperaturi mai ridicate se pare ca facea contact cu masa sau altceva. Am inteles ca s-a rezolvat. Voi verifica cu alta ocazie daca mai apar probleme. Oricum, se pare ca mai greseste si "Ibrahim" cu toata robotizarea lor (sunt cea mai moderna uzina Renault din Europa).

Toto, avatarul nu este vehiculul de serviciu, ci acela in care ma deplasez la ocazii speciale! Adica numai nea Jiji sa aiba masini adevarate?? cool.gif biggrin.gif Ca sa nu mai vorbim ca este SUPER EURO! (adica poluare minima, biodegradabila chiar si cu beneficii pentru agricultura) laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.