Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbator Lumina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
verzuiul
O mica problema:
A iesit chestia din capatul manetei din stinga(care prin rotatie face pozitie ,faza scurta).Am bagat-o eu la loc dar nu sta fix(deloc).A desfacut cineva asa ceva?E lipt cumva?Cum anume?
verzuiul
Iata ca raspund tot eu la postul cu zero raspunsuri :-)(cam rar pe-aicea asa ceva...)
S-a rezolvat in garantie,prin schimbarea blocului de lumini.Asta inseamna cu totul(schimbatorul de lumina si maneta de la compu de bord formeaza un ansamblu).Scos volanul(exact ca in manualul de service),bagat bloc nou(fara test Airbag-m-am mirat,dar raspunsul aveam sa-l aflu mai tirziu...),luat la revedere,mers 20m(etri),aprins beculet Airbag+service,intors la "locul cald"(incalzit 30 minute-atit a durat operatiunea facuta de un inginer,nu de un mecanic oarecare insa).Normal,se incearca un test cu laptopu' si...
Surpriza,noul soft(in romana) nu face nimic,mai putin recunoasterea masinii...Reset,etc,nimic!
Solutia(venita prompt de la dl. ing. care oricum m-a impresionat-stie!+amabilitate,punctualitate,explicatii date mie,pe bancheta din spate cu ochii mari si urechile ciulite,la Bv se intimpla asta),e sa-mi puna alt bloc (avind in vedere ca nu-s din Bv),de HB.Asa ca acum e OK( e drept ,fara testul cu laptopu'),dar am functii suplimentare inutilizabile ,de HB la Sedan :-)(ma refer la stergator -chiar ,sunt 3 pozitii in dreapta la stergatorul acesta-pentru ce sunt?).
Si acum care era schema cu blocul prost:la virajul dreapta,airbagul s-a "incalecat"(vizibil tragind de o aparatoare de plastic!!!),lucru sesizat de mine printr-un usor zgomot in volan si evident a urnmat aprinderea becurilor de avertizare).Mentionez ca asta "prostu'",ca si celalalt de altfel sunt made in France(m-am uitat expres pe cutie)
In concluzie,o piesa noua poate fi mai prosta decit cea pe care o inlocuieste,nota mare pt. service-ul din Bv(ing din poveste e chiar directorul acestuia) si nota 1 pt. partea ce tine de Renault(soft,piesa de schimb neverificata sau poate cine stie,"reparata")
Cam asta a fost.
PS. Postul meu era oarecum "disperat" pt ca la data respectiva eram in Franta(porcaria s-a intimplast pe drum).Din pacate nu aveam timp sa testez un service francez,dar era interesant cred.
ncristi
Esti un tip foarte norocos... laugh.gif
Cred ca esti primul caruia i se intampla asa ceva...
cramadonis
uite eu sunt al doilea!chestia la mine este ca eu am iesit din garantie si am inteles ca un bloc de lumini este vreo 10 mil ph34r.gif .vreau sa intreb chiar nu se poate face nimik la maneta aceea sa se rezolve problema?mie mi se pare ca s-ar putea face ceva,dar ma rog nu ma pricep si nu vreau sa ma bag aiurea!dati-mi un sfat ce as putea sa fac,va rog!merci
verzuiul
Pai nu prea mai tin minte cum e inauntru dar si mie mi se parea ca poate fi lipit.Nu stiu insa cum,nu m-am gindit in momentul cind mi-au spua ca e de garantie...
cramadonis
inca o chestie care am observat azi la mine!nu se mai sting luminile de pe display care indica kilometraju,distanta parcursa si tot ce mai aparare,si cel de jos unde apara masina cu usile inchise deschise(raman aprinse permanet).intreb o fi posibil sa fie de la blocul de lumini care mi s-a stricat mie(adica maneta din stanga de la lumini)?inca nu am ajuns sa rezolv cu blocu de lumini,dar vreau sa stiu dc problema asta e posibil sa fie tot de la el.imi fac griji si pt baterie sa nu se consume dc tot stau aprinse mereu.voi ce ziceti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.