Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trebuie Completat Nivelul Din Baterie?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
CGB
Stiu ca la vechile dacii se completa nivelul acidului din baterie.Se punea apa distilata parca. E necesar si la bateriile de la clio diesel. Ca eu habar n-am.
cmandrei
Este necesar daca concentratia lichidului din acumulator nu este cea buna ... nu stiu exact care este nivelul bun ... dar poti verifica asta mergand in principiu la orice electrician care lucreaza si cu acumulatori ... el verifica si iti spune rezolva (repede si usor) ... asta daca nu este acumulatorul capsulat sau fara lichid (uscat) ...
CGB
Acumulator uscat? E prima oara cand aud.Al meu de care-o fi?
Si daca-i capsulat si fara lichid sa inteleg ca nu tre umblat la el.
VladSoare
Bateria originala este fara intretinere, chiar daca are dopuri.
Mi se pare ca scrie si in manual.
CGB
Asta e bine. Am citit manualul dar nu mai tin minte daca am dat peste asa ceva. O sa-l citesc iar.
Laurentziu83
Cat nu scrie in manualul de intretinere n-ai treaba. Si in general la orice baterie, chiar si la cele de la vechile dacii n-ai nevoie sa faci asta. Stiu ca nu l-am vazut niciodata pe taica-miu sa bage apa distilata la baterie. Un vecin imi spunea: cand incepi sa bagi apa la baterie.... e semn ca trebuie sa o arunci.
cmandrei
QUOTE(Laurentziu83 @ Jul 16 2005, 10:45 AM)
Un vecin imi spunea: cand incepi sa bagi apa la baterie.... e semn ca trebuie sa o arunci.

Ciudate vorbe spunea vecinul tau ... incerc sa il combat ... la masinuta anterioara mi-am luat un acumulator nou cu garantie 2 ani ... toate bune si frumoase ... la 3-4 luni mi-a fost recomandat sa ma duc pe la ei sa-mi verifice incarcarea, bateria alea alea ... si asa am si facut (fiind gratis) ... eh ... dupa prima vara au trebuit sa imi adauge apa deaoarece se evaporase putin ... de ce ? ei au spus ca din cauza faptului ca incarca mai mult decat era normal (parca 14.8 14.9) ... si m-a dus bateria aia pana dupa ce a iesit din garantie si asa am vandut si masina cu ea ok ... astfel ca nu e neaparat sa arunci bateria daca bagi apa in ea ...
electriczbif
La bateriile cu intretinere (cele cu capacel pt. fiecare element, 6 la numar), adaugarea de apa distilata e normala si verificarea se face periodic, la fel ca si cea a uleiului, a lichidului de racire, etc. De asemenea se verifica ca orificiile din capacele sa nu fie infundate cu mizerie. O evaporare exagerata a apei distilate din elementele acumulatorului poate indica o supraincarcare a bateriei.
Un efect secundar normal al incarcarii bateriei este descompunerea unei mici parti a apei din solutia de electrolit in oxigen si hidrogen, care la bateriile cu intretinere nu se recompun ci se degaja in atmosfera.
Mai multe detalii (si) aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.