Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde este amplasat vasul de la Servodirectie - dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
leonardo
Am ridicat capota sa vad cum arata motorul si altele pe acolo si nu am gasit vasul cu lichid hidraulic de la servodirectie.
Este vorba de un Reno Symbol 1,5 dci 80 cp, ridicat la data de 27.06.2005
ess1902
E posibil sa ai servo electric si atunci evindent ca nu e..La cele cu hydro...e undeva in partea dreapta jos (cum te uiti cu fatza la masina)...deci in partea cu acumulatorul, sub far te uiti cu atentie si vezi recipientul...accesul e foarte dificil
vali79m
Are dreptate ess1902. este in dreapta sub far si chiar e greu accesibil, am incercat si eu sa vad.
leonardo
Va multumesc !
Am sa verific sa stau linistit.
Tudor
Pozitionarea vasului este cea indicata de ess si vali. La Clio Symbol 1.5 dCi 80cp si 1.4 16v, servodirectia este hidraulica, dar presiunea este realizata de un motoras electric controlat de computer, spre diferenta de celelalte modele unde presiunea este realizata de o pompa angrenata mecanic.
leonardo
Multumesc pentru ajutor,intr-adevar se afla in locul indicat de voi.
Interesant cum verifici nivelul.Nu ca ar fi nevoie,dar odata si odata tot va trebui.
mandelu
Offtopic: Tudor si ce inseamna ce ai zis tu? se traduce printr-o asistare mai mare a directiei sau cum?
Mie unul imi place la nebunie feedbackul dat de volan spre deosebire de o laguna cu servo electric unde nu simti acest feedback.
Tudor
Teoretic da. Practic depinde de gust. Eu, nefiind un vitezoman, as prefera un volan mai lejer la viteze mici si foarte mici, cand mi se pare cam greoi, cu toata servodirectia asistata.
ess1902
@Tudor
E f interesant!! la masina mea (din semnatura) ai idee cum e..??.sau ma rog..cum iti dai seama daca e un motoras electric care face presiunea sau e angrenata mecanic??
vali79m
si eu as fi curios sa vad unde e motorasul? sad.gif
ovidesscu
Am si eu o intrebare de incepator. Unde este localizata pompa de servodirectie la un Symbol Fidji 1,5 dCi? M-am tot uitat dar poza din cartea tehnica nu prea se potriveste cu ce am eu si as vrea sa verific si eu nivelul uleiului.

PS. Atasez si poza motorului poate imi face cineva un semn pe ea. smile.gif [attachmentid=27323]
Chrome
Cum te uiti tu la botul de la masina este sub farul din partea dreapta, pe partea cu bateria. E undeva in partea de jos. Pentru verificarea nivelului de ulei, trebuie sa beneficiezi de mult soare, eventual lanterna. Hatani masina. Se vede si un semn de minim pentru lichid acolo. Pentru completare banuiesc ca la service baietii dau jos aparatoarea de noroi de la roata din stanga.
diesel_power
Da este exact sub farul stang, trebuie sa bagi capul adanc, si eventual cu o sursa de lumina puternica verifici nivelul, iar la service demonteaza aparatoarea de noroi de cauciuc ca sa o dea jos. Stiu asta fiindca mi s-a stricat mie pompa respectiva si am asistat la demontare.
reno-Avy
Salut !
Rezervorul pentru lichid servo este pozitionat sub farul din stanga. Trebuie sa te uiti pe unde am facut eu sageata.
Este foarte prost pozitionat si la nevoie, poti complecta decat daca faci o improvizatie cu o palnie si un furtun (sau la service).
Dar sa speram ca nu va fi nevoie. wink.gif
Laurentziu83
Am vazut si eu la un dci pe unde e amplasat rezervorul asta. E total cretin. Puteau sa faca un rezervor mititel, pe care sa-l amplaseze langa rezervorul de lichid de frana, la fel ca la 1.4 si rezolvau problema accesului si ramanea spatiu si pentru rezervorul de lichid de frana. Asa, cine se baga cu lanterna pe acolo?
Misto bateria, vreau si euuuuu!! cool.gif
mandelu
Si cu ce fel de lichid se completeaza? E un lichid special, nu?
hebron
Logic ca e un lichid special, eu nu stiu de ce va faceti atatea griji? Ce trebuie sa se vada neaparat??? Se poate vedea cu o lampa de control daca nu poti trai fara sa stii nivelul la servo.
E amplasat acolo pentru ca are motoras electric si nu se face antrenarea ca la 1.4, simplu, din motive ergonomice. smile.gif
diesel_power
Eu zic ca nu trebuie verificat mereu nivelu, o data pe luna daca se controleaza e ok, fiindca e rau pt pompa sa ramana fara lichid, iar una noua costa f mult. Acest lichid este ulei de cutie de viteze automata.
hebron
Nu ai cum sa ramai fara lichid decat in urma unui impact. Verificarea de la revizie e de ajuns.
chester619
un pic offtopic dar am un clio 3 din 2007 si nu stiu exact daca are vas de lichid de servo(daca da unde este amplasat?) sau este electrica? Nu am probleme cu ea dar e o chestie pe care nu o stiu si as cam vrea...
lucianm
clio 3 are directie electrica, nu are vas cu lichid. are un motor pe coloana de directie.
bleano1
Aveti idee ce este acest furtun si la ce foloseste unsure.gif
espacern
@bleano=Furtunul este "aerisitor" pentru cutia de viteza si permite iesirea vaporilor/presiune de la uleiul din cutia de viteza.....cand este cazul.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.