Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cati Ani Recomandati Folosirea Masinii?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
clioiii
1.La cati ani se recomanda schimbarea acestei masini?
..........................................................................................
2.Ma intereseaza daca la second hand se vinde cu un pret bun?
.........................................................................................
3.Intr-un an cu cat ii scade valoarea?
.........................................................................................
4.Aparitia noului model nu scade valoarea actualului model? ( pe piata SH)
............................................................................................................
andreib
1. pentru mine 3 max 4 ani e destul

2. Cea mai mare scadere de valoare este in primul an, dupa aia e constanta. Daca o intretii bine o sa iei un pret bun pe ea.

3.In primul an cam cu 20%(depinde), iar dupa aia cu rate descrescatoare (5-10%)

4. Da, la aparitia modelului nou scade valoarea simtitor (cam 1000 de eur, depinde ed valoarea masinii la nou)
claus
nu pot sa cred.. daca pana acum 6 luni ai condus o dacie din 78, .. cum te poti gandi deja sa vinzi masina noua ??
in principiu, poti sa o tii 4-5 ani.. cred ca depinde si de cat o folosesti, cum merge in timpul ala, si de banii de care vei dispune cand vei vrea sa o schimbi...
cu modelul nou.. cam nasol.. pierzi ceva banuti
itharangus
Eu ma gandesc sa o tin min 7 ani, max 10 ani. Cum fac cam 12-14 kkm pe an cu ea, fiind si diesel, in medie pierzi cam 1000 euro pe an, in medie, dar dupa 10 ani, daca totul e OK si n-ai probleme mari (motor, cutie de viteze etc) as putea lua 3-4000 euroi pe ea...
Iar o masina noua e totdeauna mai scumpa decat a fost a ta cand era noua...
Toto - BOD
mai mult de 5 ani nu se merita sa tii o masina... Bagi mai multi bani in ea decat face. Eu nu am de gand sa-mi mai tin masina mai mult de 3 ani, sau cel putin dupa 3 ani o s-ami iau alta (chiar daca pe asta o pastrez)... E vorba si de finantele fiecaruia... in fond, daca ai bani si dupa cateva luni te plictisesti. Oricum Clio s-ar putea sa-l tin, pentru ca am facut pasiune pt el biggrin.gif laugh.gif ...
MBZ
caz concret:
Clio Symbol 2, 1.5dCi acizitionat cu 12000 E in 2001
s-a vandut cu 6 000 Euro saptamana trecuta la un km de 85000Km, masina ingrijita, cu ac dublu abg+abs

mai mult de 4 ani nu se prea merita ca pierzi prea mult din valoarea de achizitie si cu costurile de utilizare + intretinere duce inca o data valoarea recuperata...
asa ca 5 ani mi se pare cea mai lunga perioada in care merita tinuta daca ai luat`o de noua, sa se bucure si cel ce o ia sh, si de un timp de 3-4 ani si de pret convenabil de achizitie..
eddie33
4-5 ani maxim,dar numai sa te tina buzunarul....,daca nu,orice reparatie sunt convins ca e mai mica decat diferenta de la o masina veche vanduta la una noua cumparata,iar daca nici nu bagi bani in ea,cu atat mai bine sa o tii cat mai mult.Probabil ca trebuie vanduta cand incepe sa pape bani multi si te enervezi pe ea rau de tot !!! Ala e termenul,dar timpul le face pe toate si nu stim cand se intampla asta !
rty745
@MBZ
Clio Symbol 2 a aparut in 2002, iar pe primul Symbol nu s-a pus DCI.
Symbol 2 dci din 2001 ...dihania asta nu exista ohmy.gif

Dci-ul a aprut pe bicorp in 2001 (dar nu pe simbol)

Iar pretul nu cred la un symbol dci nu cred ca era 12000 euroi...eu am luat-o pe a mea cu 11 100 , cu toate optiunile....nici acum nu ajunge 12000 desi le-au mai scumpit (pretul de lista)

deci poate era bicorp si nu symbol?
dadu
totul depinde de cum e intretinuta masina si de cine vrea sa o cumpere.
am vazut dacie din `75 vanduta cu 50 de milioane si cielo executiv , 3 ani si 30k km, cu 6500 euro
Matei
asta daca gasesti si pe cineva sa fraieresti....
clioiii
Stie cumva cineva daca se poate reseta nr.-ul de km.?
................................................................................
In anunturile SH se vorbeste de "km reali"?
..................................................................................
tks
cmandrei
De resetat sau modificat precis se poate ... dar cum nu stiu ... sunt si eu curios ...
Matei
sper ca nu zic o prostie, dar sunt aproape sigur ca prin portul OBD2. trebuie sa gasesti numai pe cineva care se pricepe si are cablurile.

ne strangem mai multi si ne facem masinile nou-noutze ???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.