Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De Unde Pot Cumpara Paravanturi Ptr Geamuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
vali79m
as vrea sa imi montez paravanturi la geamurile din fata si vreau sa stiu daca influenteaza intr-un fel sau altul electrica geamului( il strica sau nu?)
De unde se pot procura ,ca in targ la vitan nu se gasesc.
mishulica
pentru ce masina? pentru clio, intreaba la dealer-i. exista un catalog reno cu accesorii unde apar:
Déflecteur d'air 3 Portes 77 01 410 735 44,00 €
Déflecteur d'air 5 Portes 77 01 410 456 44,00 €
sunt diferite 3/5 usi. banuiesc ca la symbol merg cele ptr. 5
MBZ
nu merg cele d 5 usi decat pe fata ... la fel este si la megane 2, cele de HB spate nu merg pe sedane fiind mai scurte, iar pentru sedane nu face nimeni sad.gif(
meganusedanu
nu modifica cu nimic partea electrica a geamului, aproape nici nu le atinge.Sint cam scumpe alea de m2 sedan, aprox 2,3mil.Poate de clio sunt mai ieftine...Bafta!
google
Am pus eu pe masina deflectoare fata. Cost 2.792.000. Geamul nu are nici o treaba. Se monteaza sub cheder, nu se vede nici un fel de clema si deflectoarele nu depasesc caroseria masinii (nu sunt iesite in afara portierei ca cele din targ). Cum se monteaza exact nu stiu ca le-am comandat inainte sa ridic masina si nu am fost de fata cand au pregatit-o pt. livrare.
leonardo
Am gasit adresa aceasta pe internet,sper sa-ti fie de folos.Este problema ca cineva care face Turcia sa te ajute.Bafta!
http://www.renault.com.tr/aksesuar.php?model=clio_symbol_2
vali79m
multam mult. pana la urma o sa pun tot din alea de la dealer, chiar daca costa o caruta de bani......in turcia, nu stiu pe nimeni asa ca renunt la ideea ta. merci
mishulica
revin cu pagina din catalogul reno. preturile sunt date mai sus
MBZ
Horguem Tuning Oradea
pentru paravanturi
Dl. Horvath 0745 268665
http://horguem.tripod.com/id17.html
preturi bune, plata ramburs, livrare cu FanCourier

Atentie! pentru Symbol, ca si la MII Sedane nu se potrivesc cele de spate(in catalog pentru 5usi) asa ca nu luati decat pentru fata
David
De la Meteor Auto - www.meteor.ro.
Am vazut la ei un pliant cu deflectoare marca Szatuna (produse in Ungaria).
Iata o imagine de pe siteul producatorului (www.szatuna.hu):
user posted image
valiusbug
mi-am luat in sfarsit si eu unele szatuna de la http://www.autoaccesorii.ro/ (se poate face comanda si direct la magazin la intersectia 13 septembrie cu panduri)
pret ~1.400.000 doar pt fata, sunt relativ discrete ca aspect si se monteaza foarte usor fara sa fie necesare gauri sau cleme pe tabla. cel mai important insa: isi fac foarte bine treaba, acum pot sa stau linistit cu geamul deschis fara sa ma omoare curentul tongue.gif
am facut si cateva poze , inclusiv cu sistemul de prindere - in fapt un surub care le preseza pe cheder

PS: referitor la sistemul de ridicare a geamului - la primele 5-6 ridicari au fost ceva probleme, pe urma s-au "asezat" si nu au mai incomodat cu nimic

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
lungan
Cu geamul inchis se mai aude suieratul ala in coltul de sus? Mi-as lua si eu asa ceva, decat sa bag silicon in cheder.
Ayden_CJ
am vazut azi un Symbol cu deflectoare pe geamurile fata si spate arata SUPER! (nu fac reclama!) produse de o firma poloneza TEAM HEKO
( site aici) imi pare rau nu sunt preturi pe site, si nici nu stiu firme romanesti care aduc
Cu stima
Adrian
blumurgg
Paravanturile sunt grozave.Poti lasa putin geamul deschis sa se aeriseasca masina fara sa stai cu griza si la drum intins chiar daca ploua nu iti baga apa in masina. recomand cu caldura
x_men_clio
pt cei care vor am eu un set de fata pm pentru pret sau nr de tel
Ayden_CJ
am luat un set de deflectoare fata spate HEKO de le Electro Daniella (CJ) 118 lei setul pt portiere fata 90 lei. (www.eld.ro - dar astea nu apar in catalog) deseara le montez
Ayden_CJ
[attachmentid=1627463528][attachmentid=1627463524]
asa arata deflectoarele pe masina mea, a trebuit sa tesesc putin partea inferioara a deflectoarelor de pe stanga sa se poata ridica geamul. poate e o senzatie in mers ceva mai putin zgomot, la relanti parca se aude mai tare pompa de benzina.
ryry
Hello.
Mi-am pus eu destul de ieftin la 120 RON , toate 4 geamurile
Daca vreti va fac legatura cu furnizorul.
Sunt din import .
Dar am o problema la geamurile fata electrice ca nu se inchid din prima incercare.
Nu stiu cum as putea rezolva problema. sad.gif
wolfin
nu se inchid de cand ai pus deflectoarele sau era o problema mai veche?
ryry
QUOTE(wolfin @ 13 Dec 2009, 20:50)
nu se inchid de cand ai pus deflectoarele sau era o problema mai veche?
*




De cand le-am pus.
Le-am dat jos. Erau heko. Cand am inchis odata pe al meu l-a lovit geamul si-a plesnit o bucata . Asta am patit daca m-am zgarcit. Le-am dat jos. Vreau sa iau de pe 13 sept sper sa fie mai bune aleea. smile.gif
BannedHost
Si eu am avut paravanturi tot Heko, le-am dat jos, toate 4. Daca e cineva interesat...
adrian2011
eu sunt total impotriva lor.are tata la logan si din cauza lor geamurile sunt zgariate in partea de sus din cauza frecarii cu praful ce se strange acolo.
BannedHost
Acum fiecare cum ii place, cu ele puse, masina are cu totul si cu totul un alt aspect.. Chiar arata mai bine.... Acum cu zgarieturile, cat timp e inchis geamul nu se vad. Portiunea de care se freaca geamul se poate imbraca intr-un strat subtire de "catifea" sau ce e si la baza geamului pe cheder si nu mai sunt probleme, ever and never.
laurentiu2002
@BannedHost sunt eu interesat. spune-mi cum facem

merci

cosmin_angh3l
eu am pe fata montate. am geamurile in partea de sus facute praf de la zgarieturi.
wolfin
da... si la mine sint zgariate geamurile datorita paravanturilor.

din pacate nu ai solutii, decat sa le dai jos

BannedHost
Cum sa nu fie solutii ? Imbraci acea parte a paravantului cu acel material textil care il are chederul geamului si problema e rezolvata.
wolfin
dupa ce ca se inchid greu, mai pui si material textil....

ori accepti ca iti zgarie 2-3 cm din marginea geamului ori le scoti.

din pacate aici nu cred ca merge brico biggrin.gif
cosmin_angh3l
daca le imbraci geamul abia daca se va mai inchide. si oricum parerea ma ca tot se vor zgaria. sa vezi dupa ce ridica vantul putin praf in ce hal se aud geamurile...
Erwintz
Salut, eu mi-am comandat anul trecut de la o firma din Cluj, le-am montat si nu am avut nici o problema, niciodata. culiseaza frumos geamurile din fata electrice. Recunosc ca primele 2-3 zile , pana s-au asezat si m-am asigurat ca clemele de fixare erau bine asezate si intepenite, mi-au mai facut ceva figuri. Nu am urme de zgarieturi pe geam, si au rezistat ok caldurii de asta vara si frigului din iarna. Setul de 4 buc. m-a costat vreo 190 lei, cu tot cu transport curierat.
Arata chiar ok.
Bafta !!!
wolfin
pai na....in BV nu este praful si mizeria din B.

+ cred ca o speli des (masina)
laurentiu2002
mi-am montat si eu (merci BannedHost) arata bine pe masina si clar nu o sa imi mai intre apa in masina. in plus ffiind fumator acum nu mai sunt obligat in afara bucurestiului sa reduc viteza cand imi aprind o tigare, deschid putin geamul cat sa traga fumul afara si fara sa vajaie infernal

Erwintz
QUOTE(wolfin @ 21 Apr 2012, 23:07)
pai na....in BV nu este praful si mizeria din B.

+ cred ca o speli des (masina)
*



fac naveta toata sapt. pana in Sacele si unde o parchez .........

sigur, daca maxim odata pe luna se poate spune ca este des ........., numai cand am avut nunta a beneficiat de doua spalari in aceeasi luna biggrin.gif (intradevar, iarna ii mai trag un wap/sapt., sa curat depunerea de nisip-sare-gheata).

oricum, urmeaza sa desfac tapiteria si geamurile laterale, ca de ceva timp imi merg mai greu, pana sa se ridice 2/3.
Alex Z
Stie cineva de unde s pot cumpara in Brasov?
onlinedriver
@ Alex Z
Poti cumpara si de aici. Nu e Bv dar ți le trimit acasa prin curier. Mâine mi le pun și eu.
CYP VFS
Dragi colegii puteti incerca si aici sunt mai ieftine, de aici mi-am luat eu, a nu se considera publicitate, doar un ajutor. "http://www.tuningautoaccesorii.ro"
onlinedriver
Le-am montat. La ei la firma si bine am facut ca am mers acolo. Scoabele cu care veneau din fabrica erau mai mici decât trebuia. Au trebuit puse altele mai mari. Nu mi-a placut ca nu mi-au sters chederele inainte de a le monta. Raspunsul a fost ca oricum nu tine adezivul. Cred si eu daca il pui peste praf. Si praful de pe geam tot singur l-am sters. Cam neglijenti baietii cu toate ca pe siteul lor prezinta un filmulet cu modul de prindere. Dar filmul e facut de polonezi. Ar fi o scuza (pt ei): venea ploaia. Am sa vad cum se comporta. Deocamdata pârâie puțin la închidere.
CYP VFS
La mine cand le-am montat am pus cateva puncte de silicon de sau lipit bine, acum pot sa merg cu geamul deschis si cu viteza mai mare fara sa ma tem ca vor cadea, lipiciul cu care vin ele e de doi bani.
BannedHost
QUOTE(onlinedriver @ 22 May 2012, 17:02)
Le-am montat. La ei la firma si bine am facut ca am mers acolo. Scoabele cu care veneau din fabrica erau mai mici decât trebuia. Au trebuit puse altele mai mari. Nu mi-a placut ca nu mi-au sters chederele inainte de a le monta. Raspunsul a fost ca oricum nu tine adezivul. Cred si eu daca il pui peste praf. Si praful de pe geam tot singur l-am sters. Cam neglijenti baietii cu toate ca pe siteul lor prezinta un filmulet cu modul de prindere. Dar filmul e facut de polonezi. Ar fi o scuza (pt ei): venea ploaia. Am sa vad cum se comporta. Deocamdata pârâie puțin la închidere.
*




Iti vor zgaria geamul la maxim, eu am dat jos clemele de metal si tot au reusit sa zgarie geamul. Chiar si geamurile din spate care nu le-am folosit de loc s-au zgariat, de la acel joc care il are geamul sau caroseria.
onlinedriver
Am citit topicurile și m-am împãcat cu ideea. Decât sa-mi rãceascã copii de la aerul condiționat, sau sã mã coc de cald în mașinã (opriri dese la drum lung), îmi cumpãr o pereche de ochelari fumurii și mã fac cã nu vãd zgârieturile.
Erwintz
Asta da rezolvare biggrin.gif
Asa am procedat si eu, le am de 1 an si zgarieturile care au aparut nu sunt atat de grave. smile.gif
wolfin
intrebare:

daca lipiti paravanturile de cheder cum le mai scoateti?

de ex mi-a fost spart acum 1 luna geamul si la shimbare s-a scos parav.

Ayden_CJ
@wolfin se pune niºte bandã adezivã dublã pe paravînt. dacã tragi tare de el iese din locaº. cînd îl pui si închizi geamul acesta îl preseaza de cheder; la mine aºa stau lipite. un mare avantaj al acestor accesorii este ca poþi lãsa geamurile întredeschise vara ºi nu þi'e fricã de pãtrunderea apei în cazul în care ar ploua. ºi în plus nici nu se vede faptul cã geamul este coborît circa 1 cm. la geamul ºoferului am într'adevãr niºte mici zgîrieturi dar e vina mea cã nu am dat cu o pensulã în cheder. oricum, am vãzut niºte tico-uri care aveau paravînturile aplicate cu bansã dublu adezivã pe metalul portierelor, nu e elegant dar te scapã de zgîrieturi ...smile.gif
wolfin
QUOTE(CYP VFS @ 22 May 2012, 22:32)
La mine cand le-am montat am pus cateva puncte de silicon de sau lipit bine, acum pot sa merg cu geamul deschis si cu viteza mai mare fara sa ma tem ca vor cadea, lipiciul cu care vin ele e de doi bani.
*



cu banda dubuadez. este cred oK
dar cu silicon pe cheder......
onlinedriver
Mai e un dezavantaj la ele: creste zgomotul in masina (de fond). Si intr-adevar, masina lasata in soare, cu geamurile intredeschise, nu a mai fost asa de sufocanta la plecarea de la serviciu.
alexgeogabriel
Care si-a mai montat paravanturi, de pe unde ati luat si de care? Eu am gasit ceva pe aici, nu sunt foarte scumpe dar nu sunt sigur de ele. Vad ca sunt unele produse de Heka, nu tocmai ieftine, pe la ~200 lei. Eu de fel sunt mai calduros si oricum pe timp de zi, obisnuiesc sa deschid geamul, macar 2-3 cm. Ma deranjeaza cand ploua afara si mai ales ca imi vajaie parul pe partea stanga de zici ca am plecat nepieptanat de acasa. M-as arunca la cele ieftine si daca nu imi plac, macar am platit o suma modica.
ekisim
Alex, intre timp ti-ai montat paravanturi?
Daca da, tie ti s-au zgariat geamurile?
Am vazut ca s-au mai ieftinit paravanturile si as incerca si eu, insa nu-mi place ideea ca se zgarie geamurile.
tulin
a mai montat intre timp cineva pravanturi?si ce marca?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.