Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbinare Aripa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
clioiii
Stiti cumva unde se imbina aripa din spate la Clio? Sunt foarte curios tinand cont ca mi-o vor schimba in curand si nu prea as vrea sa se vada lipitura pe care o vor face cei de la service.
....................................................................................................................
Scheme , fotografii, pls.
....................................................................................................................
Tks.
zeze
lipitura.... cel putin la a mea...e jalnica (aripa si topul masinii...e un sant acolo...mic dar ...). de parca un copil tembel s-a jucat cu plastelina si a fost chemat de ma-sa sa "serveasca" un sandwich cu Delma...uitand sa mai finiseze ceva...
aripa spate? daca-i de schimbat, se taie cu sudura. se pune alta, se sudeaza, se chituieste...si, in mod normal nu ar trebui sa se observe ceva.
atentie la aliniere.
nene, nu mai fi asa stresat. gata, masinuta ta nu mai este "fata mare"... doare dar... cu niste 'rimel' si 'fond de ten'... va fi ca noua.
have fun.
AlexV
imbinarea dintre aripa si prag, deoarece aia este cea mai importanta, se face cam la 20 de cm dupa ce pragul se uneste cu pasajul rotii (imbinarea e in sus pe pasajul rotii). acea imbinare nu o sa se vada. restu imbinarilor sunt mascate de chedere si alte prostii.

zeze, nu se taie cu sudura. se desfac punctele de sudura electrica si unde este nevoie sa taie cu flexul.
zeze
bine. nu se taie cu sudura.
eh...
oricum nu facem noi operatiunile astea... desi ar iesi mai bine din mana noastra.
asta e.
clioiii
Le multumesc tuturor celor care au rapuns la topicul "Clio lovit". AlexV sper sa nu patesti si tu ce am patit eu .....
....................................................................................................
In general se spune ca adevarul doare.....iar faptul ca intr-adevar pentru servicii mai bune trebuie sa dai mici atentii este o realitate nu inteleg de ce trebuie sa deranjeze pe cineva....
................................................................................................................
alexV de ce cenzurezi anumite subiecte???
................................................................................................................
blink.gif
VladSoare
Ideea este ca nu trebuie sa popularizam astfel de practici. Nu trebuie sa discutam despre cita spaga sa dam si cui, ci despre cum sa ne reparam masina fara sa dam spaga. Problema in sine este tot aia, insa conteaza felul in care o abordam. wink.gif

Scopul acestui forum este sa rezolvam anumite probleme cu masinile. Or daca la service iti repara bine masina doar pentru ca l-ai uns, nu se poate spune ca ai rezolvat problema. Problema este rezolvata doar atunci cind iti repara masina fara sa-l ungi, deci discutiile noastre in aceasta directie trebuie indreptate. "Cum" si "unde", nu "cit". wink.gif
google
Vlad, in principiu ai dreptate si sunt de acord cu tine ca nu trebuie incurajata spaga. Pe de alta parte daca ii spui cuiva "cum" si "unde" ai rezolvat problema fara sa specifici "amanuntul" ca ai fost nevoit "sa ungi" ca sa fie rezolvata s-ar putea sa nu-l ajuti ci mai rau sa-i faci (sa ii faca reparatia "la misto"). Practic suntem intr-un cerc vicios pe care, cei drept, numai noi, clientii, putem sa-l spargem, ca din partea mecanicilor "nici o sansa" sa refuze "spaga".
AlexV
clioiii, nu esti singurul care a trecut prin accidente. stai linistit ca multi de pe forum au avut neplacerea. inclusiv eu. si in afara de masina mea m-am mai dus si cu alte masini la service sa fie reparate.
la a mea am dat spaga si a iesit foarte bine. nu m-au facut nimic din ceea ce i-am rugat. la restu de masini cu care am fost la reparatii n-am mai dat nimic si au iesit si ele foarte bine. am mai spus chestia asta o data pe forum si e suficient cred. spaga este ilegala si forumul acesta nu promoveaza nici un fel de actiune ilegala. spaga nu este bacsisul pe care il lasi la restaurant.

a fost vreunu sa faca reclamatie la conducerea unui service ca masina nu a iesit cum trebuie? nu zic ca rezolva problema. dar nici ca nu o rezolva.

deci sa va fie clar. spaga nu este tolerata. nu insistati ca nu merge ca si in cazul topicului "aberatii"
clioiii
Ok. Nu o sa dau nimic. Mi-au zis deja cei de la service ca dureaza ceva pana vin piesele (adica vreo 2 saptamani) si probabil inca 2 (asta o zic eu) pana o vor repara. Sincer am unele emotii dar chiar nu o sa dau nimanui ceva. ( sper sa nu fie si vre-unul de la service care citeste acest topic ohmy.gif ) )
Apropos, daca nu o repara cum trebuie o sa le fac asa cum m-ati sfatuit reclamatie. [B]Cred ca iau destui bani ca sa se joace de-a sudura si vopsitul cu masina mea [B]mad.gif
Deja mi-am facut abonament la RATB si incerc sa ma obisnuiesc cu ideea. dry.gif
.................................................................................................................
Va tin la curent cu ce mi se intampla....daca va intereseaza bine-nteles...
AlexV
noi sigur ca suntem alaturi de tine. si daca va fi vreodata nevoie de mai mult decat sustinere morala sunt sigur ca o vom face pentru oricine.
eu iti inteleg problema foarte bine. chiar foarte bine. ce certuri am tras eu pe la nissan, intreaba-l pe marcel pavel ca era pe acolo si a auzit cum urlam la toti. biggrin.gif

dar eu sunt convins, spaga nu rezolva nimic. o ia si este extrem de amabil cu tine si iti aproba orice, de facut nu face nimic in plus chiar daca il rogi. personal apreciez sistemul ipso unde nu ai contact cu mecanicii, dar totusi am boala romanului sa stau langa masina.
nu urlu sus si tare "nu dati spaga ..." ca pe urma aud vorbe de genul a zis ala sa nu dau si uite ce prost a iesit.

asta e ideea. daca vreti sa dati e treba voastra dar discutati despre cat si cui pe privat.

si daca tot am facut un talmes balmes din topicul asta sa va povestesc cum se vopseste la nissan. au cabina speciala de vopsit, dar era unu care vopsea o bara la juma de metru de o alta masina care se afla la reparatie.
mijulsef a vazut acelasi lucru la toyota. (nu zic ca la reno nu e asa, doar ca n-am vazut personal).
clio
clioiii, am si eu o sugestie pentru tine: asa cum spuneau si ceilalti baieti, nu mai plange atat ca ai lovit masina. o sa iasa bine, fara spaga (iti garantez eu). merg si eu cu tine cand iei masina si, daca nu e ca noua, nu o iei. ajungem si la reclamatie daca e cazul, insa nu cred ca va fi nevoie.
in loc sa plangi toata ziua pentru masina si sa iti faci griji si reprosuri, mai bine concentreaza-te asupra unui "lucru" din viata ta, care e mult mai important, care iti zambeste, care rade cand te vede...nu asupra unor fiare albastre cu care doar iti faci treaba...
eu sunt alaturi de tine mai mult ca oricine si stii asta! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.