Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait In Habitaclu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
idacian
Salutare forumistilor. Sunt proaspatul utilizator al unui Clio Symbol 1,5 dci, si am o problema, daca ii putem spune asa. La o saptamana a aparut in habitaclu un scartait ascutit, destul de suparator, care se aude la trecerea peste denivelari.

Daca cineva dintre voi a intalnit o astfel de situatie, va rog sa ma ajutati sa identific de unde provine.

Va doresc toate cele bune si am sa caut cat mai multe informatii despre Clio pe acest forum, inainte de a avea si alte intrebari.

Va multumesc.
tzunoi
Se aude cumva din zona torpedoului? (daca nu stii fa in felul urmator...in timp ce mergi pe piatra cubica - acolo se aude la mine- impinge cu mina pe sub torpedou, in torpedou). Eu am identificat aseara sursa de zgomot...dar era deja intuneric afara si nu am mai apucat sa ma uit.
Banuiala mea e ca maimutele care au montat alarma au uitat sa stringa ceva.
Daca nu se aude de acolo...incearca si tu sa identifici de unde vine...
idacian
Multumesc, parca se aude de la scaunul din dreapta sau din spate. O sa pun pe cineva pe bancheta din spate, sa incerce sa identifice sursa.

Te tin la curent !
BoTi
poate sa fie de la centura de siguranta: mai exact locul unde vine pinsa inter scaune.
Tudor
Verifica 2 posibilitati care pe care le-am intalnit:
- scartait la prinderea centurii de siguranta (mufa mama), daca asta e ar trebui ca atunci cand o auzi sa ii schimbi pozitia (usor inainte sau inapoi) cu mana si ar trebui sa taca
- verifica strangerea celor 4 suruburi care tin scaunul, eu am gasit unul slab strans si care producea un scartait
S-ar putea sa fie altceva, incearca sa lasi pe altcineva sa conduca in proba, ca tu sa te poti concentra asupra descoperirii sursei scartaitului.
Succes.
ess1902
Apropo de scritiieli...la mine a aparut urmatoarea problema...cind am in jur de 100 kmh intr-a 5-a se aude o rezonanta in bord, (zic eu ,din aerisitorul stanga )...am incercat sa tin cu mana bordul, am dat mici lovituri..nu se rezolva de nici un fel...a mai intilnit cineva asa ceva??
mitch
Si la mine se aude uneori, un scartatit care parca vine din zona torpedoului chiar si cu torpedoul gol. Chestia e ca se aude doar uneori....in aceleasi conditii de viteza, drum(ex. piatra cubica) uneori se aude, alteori nu. Mie mi se pare putin ciudat, dar.... pur si simplu asa se intampla.
galileo
pentru scartaieli in drepta bordului, scoateti bagheta de deasupra torpedoului si strangeti suruburile alea bine cu un torx de 20
tzunoi
QUOTE(galileo @ Jun 13 2005, 10:10 AM)
scoateti bagheta de deasupra torpedoului si strangeti suruburile alea bine cu un torx de 20

Asta pentru bicorp. Da' pentru symbol? ca are un pic altfel partea din dreapta...si nu m-am prins pe unde se stringe...
galileo
da, la bicorp. am uitat sa mentionez.
pentru symbol nu stiu
OviBH
Eu am identificat un scartait in partea superioara a bordului, in dreptul consolei centrale, pur si simplu exista un punct unde bordul atinge parbrizul.
De obicei apare pe drumuri cu denivelari.
idacian
Si cum ai remediat situatia?
idacian
Am impresia ca, la mine cel putin, vine de la o piesa care, la caldura se dilata, pentru ca dupa ce sta un pic in soare, nu mai scartaie. Dimineatza insa, e acolo...
OviBH
Din pacate nu am reusit sa remediez situatia.
Deocamdata sunt in faza de cercetari, ma gandesc sa introduc o bucata de cauciuc subtire intre bord si parbriz.......
vali79m
la mine se aude un scartiit pe partea dreapta spate, de undeva din spatele scaunului dreapta fata si se aude ca si cum un arc se intinde si se destinde .
zgomotul este foarte enervant daca nu merge casetofonul?
stie cineva de la ce vine zgomotul? mad.gif
clio dci 80 cp-2005
Tudor
Ai incercat sa misti de mufa mama de la centura de siguranta inainte-inapoi. La mine scartaie de la ambele scaune fata de ma zgarie pe creier mad.gif , am dat cu spray cu vaselina, au tacut o juma de zi, dupa care a reinceput. Si suna a pat cu arcuri folosit intens biggrin.gif.
ADN185
Cand merg subturat sau peste denivelari se aude uneori(destul de rar) un "zbarnait"metalic din radio-cd.Zgomotul e redus ca intensitate,il aud doar daca e liniste in masina,dar sunt curios daca mai are cineva problema asta(zgomotul se poate obtine lovind usor cu degetul fata radio-cd-ului).
Care e sistemul de prindere al radioului?Sunt 4 gauri mici,dar nu imi dau seama daca sunt pt. suruburi(poate nu e bine fixat) .
cmandrei
Sunt patru cleme acolo ... ca sa scoti aparatul iti trebuie patru tije subtiri ... le vari in cele 4 gaurele ca sa "desfaci" clemele dupa care tragi putin de el si gata a iesit ... daca nu e prins bine ar trebui sa faca "tac" cand il impingi putin la capete ...
idacian
Salut Tudor, exact acelasi lucru mi se intampla si mie! Daca reusesti sa rezolvi situatia da-mi de stire. Ma enerveaza teribil !
tzunoi
Si la mine se aude...dar nu ca un zbirniit.. ci parca cd playerul isi misca capul de citire (si nu are cd in el). Asta se intimpla si cind stau pe loc.. Vorbim despre acelasi zgomot..sau asta e unul noi?
google
Aceeasi problema a aparut si la mine dupa numai 2300km. Apare cand "o calc" si numai de la 100km/h, in sus, pe perioada accelerarii. Daca pun un deget pe bord, in stanga, pe langa difuzor, dispare. Tot ce pot sa spun e ca nu este de la capacul difuzorului deoarece la o apasare, pe acesta, zgomotul persista. Nu-mi ramane de facut decat sa-i urez un calduros "bun venit la bord" acestui greierasi si ceva la fel de "calduros"... francezilor.
m-p-h
poate fi cauza de la chedere care freaca pe metal. da-i cu silicon si vezi daca mai scartzaie
k0b3
La mine a inceput sa scartaie scaunul de la sofer dupa 500 km si nu reuseam sa identific exact ce se intampla. Scartaia daca apasai cu mana mai tare pe scaun si cand treceam peste denivelari. M-am dus in service, am facut urat (ca daca nu faci urat ti se spune ca nu exista solutii) si un nene a dat cu un spray pe toate lamelele si arcurile care tin partea de jos a scaunului si s-a rezolvat.

Cred ca e acel spray minune care rezolva si scartaiala de la suportul de prins centura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.