Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunet Bizar La Denivelari/gropi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cmandrei
Aud de ceva timp (de vreo 700km) un "zgomot" ciudat cand trec cu viteza (de la peste 40km/h) peste denivelari mari sau gropi mici ... (la gropi mai mari sunetul care se produce e mai puternic decat ceea ce cred ca aud eu in plus de zgomotul nromal de groapa) ... eh si acum vine treaba ... suna ca o minge sparta care cade pe asfalt blink.gif ... serios ca asa face ... (nu suna foarte tare ... dar e in plus)

Are cineva vreo idee ?

Multumesc,
venom
ok, dupa cum ai descris tu unsure.gif pare sa fie de la amortizor(oare)...dar puate f bine sa fie si de la mecanismul de directie deci...diagnoza si ... ceva bani ,schimbi si gata. wink.gif .Bafta.
cmandrei
iti multumesc venom ... sper sa nu fie ceva foarte scump ... din cate imi dau eu seama se aude doar pe partea stanga ... dar banuiesc ca daca e sa se schimbe telescopul pe stanga il vor schimba si pe cel din dreapta ... asta e ... sper totusi sa nu fie nevoie ... masinuta are 41000 si nu a fost umblat inca la directie si nici la suspensie (din actele pe care le am eu)
Radu718
Daca te referi la un zgomot ca si cum ai da cu un lemn intr-o oala (cloncanit) pe fata, sa stii ca asa fac toate...este din oala amortizorului
cmandrei
Aaaaaaaaaaaaaa nu prea reusesc sa-mi imaginez cu suna asa ceva ... ce e aia oala amortizorului ?
raducu68
Amortizorul are in capat un fel de oala in care se stringe lichidul care mai scapa din el, pentru evitarea poluarii. Apare de la norma EURO2 in sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.