Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio Inlocuit De Logan ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
flohusky
Am auzit o poveste urata, cum ca grupul Dacia-Renault ar urmari sa nu mai comercializeze la noi modelul Clio Symbol, pe motiv ca fura mare parte din clientii modelului Logan. Se pare ca va ramane la vanzare doar modelul hatchback.
Daca asta e motivul, ar trebui sa-l retraga de pe toate pietele, ca astia intentioneaza sa vanda Logan peste tot unde se vindea symbol-ul.
Dupa cum am vazut ca arata noul Clio (like a peugeot 206), daca va costa si corespunzator, nu va ma afecta vanzariel de la Logan.
Eu am auzit doar un zvon, nu am citit undeva oficial. Voi stiti ceva mai mult ?
AlexV
da, dar noul clio (care e urat rau) intai va fi facut doar bicorp. symbolul apare mai tarziu. dar nu cred ca o sa retraga ceva. atata timp cat se vinde. si se vinde.
127.0.0.1
Nu stiu de unde-i zvonul acesta (chiar asa flo, poate ne dai si sursa) dar nu prea cred, Renault ar pierde un segment de clienti destul de important. Pentru ca putini din cei care sunt dispusi sa ia un Symbol ar prefera sa ia un Logan. Parerea mea!
iulym
Am auzit azi cum ca Renault ar da prin celebrul program RABLA la care a aderat (!) 60 mil. la cei care vin cu hoashca de masina la ei, plus discount de 1800 EUR pt. modelele renault, aici nu stiu de care e vorba ... ma rog, daca e asa inseamna ca se vor da macar Clio-uri la pret mai mic decit Loganele ..smile.gif
Cum vine asta ? Guvernul nu mai protejeaza masina autohtona ?
Sau sunt prostii ? Ce stiti de asta ?
flohusky
Sursa e neoficiala, am auzit si eu din popor. Poate ca cineva vrea sa isi construiasca un avantaj din asta. Vroiam sa stiu daca a mai auzit si altcineva de asta. Propun sa mai stea o zi, doua si sa fie inchis apoi acest topic. Poate se gaseste totusi cineva care a auzit de asa ceva.
adso
ar fi o mare gugumanie. VW nu stie cum sa inunde piata cu modele care aparent se calca pe picioare, iar reno ar creea brese pentru alte modele.

l-au intrebat pe CEO de la VW daca nu i se pare excesiv ca grupul VAG are extrem de multe modele care se "canibalizeaza". raspunsul a fost: "prinzi mai mult peste cu mai multe undite".

e clar ca symbolul are in romania piata foarte clara, iar retragerea ar fi o tampenie. dar la nivel de marketing, oricum francezii au luat pana acum o gramada de decizii ciudate.
VladSoare
O fi un zvon lansat de Renault, ca sa se inghesuie acum sa cumpere toti cei care vor Symbol? "Hai sa iau acum, repede, ca poate se termina..." biggrin.gif
sosoenduristu
dati cate unul, dati cate unul, sa se ajunga la toti
iulym
bun, dar totusi asta cu 60 mil. parca am auzit-o totusi undeva, pe canale oficiale ... nu-i interesant ?
127.0.0.1
Si eu tot la fel am inteles din reclame: ca statul iti da 30 de milioane (ma rog, 3k ron) si ca Renaul iti mai face si el o reducere la fel de mare. Toate astea cumulativ cu ofertele existente la Renault. Pare ok, nu stiu de ce nu s-au gandit mai multi producatori la treaba asta.

Edit: profitul se realizeaza si din volum, nu numai din margine. Plus ca te ard dup-aia la piese de schimb de-ti sare basca.
volhov
Cu privire la reclama facuta prin ziare de catre Renault cum ca ar mai da si ei
30 milioane , problema sta asa: Pentru Clio iti ofera o reducere promotionala de
700 EURO din pretul CIP (cca 841 EURO din pretul cu taxe). Atat ... Reducerea se
acorda chiar daca nu casezi o masina. Din reclama eu am inteles altceva.... dar
m-au lamurit ei repede.
La alte modele sunt rediceri si mai mari (de pana la 2000EURO).
pablo
Mai fratilor da ce e asa de greu sa intrati pe www.renault.ro?
Renault Romania asigura o reducere de minim 30 milioane lei (vechi) pentru orice model pe care il comercializeaza in Romania!
Asa e si in reclama
mitch
Chiar ma intrebam ce profit mai scoate Renault daca se cumuleaza reducerea acordata de ei de 700 de euro si apoi inca 30 de milioane de lei. Daca se mai punea la socoteala si cele 30 de milioane de la guvern pe rabla, chiar se iesea mai ieftin ca Logan-ul. Dar se pare ca n-a fost sa fie....
cornel_t
Pai tu ce crezi Mitch ca aia de la mediu au bani sa schimbe toate cazaturile din tzara, nu-i plange tu pe aia de la Renault ca nu mor ei de foame biggrin.gif
CGB
Duci rabla si ai 30 milioane de la remat. Apoi iti mai acorda si renault o reducere tot de 30 mil. Plus ceva oferta promotionala.
In final cu toate reducerile iei un clio cu motor de 1,2 cu fro 7100 euro (fara taxe). Iar un diesel de 65 cai il iei cam pe la 8000 si un pic de euroi, tot fara taxe.
Am zis bine?
gvincentiu
Da, ai zis bine. Asa mi-am luat si eu 8606 valoarea din factura (cu reducerea calculata) pentru dCI de 65CP ; Am predat dacia la REMAT si mai am 30mil reducere din valoarea de mai sus.
eddie33
Asta e o afacere buna,altii s-au chinuit sa dea pe 30 mil.masinile,au mai dat si darul,vreo 100 de euro la anumite firme,dar la Renault daca au aprobat masina la Remat si mai ai si reducerea asta de inca 30 milioane,e OK ! Bravo,asa merita !
m-p-h
la cum gandesc francezii, nu cred ca vor face niciodata din Logan concurent de seama pentru Renault. Logan este sub Clio (mai putin la capitolul spatiu). deja in europa, symbol nu mai exista.
Spre deosebire de nemti care au creeat masini foarte bune care le concureaza direct (gen. Skoda, Seat), francezii nu o vor face.
alx
QUOTE(m-p-h @ Sep 27 2005, 02:13 PM)
deja in europa, symbol nu mai exista.

in europa cu apa calda nici nu a existat. doar la balcanici, la apa rece s-a vandut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.