Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce Parere Aveti De Clio Symbol 1,4 16v
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
adic74
Care e opinia voastra ! Merita luata motorizarea asta ? Cit consuma ? Se simt "calutii" ?
flavius
Eu am clio symbol 1.4 16 V 98 CP din 24.01.2005 , am 5.500 km si pot sa spun ca sunt super multumit de masinuta, pana acum fara probleme si sper sa nici nu am parte de ele. In ce priveste consumul in oras ajunge linistit la 10-11 L/100 km (si in carte scrie 9,9 l ), iar in afara 6,4 l cu viteza destul de mare 140-150 km/h pe unele portiuni bune de drum. Sa stii ca intr-adevar se simt calutii, "trag bine" , mai ales cand ai nevoie in depasiri. De regula eu sunt un tip mai linistit dar daca o calc putin imediat sare peste limita de viteza,pana acum fara sa am intalniri cu radarul. Inca nu am reusit sa-i testez performanta maxima , asta din cauza drumurilor nasoale de la noi. In concluzie este o masina care isi merita banii, raportul pret/calitate e bun, mai ales ca are un motor de 98 CP.
rttt_gia
tu vb serios? iti ia 6.4 % cand mergi cu 140-150 unsure.gif ????? cred ca mie pe la 150-160 imi ia in jur de 15 %.

Trage masinuta oricum.
cmandrei
QUOTE(adic74 @ May 15 2005, 10:59 AM)
Care e opinia voastra ! Merita luata motorizarea asta ? Cit consuma ? Se simt "calutii" ?

Daca merita si cat consuma nu stiu ... dar stiu asa ca eu la aproape 170km/h (viteza maxima a masinutei) a trecut un symbol 1.4 16v pe langa mine ... zici ca nici nu existam sad.gif ... astfel ca eu banuiesc ca se simt calutii
venom
Merita tare!10-11 in oras(iarna trecuta intre 13-14 ), 5.9-6.2 la 130km/h (maxim), afara, iar dupa 4000rpm se intampla ceva interesant wink.gif .5500km din dec 2004 nici o problema majora.
adic74
Ma bucur sa aud asa ceva! deci in principiu nota e buna !
Eu am doar 700 km cu ea ...
Dupa rodaj cu cit s-a redus consumul ?
S-a simtit o crestere de performanta dupa prima 1000 km ? Adica "si-a mai dat drumul" ?
flavius
Pt rtt gia : consumul de 6,4% in afara l-am scos cu mers constant 100-110 km/h, si numai pe anumite portiuni de drum am calcat-o cu 140-150 km/h sau la depasiri. In ce priveste daca masina si-a mai " dat drumul" pot sa spun ca numai dupa 3000 km am simtit ca parca fuge mai usor.
Clio Symbol 1.4 16 V ianuarie 2005.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.