Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se Poate Pune Airbag Pasager ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
iulym
Vreau sa stiu daca se poate pune airbag pasager ulterior, undeva, cam de unde sa-l iau si cit ar costa, etc.
Banui io ca nu e o chestie care sa fie doar din fabrica, ca abs-ul ... de aia nici nu stiu de ce l-au pus la pachet optional cu ABS-ul ... aiurea sad.gif
Poate cineva a facut chestia asta deja.
eddie33
Cred ca daca nu o iei de noua cu optiunea aia,e greu dupa aia....la fel ca un geam electric,un stergator spate sau a/c montat dupa aceea.Toti fug de chestiile astea sa ti le mai monteze.
google
Nu am auzit s se monteze, ulterior, airbag. Trebuie modificat inclusiv bordul in zona de unde va actiona airbag-ul.
Vine la pachet cu ABS-ul ca un pachet de siguranta. La renault e foarte bine dpdv al pachetelor. Intra de curiozitate pe pag. de la volkswagen sau skoda si sa vezi acolo pachete. E un adevarat chin sa-ti configurezi si sa calculezi pretul la o masina.
iulym
Sigur ca trebuie modificat, in sensul ca se scoate suportul ala care e acum, concav, si in locul lui s-ar pune sistemul de la airbag-ul pasager ... nu poate sa fie greu, doar e pe acelasi sistem ca cel din volan, capsula cu gaz si sacul incap, cum stau la cele la care e montat, iar o conexiune cu cel de la volan banui ca se poate face ... ma gindesc eu, nu implica nu's ce mari modificari, adica e prin adaugare wink.gif
eddie33
Teoria e simpla,practica ne omoara ! Nu iti face nimeni asa ceva.
cornel_t
Teoretic se poate ... practic nu cred ca vei gasi pe cineva care sa se bage sa-ti faca modificarile astea, ca sunt destule, e posibil ca si plansa de bord sa nu se potriveasca.
google
Subscriu. Gandeste-te ce responsabilitate isi asuma cel care il monteaza daca "nu sare" cand trebuie (sau "sare" singur biggrin.gif ). Nu e ca la aerul conditionat sau geamurile electrice care daca se defecteaza nu e mare "scofala".
raducu68
Baa, ia nu va mai aberati inutil mad.gif Asa ceva NU exista, airbag pasager montat ulterior! Pai ce, sintem pe Dacii din 78 sa le punem casetofoane Watson?! Aici e vorba de siguranta pasagerilor!
127.0.0.1
Din punct de vedere tehnologic, se poate monta si ulterior airbag-ul, dar ai incredere la service-urile in .RO sa se faca asta? Cat despre faptul ca e in pachet cu ABS, nu stiam ca nu poti sa il comanzi ca optiune separata.

Oricum mie mi se pare mult mai util ABS-ul decat airbag-ul pentru pasager... si-i oarecum logic sa fie in acelasi pachet: vrei siguranta suplimentare? ia mataluta ABS-ul si iti dam si un airbag pt pasager. Asta pentru ca nu poti sa o configurezi ca la Opel unde, daca vrei, iti alegi tu fiecare dotare in parte.
iulym
Ma rog, eu ramin la parearea ca airbag-urile trebuiau sa fie impreuna, ABS-ul cu treaba lui. Doamne fereste, la mine se deschide airbag-ul si in dreapta o duc pe soacra-ma ? smile.gif
AlexV
practic firul de airbag s-ar putea sa fie acolo. la un alt symbol de prin 2003 era prezent. daca e si functional, adica calculatorul airbagurilor are si iesire pentru el... asta afli tu.
spartacus
Poti sa-ti iei si "perdea" daca vrei si e mult mai simplu de montat, cu 2 pioneze ai rezolvat problema. tongue.gif
sabin_84
Salutare tuturor,

Se poate monta Arbag pentru pasagerul din dreapta? Masina e un Clio Symbol, 2004, are aibag numai pentru sofer.
Daca stiti ceva asta, va rog spuneti-mi, daca e posibil, unde se poate face, cat costa?
Mersi mult.
Batrânul
Citeste te rog ce au scris si ceilalti forumisti pe aceasta tema - postarile #1 - #12.
Ayden_CJ
buna ziua tuturor
Am masina din semnatura dar nu are ABS si airbag pasager, sunt curios daca si-a montat cineva, daca da cat a costat si ce a trebuit sa faca si cat a durat.masina este inca in garantie, are doar 7 luni si ma gandeam ca montarea ABS s-o cuplez cu revizia de 15000 km ca sa scap de plimbare la service
multumesc anticipat
Adrian
ionutmar
fffff mici sanse sa poti-gasesti pe cineva sa iti adapteze daca nu ai din fabricatie. Insa s-a mai discutat.
talexandru00
acum doua zile am vrut sa schimb becurile arse de la aer conditionat si cele de la display-ul de sus din consola centrala. aveam un bec ars in disply si unul la aer cond. am crezut ca e simplu pana am aflat ca bordul la clio e facut din doua bucati. plansa de bord de sus si restu de bord. am zis ca probabil e destul de usor si de accesibil odata ce dai jos partea de sus. incepand cu premisa asta s-a ajuns la cea ce puteti vedea in poze... poate ca daca aveam dialogys-ul cu manualele in limba romana lucrurile decurgeau altfel poate gaseam ceva mai usor insa a fost criminal. si partea rea e cva am descoperit ca mai lipsesc si suruburi din bord cum ar fi cele 3 de la gaurile de aerisire a lunetei. partea buna e ca am descoperit niste mufe de o parte si de alta sub gaurile de la twitere si mufa de airbag de la pasager. intrebarile ar fi dupa munca asta:
1. se poate pune airbag pasager ?
2.ce sunt mufele respective din spatiile unde vin twitere-le?
3. sunt metode mai usoare de schimbare a becurilor din display si aer conditionat?

P.S. aste e primul meu topic asa ca fiti ingaduitori si nu ma huiduiti icon_mrgreen.gif
Mr.NiceGuy
Pentru becurile de la aerul conditionat exista un tutorial pe forum. Operatiunea e simpla (eu am fost totusi la reprezentanta ca nu m-am incumetat), se scoate doar capacul pe care e montat schimbatorul de viteze si scrumiera si se desurubeaza panoul cu ventilatia si aerul conditionat .
Esti de admirat pentru rabdarea de care ai dat dovada la desfacerea bordului. aplauze.gif
mad_biker
Cablajul facut e si pentru masinile care au airbag si pentru cele care nu-l au. Teoretic s-ar putea pune insa e mult de munca si foarte costisitor. Mufele din spatiile de unde vin tweterele sunt practic firele trase de la casetofon. Daca vrei sa-ti pui twetere nu trebuie decat sa le legi la acele mufe si gata. Pentru a schimba becurile la display-ul central se da jos partea superioara a bordului dar nu scoti ceasurile si volanulul. Pentru a schimba becurile de la consola centrala este un tutorial. Nu te huidueste nimeni insa cred ca era mai bine pentru tine daca consultai intai forumul si dupa te apucai de treaba. Si inca ceva, daca vrei sa dai jos tot bordul trebuie sa scoti coloana de directie, altfel nu ai cum. Bafta in continuare la ansamblat smile.gif
talexandru00
de asanblat le-am asanblat cu scuces si fara punga de suruburi care rezulta de obicei dupa:)). nu puteam sa consult forumul la acea vreme ca eram la foeni si internet ioc. ma mir ca nu stateau la coada la singurul telefon public de acolo. cand zici ca e mult de munca ca sa mai pui in airbag la ce te referi? adica achizitionarea unui airbag plansa de bord care se potrivieste cu asta si montatul sau mai este si un microcontroler suplimentar care trebuie pentru al doilea airbag?? sau alte chestii in afara de cele mai sus mentionate?
oanadenisa
Sal
vreau sa montez air bag pasager pe un clio din 2003,mentionez ca am mufa ptr conectare.Ma intereseaza pasii pe care trebuie sa ai parcurg ptr activarea air bag pasager cu ddt2000.
Ayden_CJ
salut, din păcate, după ce am citit, airbagul pasager merge mînă'n mînă cu retractorul de centură care trebuie montat la scaunul pasagerului, nu știu dacă mașina are retractorul pirotehnic. Am înțeles că un airbag care se umflă fără ca retractorul să intre în funcțiune e mai rău ca fără. deci asta e.
CipTal
Parerea mea este ca nu ar fi obligatoriu sa ai centuri cu retractare ca sa-ti montezi airbag la pasager; Probabil, in primul rand, iti trebuie o alta plansa de bord/pt modelul cu airbag pasager; probabil ca trebuie activat din calculatorul de airbag si cam atat. La symbol nu cred ca e valabila ipoteza ca daca nu ai pusa centura nu sare airbag-ul (in sensul ca centura trebuie sa aiba un comutator prin care calculatorul sa stie daca e pusa sau nu centura de siguranta); daca ma insel va rog corectati-ma.
espacern
Fiecare configuratie de montare vine cu calculatorul ei.....degeaba cauti activarea daca nu e prezenta in configuratie.
Adica daca vrei sa montezi optional alt dispozitiv de retinere trebuie schimbat si calculatorul aferent configuratiei respective.....daca cablajul masinii este compatibil!
CipTal
Da. Adica daca ai cablajul compatibil ar trebui adaugate urmatoarele piese: airbag pasager, plansa bord si calculator airbag. Nu vreau sa fac eu asa ceva dar ca fapt divers...
andutu
Cred ca mai ai si butonul ala din dreapta bordului On Off.Dar decat sa stai sa schimbi calculatoare bord etc mai bine investesti in altceva banii...parerea mea
CipTal
Ai dreptate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.