Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese Solenta La Symbol 1.4?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
ncristi
Am un clio symbol de 1.4 8v care se apropie de revizia de 60.000.
Cineva de la un service renault m-a sfatuit sa-mi iau distributia si eventualele pieste de schimb de la un service dacia pt ca scap mult mai ieftin.
Ca sa va dau un exemplu, o piesa f mica care sta undeva pe la electromotor (cititor de impulsuri mi-a spus mecanicul ca se numste sau cam asa ceva) la service renault mi s-a cerut 1.800.000 lei iar la un service dacia 200000 lei.

Mentionez ca piesa era identica si intr-o parte si in alta, inclusiv ambalajul, pe ambele fiins scris renault...
Diferenta mi se pare uriasa.
cornel_t
Poti incerca sa faci chiar revizia la un service Dacia, doar motoarele sunt la fel, iara la capitolul mecanici io cred ca nu e nici o deosebire, poate doar la culoarea salopetei wink.gif
rttt_gia
offtopic transmisia e la fel? mellow.gif salopetele tot murdare sunt tongue.gif
VladSoare
Transmisia nu. Doar motorul.
ncristi
Kittul distrbutie pot sa-l iau de la un service dacia?

A mai facut cineva operatiaasta, tinand seama de faptul ca diferenta de pret este substantiala?
127.0.0.1
Pe mine m-ar interesa un alternator mai ieftin... la Renaul este undeva intre 12 si 14 milioane.
Tudor
Alternatorul de Supernova, Solenza sau Logan 1,4 8v nu se potriveste pe Clio Symbol 1,4 8v (au fost smecheri, prinderea e putin modificata expre). Piesa Renault originala ramane singura optiune (si eu am patit-o, am schimbat-o la 55.000 km). Nu te risca sa mergi cu alternatorul "cu probleme", risti sa-ti rupa/blocheze cureaua de accesorii, care sa rupa/blocheze cureaua de distributie (sunt foarte apropiate) care in mers buseste tacheti si supape, de unde rezulta o reparatie de vreo 2000 euro minim.
Radu718
Kitul de ambreiaj de la Clio 1.4 8v este identic cu cel de la Solenta.
VladSoare
QUOTE
Nu te risca sa mergi cu alternatorul "cu probleme", risti sa-ti rupa/blocheze cureaua de accesorii, care sa rupa/blocheze cureaua de distributie (sunt foarte apropiate)

Nu mai speria oamenii. smile.gif
Cureaua de distributie este acoperita cu un capac, n-are nici o treaba cu aia de accesorii. Singurul efect neplacut al ruperii curelei de accesorii este ca ramii in drum si nu mai poti pleca decit tractat (sau pe baterie, daca se nimereste sa fii aproape de casa sau de service).

Alternatorul nici eu nu cred ca este la fel, pentru ca din cite imi amintesc la solnita cumnata-mii accesoriile erau asezate un pic altfel decit la mine.
chipson78
cureaua de distributie merge aia de solentza. pompa de apa spre exemplu nu. releul de temporizare la stergatoare merge. la fel si butonul pentru dezaburire luneta. comcluzie9personala): unele piese merg, altele nu. pentru cele care merg bagati solentza, nu exista nici o problema(cel putin pana acum n-am avut)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.