Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat Costa Piesele La Clio Dci?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
CGB
Spuneti-mi si mie cat costa urmatoarele piese pentru un clio dci:
- filtru motorina
- filtru aer
- ulei(elf turbodiesel 10w40..parca)
si inca ceva: pompa de motorina ce neam e si cat costa?
CGB
si daca mai aveti si alte preturi la alte piese spuneti-le. ca eu la cate magazine am intrebat tot atatea preturi am aflat. de ex un filtru motorina cica ar fi 1.350.000. asa e? cineva si-a luat ptr un opel astra filtru de motorina si a dat 450.000. de ce la clio e asa scump? astra era din 2002 nu era model vechi.
si sint curios cei care au fost la service-uri autorizate cat au dat pe piese (mai mult sau mai putin ca in magazin). si exemple daca se poate. merci
adyt
Din ce stiu eu:

Uleiul e cam 1 Mil 4 l - (in Carrefour)

Pompa, nu cred ca esti curios de pret...Cam 2000 de euroi.
itharangus
La ulei e bine sa folosesti 5W40 (sintetic); poate fi schimbat la 15kkm; eu am gasit la 31euro in Franta; la noi mai este Texaco pe la 1.5 milioane, Mobil 1, tot pe acolo etc; si ai nevoie de 5 l nu de 4l;
Filtrul de motorina poate ti se pare scump dar il schimbi doar la 30kkm, si cred ca se poate si mai scump (la alte masini); daca nu vrei sa il schimbi prea des, folosesti motorina de buna calitate si eventual il cureti si il folosesti in continuare...
Filtru de aer nu e asa scump (cateva sut de mii) se schimba to la 30kkm;
Suport motor (problema frecventa la dCI) peste 2.5 mil. lei.
itharangus
Si ar mai fi:
bujii: 4* 500klei;
placute de frana: pe la 1 milion si un pic;
_182_
QUOTE(itharangus @ May 5 2005, 06:25 PM)

Filtrul de motorina poate ti se pare scump dar il schimbi doar la 30kkm


la mine in carte e taiat 30 si scrie 15 000 km

iar eu ca-s maniac il schimb la 10 000
ess1902
ATENTIE!!! Pt clio am gasit 2 tipuri de filtre de motorina...unu' ieftin in jur de 1 milion si ceva si unul mai scump de vreo 2,4 mil.Pt dci NU E BUN CEL IEFTIN pt ca nu are senzor pt calitatea motorinei. (de aia e asa scump)...se poate pune si ala ieftin, priza aia electrica ramane necuplata si ramane tot tp aprins Serv (parca) la bord ..DAR.. avind in vedere ca se schimba la 30 k km parerea mea e ca nu se merita kestia asta..decit daca ar fi o masina de firma care face 10000000 km pe an si dupa aia e aruncata la gunoi.
Ulei ...eu am mers la ultimul schimb (iesit din garantie) pe mobil 5w-40 am gasit in oferta la augsburg (iasi) si era mai ieftin decit elful de la reprezentanta..(mobil asta am vazut ca e cf normelor de serv bmw longlife..si m-am gandit ca daca fac la vara un drum in strainatate si "intirizii" un pic revizia de 45 k km n-o sa se supere rolleyes.gif )...
La DCI se recomanda NUMAI ulei de la 5w-40 (in jos biggrin.gif )....
CGB
Eu am bagat doar Elf turbo diesel 10w40 parca (am mai scris si in alt post).
E mai bun 5w40 sau e bun si elful asta.
Si inca ceva: suportul de motor cam dupa cati km incepe sa faca probleme.

Si niste huse ptr scaune unde gasesc si eu. S-or potrivi huse de la alte masini?
itharangus
5W40 e ulei sintetic- rezista mai bine la turatii mai mari ale motorului; normal ca emai bun ca 10W40.
Eu folosesc 5W40 5 l la 31 euro.
Eu dupa vreo 4 luni am schimbat primul suport motor , al doilea dupa un an,
hebron
Planetara dreapta clio symbol 9 800 000 biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.