Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lichid Frana Si Bidonas Lichid Frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cmandrei
Poate e o tampenie ce intreb eu ... dar zilele trecute am deschis capota si am vazut un lucru ... care mie nu mi-a prea placut si anume ... bidonasul de lichid de frana este cam murdar si are o chestie de burete de jur imprejurul capacului bidonasului care normal ca si el e murdar ... intrebarea ... si voi aveti acest burete acolo sau l-au pus la un moment dat cei de la service ca scapa lichid pe la capac ? (mentionez ca nu am masina de noua ... 3 ani exact nu stiu ce s-a intamplat la ea si in facturi nu scrie nimic de lichid de frane sau ceva de acest gen).

Poate aberez cu capacul si buretelul ... dar oricum faptul ca e murdar bidonasul aia nu imi place deloc ... nu cred ca e tocmai normal.

Mersi,
raducu68
Pai e normal, ca doar intra praf girla sub capota aia, nu e vid acolo (vidul e in alta parte).
Eu te sfatuiesc sa faci o jmekerie care te scapa de praf: bagi niste cartoane la grila radiatorului si mai infigi niste cirpe pe unde mai vezi fante de aerisire. Efectul e spectaculos, mai ales vara, cind e plin orasul de praf wink.gif
McVic
mai sunt la serviceurile specializate unde pot sa iti traga motorul in punga vid. Se pune o folie de plastic apoi cu un aspirator face vid. Este o solutie excelenta si apoi poti si spala fara grija motorul
cmandrei
Dar buretelul ala il aveti si voi acolo ? sa inteleg ca asa e pus din fabrica ?

aaa si mai e ceva ... bidonul e murdar dar nu numai asa de praf ... ci arata ca si cum lichidul ar fi curs pe afara la un moment dat si apoi cu praful existent s-a uscat si a facut acolo o "zmanga asa" si de-asta am intrebat si de burete ... ca daca a fost pus ulterior acolo inseamna ca am ceva probleme daca nu si il aveti si voi inseamna ca e totul normal si pot sta mai linistit.
cmandrei
Va multumesc Raducu68 si McVic pentru raspunsuri ... am inteles ca exista mari sanse ca buretele sa fie din fabrica (ca era si la Raducu68 - astfel ca sunt sanse mari ca sa nu fie nici o problema "de scurgeri" la bidon) si ca trebuie sa duc masina si sa-mi puna bidonul in punga wink.gif si totul va fi mai bine.
adso
Buretelul e sigur din fabrica.

scurgerile nu sunt o problema - in anumite limite, bineinteles.

daca lichidul e peste limita de min, sigur nu ai probleme.

la mine buretelul e foarte murdar.
VladSoare
Buretelul il am si eu. La alte masini nu l-am vazut, deci presupun ca nu e indispensabil.
Probabil ca o fi avind rol de etansare, pentru a preveni fie intrarea prafului (si in special a umezelii din aer), fie prelingerea lichidului de frina (care e foarte coroziv) atunci cind masina se zdruncina puternic la vreo groapa. Nu stiu, dau si eu cu presupusul.
raducu68
QUOTE(cmandrei @ May 5 2005, 12:10 PM)
Va multumesc Raducu68 si McVic pentru raspunsuri ...

N-ai pentru ce, ca doar de-aia exista forumul, sa invatam unii de la altii, nu?
adso
nu are rol de etansare - e doar ca sa absoarba lichidul de frana care se scurge si care ataca vopseaua.

de asemenea, iti dai seama si cam cat lichid sare.

ideea e ca cica se pune intotdeauna un pic mai mult decat necesar si din cauza asta e prevazut cu posibilitatea asta de supra-plin.
cmandrei
Hehe acum chiar ca m-am linistit wink.gif eu si adso avem aceelasi tip de masina, aceeasi varsta, aceelasi motor si daca si el are buretele murdar e ok.

Va multumesc inca o data mult pentru raspunsuri,
alexxutzu
Nu am vrut sa deschid un topic nou si de aceea postez aici.Astazi de dimineata am deschis capota pentru a pune ceva lichid de parbriz.Primul lucru care mi-a sarit in ochi a fost o scurgere daca nu ma insel eu de la pompa din partea dreapta sus(langa lichidul de parbriz) nu stiu exact ce pompa este banuiesc cea de la lichidul de frana, unde se observa pe poza atasata ca acel burete care imprejmuieste pompa este ud.Masina are 3 luni, este ceva grav? Nivelul lichidului este aproape de maxim.Din ce mi-a zis cineva, am inteles ca si ambreiajul ia din lichidul acela de frana?Sa fi crescut presiunea si de ce a crescut?Sa fie din cauza mersului mai sportiv? Va multumesc.
Abu
Asta e si scopul buretelului, sa "capteze" eventualele scurgeri de lichid. Nu te ingrijora, asa e si la mine si eu nu merg "sportiv" smile.gif
Laurentziu83
"Asa face toate. biggrin.gif "
wolfin
si la mine s-a murdarit imediat. dar nu am obs pierderi insemnate poate 10-20 ml. poate nici atat.


desi nu inteleg de ce nu este ermetic. poate din cauza presiunii exercitate de pompa asupra lichidului, sa nu sara capacul.... laugh.gif
Relu11
Pai unul din motivele pentru care nu este ermetic (care il vad eu) este ca, ca orice lichid isi modifica volumul in functie de temperatura, lichidul se incalzeste din cauza placutelor de franna care in contact cu discul ajung la niste temperaturi de nu poti sa pui mana pe ele la un moment dat e clar ca se incalzeste si lichidul de frana, fiind un circuit ermetic dilatarea respectiva ar pocni ceva, cea mai slaba piesa ar fi capacul sau vasul in sine.
wolfin
pai din cate stiu eu, lichidul de frana isi cam pastreaza volumul (in f de orice temp.) sau toate proprietatile sale
cmandrei
De obicei lichidul mai da pe afara din borcanas cand: se completeaza nivelul si placutele sunt uzate; cand pui placute noi si impingi pistonasele de frana ca sa incapata placutele noi "pleosc" - cel putin asa s-a intamplat la masinuta mea ... dar a durat vreun an sa-mi dau seama blush.gif
hashcip
relu11 daca ar fi cum spui tu s-ar face incalzirea in interiorul masinii nu pe sistemul de racire a motorului ci pe sistemul de franare.

p.s. chiar daca pun virgula intre "ca" si "ca" tot cacofonie se numeste
Relu11
Unde zic eu de sistemul de racire al motorului? Am vorbit strict de sistemul de franare. Se dilata lichidul de frana, de aici rezulta ca sistemul de franare nu poate avea capacul de la vasul de lichid de frana etans astfel incat sistemul de franare sa fie inchis ermetic.
Cat despre remarca ta las pe altii sa comenteze daca eu am scris sau nu corect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.