Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portetrier Prost Dimensionat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
VladSoare
Uitindu-ma simbata la placutele de frina, ce credeti ca am constatat? Ceva la care nu m-as fi gindit nici in ruptul capului. La roata din stinga, una dintre placute era terminata aproape complet (cred ca in maxim citeva zile ar fi ajuns fier pe fier), in timp ce cealalta era ca noua. Placuta a doua era complet blocata in portetrier, astfel incit pistonasul nu reusea s-o miste din loc, iar frinarea se facea doar cu o singura placuta. huh.gif
Placuta a doua era atit de fixa, incit n-am putut s-o scot de acolo decit cu surubelnita si ciocanul. Chiar si prima placuta, aia care totusi frina, a iesit foarte greu din lacasul ei si tot cu ajutorul surubelnitei (chiar daca n-a mai fost nevoie de ciocan smile.gif).

Totusi, masina frina excelent. Nu se simtea nimic in neregula, nu tragea intr-o parte, nimic.

La roata din dreapta uzura era OK (placutele uzate uniform si inca foarte bune), insa placutele stateau totusi destul de strins in lacasul lor, se vedea ca jocul dintre ele si portetrier este prea mic. Au iesit foarte greu de acolo.

Primul meu gind a fost: "mai, sa stii ca desteptii de la service mi-au pus niste placute nepotrivite, mi-or fi pus de bicorp in loc de symbol" (primul si singurul schimb de placute l-am facut la service, ca pe vremea aia n-aveam sculele si nici know-how-ul necesar). Insa atunci cind am schimbat placutele, cele vechi erau inca in stare aproape perfecta, asa ca le-am pastrat. Caut prin pod cutia cu placutele vechi (cu care a venit masina din fabrica), o gasesc, ma uit la ele, teapa: n-am nimerit-o. Sint identice.

Ambele portetriere sint un piiiic de tot, o idee, prea mici. Placutele trebuie sa intre si sa iasa lejer si trebuie sa aiba un anumit joc acolo, in lacasul lor. Or la mine ambele portetriere aveau deschiderea exact cit lungimea placutelor, astfel incit capetele tuturor placutelor (si noi si vechi, ca le-am incercat pe toate) se frecau de portetrier. Probabil ca in mod normal forta de apasare a pistonaselor era suficient de mare pentru a invinge frecarea din capetele placutelor, insa cind una dintre placute s-a nimerit sa frece un picutz mai tare, gata, s-a blocat.

Am dat jos portetrierele si le-am pilit putin de tot, nu mult, doar cit sa intre lejer in ele orice placuta. Dupa ce am montat portetrierele la loc si am dat sa pun placutele, s-a vazut diferenta: placutele au intrat frumos in lacas, fara fortare, fara frecare.

De-acum n-o sa se mai intimple asa ceva. Si judecind dupa grosimea placutelor, cred ca mai tin cel putin 15.000 de km. smile.gif
adso
Vlad, eu am facut schimbul de placute la service, la mach1.

Un tip de acolo, mecanic foarte bun (Ionut, nu stiu numele de familie) mi-a zis el chestia asta. Cu acordul meu, a luat la polizor foarte putin din fiecare placuta, tocmai ca sa nu patesc chestia asta. M-am uitat si eu dupa ceva timp, si intr-adevar, tocirea e uniforma.
VladSoare
Pai chiar ma gindeam ca asta s-ar putea intimpla la orice Symbol, pentru ca nu cred ca mi-au fabricat mie niste portetriere cu dedicatie. biggrin.gif

M-am gindit si eu initial sa pilesc putin capetele placutelor, insa pina la urma am ales sa pilesc portetrierele, ca sa rezolv problema o data pentru totdeauna. Altfel, la urmatorul schimb de placute ar fi trebuit sa pun iarasi mina pe pila. smile.gif

Posesorii de Symboluri care nu au facut operatiunea asta ar trebui sa se mai uite din cind in cind la placute, pentru orice eventualitate.
cmandrei
Eu am inteles ce scrie ... dar problema este de la "portetrier prost dimensionat" ?? sau placute de frana prost dimensionate ? prost create ?
VladSoare
Ori una, ori alta. Dar avind in vedere ca se intimpla cu doua seturi diferite de placute, ambele originale (adica din cutiuta galbena cu Renault pe ea, ca altfel ele sint Lucas smile.gif)...
ess1902
Putin offtopic...stie cineva daca placutele de symbol sunt toate la fel (indiferent de model/an) ..eventual la fel cu cele de la bicorp?(va spun si de ce:placute de symbol la reprezentanta..1.600.000 --- la augsburg...placute "renault clio"-1.5dci 65cp- 1.100 000 ...as lua de la augsburg..evident...dar ma gandesc sa nu ma ard..intrucit la ei nu este specificat ..pt symbol)
eddie33
Cred ca se poate numi portetrier turnat prost si nefinisat.......
VladSoare
Ori asta, ori specificatiile de fabricatie pentru placute sint gresite.
Ideea e ca la orice Symbol se poate intimpla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.