Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dupa rulare la viteza mare ... motorul suna aiurea !!!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
cmandrei
Am observat ceva ciudat de doua ori chiar ...



1. Dupa un drum pe Pitesti-Bucuresti ... mers numai peste 130 si pana la 170 cand am ajuns la Bucuresti motorul suna aiurea ... adica cloncanea/troncanea ... zgomot parca metalic de tacheti/parca diesel ciudat oricum ... dar nu excesiv de tare. A doua zi dimineata ok totul.



2. Ieri am venit spre Bucuresti si de la Comarnic fiind liber am mers iarasi comparabil cu ceea ce am scris mai sus, dar maxim 160 si am tinut 160 vreo 3 minute continuu ... cand am ajuns acasa sa parchez aceelasi zgomot ... se aude cel mai bine la relanti nu in mers. Si partea mai nasoala este ca parca si azi dimineata idem.



De la ce poate sa fie ?



Atunci pe loc am spus ca s-a incins prea tare sau ... incercam si eu sa ma consolez, dar acum nu mai stiu ce sa spun.



Are cineva vreo idee.



P.S. am cautat asa ceva in sectiunea Clio dar nu am gasit.



Mersi,
VladSoare
Vezi daca nu e cumva de la ambreiaj. Boala Symbolurilor.

Se aude si cu ambreiajul apasat?
cmandrei
Da se aude si cu ambreiajul apasat ... e de la motor ... asa cum l-ai auzi tu in mers cat de cat lin mai pune o bataie oarcum metalica, nu constanta ... si enervanta.
Face
Scoate si tu joja de la ulei (cand e motorul rece) si vezi cum se prezinta. Pui frumos o picatura pe deget si vezi daca e vascozitatea corespunzatoare si daca nu e chiar negru negru.
cmandrei
Din punctul acesta de vedere totul e foarte OK deoarece am verificat ... nu este negru (adica nu este prajit) ... si are vascozitate foarte ok dupa mine ... picura greu de pe tija (a fost schimbat acum 2000KM).
R19/16v
I've got an idea smile.gif Stop driving so fast smile.gif

Hope that helps!
cmandrei
Parca nu era voie in engleza oooopppsss.

Asta este o idee ... dar trebuie sa stiu precis daca este de la asta ... teoretic nu ar avea voie sa faca asa ceva ... am 37800 km la bord si viteza maxima in talon 170, deci la 160 nu vad mari probleme ... cred eu.
galileo
Cum adica :shock: pai daca ea poate sa duca oficial cu 170, de ce sa nu mearga cu 160? ca doar a dat toti banii pe ea, nu? a mea de ce merge la viteza maxima si nu face zgomote ciudate :wink:
R19/16v
okay smile.gif scuze pt engleza ... se vede ca cineva n'a citit regulile smile.gif



daca ai 40k du'te si tu si fa scandal alora de la renault! e inacceptabil ca o masina noua (zic eu ca e oarecum noua la 40k) sa mearga altfel decat perfect...
cmandrei
Pai da ... dar a iesit din garantie ca are putin peste 3 ani deja si ... nu stiu cum o sa reactioneze cei de la service ... pot sa spuna ca am durato foarte tare si aiurea si mult si gata ... si eu nu mai am ce sa spun atunci.
cmandrei
Galileo tu ai mers asa "mult" cu ea aproape de viteza maxima ? cati km ai la bord ? si mai e si din 2004 si nu Symbol ... cred ca nu chiar aceelasi lucru ...
galileo
am 20000, si pe A2 merg frecvent cu pedala la podea cand sunt conditii favorabile de trafic. si dupa o repriza din asta, chiar mi se pare ca devine mai vioaie masina, nicidecum sa faca zgomote si alte alea. eu zic sa mergi la service, ca nu e normal.
cmandrei
Tocmai asa ceva nu doream ... sa ajung la service cu masina ... are 37800 la bord ... nu ar trebui sa se intample asa ceva.
Face
In cazu asta bafta la sevice smile.gif sa nu fie ceva prea rau.

A mea vede foarte des 6000rpm (de curand chiar si 7000rpm) si de mers constant la viteza mare de curand nu pot sa zic ca am mers dar anul trecut am mers in Grecia cu 185-190 vro 10min (nu vreau sa va zic cat a consumat) dar nu s-a auzit nimic suspect dupa.
RCS
@Face
OFF TOPIC: cat a consumat ??? Asa de curiozitate !!! :wink:
cmandrei
Undeva pe la 6,38l/100km dupa calculele mele, in 336 km, din care 120 mersi asa tare, in rest maxim 130km/h.
cmandrei
Revin cu aceasta problema care sincer ma scoate din minti ... in week-end am fost plecati putin din Bucuresti, la vreo 30km ... si i-am dat 160km/h cu motorul cald (maxim 2km)... eh dupa ce am oprit la relati iarasi tacanea aiurea ... nu tare ca un diesel precum am mai spus dar tacanea ... ma enerveaza ... oare mi-au schimbat astia uleiul la service (acum vreo 3000km) sa-l mai schimb si eu odata sa fiu sigur ? oare e normal ? spuneti ca e normal sa dorm linistit ... doar ca mie nu mi se pare sa fie normal ... are 38500km la bord si numai la service renault dusa la fix (maxima inarziere 1200km). Niciodata turata aiurea la rece, fara turatii peste 3000 in treapta 1 sau 2 ... ce are ?????
Radu718
Parca te-a intrebat si Vlad, dar, cu ambreiajul apasat mai face?
cmandrei
Face si cu ambreiajul apasat ... nu se mai aude cand accelerez putin ... adica: daca sta la relanti la cat sta el (750 dupa ac) cam face ... dar nu constant ... adica merge bine bazzzzz porma putin tictictictictic ... iarasi ok si asa mai departe daca scade putin putin turatia (nu stiu de ce) iarasi face si mai tare ... daca accelerez putin (ex. 1000rpm) ori nu mai face ori nu se mai aude. Sper ca s-a inteles ce vrea eu sa spun pe aici.
venom
ideea e : se aude din interiorul motorului sau nu??...poate e alternatorul (rulmentii uzati)...sau de la pompa de apa(la fel)...
cmandrei
Wow cum imi dau seama de unde se aude (serios acum) ? eu il aud din masina ... cred ca daca mai deschid si capota si aud aud asa ceva ii dau foc ... mi-a ajuns tacanit de Renault 5 de 20 de ani, am sperat ca nu mai aud asa ceva sad.gif

Pai si daca ar fi ceva rulmenti nu ar trebui sa sune mai tare la turatie mai mare ? (eu asa stiu)
venom
pai cum te uiti la motor in stanga(se vede o curea) e alternatorul...oricum trebuie sa identifici de unde se aude , macar asa in mare...totusi , orice ar avea masina tot trebuie sa vezi un mecanic...
cmandrei
Venom ... multumesc mult sincer pentru raspunsuri ... una alta mai stiu si eu pe la motor ca doar cu masina de 20 de ani am avut ce schimba ce peteci de mi-a venit cu spume (glumesc ... pentru mine e o placere ... dar nu la masina noua) ... sunetul dupa mine e clar de la motor ... gen tacheti ... cred ca prima data o sa ii schimb uleiul si porma vad ce si cum mai suna si daca continua o sa merg si pe la service ... dar tare uimit de acest comportament sunt ... mi se pare complet anormal (masina a fost folosita anterior de o femeie si mi s-a spus ca nu a facut drumuri lungi ci mai mult prin oras ... asa ca nu stiu ce sa spun ... iar service-ul facut corect dupa cum va spuneam)
raducu68
QUOTE(cmandrei @ Apr 25 2005, 01:50 PM)
masina a fost folosita anterior de o femeie si mi s-a spus ca nu a facut drumuri lungi ci mai mult prin oras ...

Trebuia sa incepi cu asta.
cmandrei
Raducu68: Te rog dezvolta daca vrei sa imi explici ceva deoarece nu inteleg nimic.

(ex. Suzuki Ignis nou nout dus pana in Germania si retur pedala la podea, 160max in carte dar prin 180+ pe coborasuri ... ajuns in Buc nu-i suna nimic <un amic>)
raducu68
Tzacanitul ala e ca cel de tacheti sau e mai ascutit, gen injector?
cmandrei
Mie imi pare ca e gen tacheti ... sincer nu stiu cum suna un injector sad.gif ... dar din ce cauza ar suna un sau mai multe injectoare dupa viteza mare ?
raducu68
nu are legatura cu viteza cu care ai mers, ci cu temperatura motorului. nu stiu exact ce motor ai, insa la logan spre exemplu tzacanitul de injectoare e la ordinea zilei. si la cielo al meu la fel facea, chiar incepuse sa-mi placa sunetul biggrin.gif
cmandrei
Modelul masinii este scris in semnatura din partea de jos a oricariu/ficarui mesaj al meu.

Pai asta e putin cam ciudat deoarece acum de temperatura nu e nici macar paralel cu solul ca sa zic asa ci inclinat spre in jos deci nu mi se pare ca motorul este prea incins, iar ventilatorul nu merge dupa ce am oprit motorul spre exemplu.

Si vrei sa imi spui ca e normal daca e de acolo si nu este nici o problema ? pai si daca ar fi asa dimineata de ce ar mai face (uneori doar e adevarat).
raducu68
QUOTE(cmandrei @ Apr 25 2005, 01:12 PM)
adica merge bine bazzzzz porma putin tictictictictic ... iarasi ok si asa mai departe daca scade putin putin turatia (nu stiu de ce) iarasi face si mai tare ... daca accelerez putin (ex. 1000rpm) ori nu mai face ori nu se mai aude.

Eu votez pt injectoare, din ceea ce ai descris tu.

PS: m-am exprimat cam confuz cu temperatura motorului - ideea e ca atunci cind motorul e rece e supraturat de tzomputer si nu auzi ticticticul... dupa ce s-a incalzit si stai la 800 la relanti, se aude tzacanitul, corect?
cmandrei
Bun am inteles si mersi mult ... dar totusi e de rau, e doar nasol, e groaznic, e normal ?
raducu68
asta sa-ti zica posesorii de clio. la cielo "era normal" wink.gif
cmandrei
Cineva cu Clio pe benzina are vreo parere, alta, oricare ?
Mersi,
adyt
Si mie-mi suna injectoarele...Se aud exact ca la Cielo...Un tzarait...

La relanti nu se aude, se aude in acceleratie, pana la o turatie de 1500-1700 RPM, dupa care nu prea se aude (sau nu-l mai aud eu)...

Nu stiu daca e anormal...Inca incerc sa ajung la o curatare de injectoare sa vad daca se amelioreaza (am avut mai demult un incident cu pompa, a murit sufocata de moloz, plus ca masina mea nu are filtru de benzina, cred ca arata cam naspa injectoarele mele)
cmandrei
Tarait sau tacanit ? cum se aud ? al mine pare ca este un tacanit mai mult decat tarait ! (un fel de tarait electric zici tu ?)

La curatare adica la service ? se poate face si cu aditivi sau la service e baza ? cam cat costa ?
adyt
Nu e tacanit...E un tzarait...Ti-am zis: asculta un Cielo cand trece pe langa tine si exact asa face...

Curatat la service...Ca daca bag aditivi in rezervor, iar o sa mute tot jegu in pompa respectiv in injectoare...

Nu stiu cat costa (in functie de service te taxeaza la injector sau la ora de manopera). Si eu sunt tare curios sa aflu.
venom
ieri i-am dat o mica forja "monopost-ului" (a treia la blana, ) si cand am iesit din buc. pe la 140-150km/h...Dupa a inceput sa se auda un zgomot ciudat, un fel de diesel combinat cu zgomote metalice.Nu prea mai aveam benzina asa ca am alimentat "ochi" am facut o pauza de vreo ora dupa care iar am plecat.Zgomotul tot se auzea asa ca am zis sa-i mai dau o tura.Am dat a 2-a la blana, apoi am mers normal.Zgomotul a disparut complet.Oare ce-o fi chestia asta, totusi?
cmandrei
Exact la fel venom ... exact la fel ca la mine ... asta si este intrebarea mea ... no' asta ce mai e ? si inca nu am reusit sa inteleg
venom
singurul lucru pe care l-am facut(adica deosebit) este ca am alimentat vreo 10 l de la Lukoil si apoi , imediat de la petrom, benzina aia a lor super99, inca vreo 10l...pana atunci alimentand numai de la mol...altceva n-am facut....dar zgomotul e si metalic...parca ar venii de la planetare cumva.S-ar putea sa se fi intamplat un defect dublu : ceva pe la alimentare(eventual injectie)...si ceva pe la planetare .. vreo bieleta ceva...
cmandrei
Aia cu benzina nu stiu ca eu numai de la Shell pun benzina ... inca niciodata nu am pus de altundeva la Clio-ul meu.
Despre bielete/planetare ... nu stiu ce sa spun ... pana la urma zgomotul nu se mai aude nu ? deci banuiesc ca daca era ceva de la ele se mentinea zgomotul mai mult timp ...
venom
acum nu se mai aude...am mai "luat-o" o tura si nu am auzit (cu toate ca asa cateodata imi face impresia ca masina se aude altfel cand ruleaza decat inainte sa se intample).Poate capatul planetarei dinspre cutia de viteze...sau si mai rau sa nu fie de la vibrochen ... de asta mi-e cel mai teama
cmandrei
Asa sunt si eu "stresat" de treaba asta ... si nu stiu ce sa cred ... si mi se pare si mie ca suna si merge altfel de cand a sunat aiurea prima data ... totusi vreau sa cred ca nu nimic legat de vibrochen ... cred ca daca aud asa ceva o si vand instant ... vreau sa cred ca e ceva legat de ulei, temperatura si asa mai departe ... la urmatoarea verificare la service voi duce uleiul meu si o sa stau langa ei sa vad cum il schimba ... oricm incepe sa ma streseze si mai tare acum ca mai e cineva care are chestia asta ... pana acum am crezut ca aud prea bine sau sunt putin prea fixist ... dar acum cred ca ma ingrijoreaza ... si totusi daca un trec de 140 (maxim 150 dar asta nu constant) nu face ... doar mai aproape de viteza maxima ... banuiesc ca si la tine e la fel ... ca ai spus ca dupa viteza mare.
venom
da, dupa viteza mare apare ... ma gandesc sa nu fi avut vreun defect structural si cu timpul sa fi aparut tensiuni remanente in metal care sa fi dus la o eventuala propagare in tot lantul cinematic a defectului.Oricum , dupa mine, treaba e foarte serioasa.Asta s-ar putea vedea doar defacand motorul.Ar mai fi ceva .... dar nu asta ar fi dezastru total...sa fie de la axa cu came!!...nu-ti mai drege nimeni niciodata motorul .Oricum ca sa ma linistesc o sa-i mai dau putina froja de vreo doua trei ori, macar daca e sa fie de la axa cu came sa se rupa acum!...
cmandrei
Daca ar fi ceva probleme cu ceea ce mai spui si tu nu ar trebui sa simti o pierdere de putere sau macar sa nu mai poti ajunge cu ea la viteza maxima ? desi suna si la mine uneori de atunci am mai incercat si ajunge la 170 km/h (viteza ei maxima ... mai greu intre 165-170 dar destul de lejer/normal cred eu pana la 160)
RCS
Stati linistiti ,,si la mine face asa'' !!! laugh.gif Nu m-am intrebat niciodata de ce face asa si nici nu o sa-mi pun aceasta intrebare de acum inainte !!! Motorul trage, nu consuma peste limita normala..deci e o.k.!!! Sa-i fie de bine ca pe mine nu ma deranjeaza ,,tzacanitul asta care se aude'' .... !!!!! wink.gif Era sa uit: la mine se aude doar la relanti !!! biggrin.gif
venom
chiar...asta da atitudine...daca stau sa-mi pun intrebari de astea : de ce? cum?...chiar e tacanit???? ... poate sa fie!.De acum ma gandesc ca nici mie sa nu imi mai atraga atentia atata vreme cat merge . Si pana la urma cum spune si o vorba veche e tacanitul meu laugh.gif ...sau extrapoland : e tacanitul nostru!!.
cmandrei
Pai asa am spus si eu mai la inceputul topic-ului ca la relati il aud ... la turatie nu se mai aude ... sau cel putin eu nu il mai aud ... RCS tie iti face asa doar dupa ce ai mers tare cu masina ? sau de cand ai luato' asa iti face ? sau cum de a ajuns sa iti sune asa ?
RCS
Habar nu am de cand face dar stiu ca intr-o zi coborand din masina pt a o baga in garaj am auzit de sub capota un ,,tzacanit'' care era la fel cu ceea ce am mai auzit eu la Cielo. laugh.gif laugh.gif Auzi Andrei vezi sa ,,nu ne tzacanim toti'' acuma !!!! biggrin.gif biggrin.gif
eddie33
Eu cand am venit in iarna trecuta de la serviciu,cand am coborat din masina (Opel) sa deschid garajul,nu stiam de ce se uita toti la mine...am auzit MIAAAUUU....MIIIAUUUU ! Nu vad nimic sub masina,credam ca am calcat o pisica..Cand deschid garajul,prin grila de la spoiler se vedea o pisica caramizie in elicea ventilatorului.Noroc ca si elicea e protejata si radiatorul de ulei nu era fierbinte,am scos-o de acolo cu greu si acum,este de un an jumate locuitoare a Bucurestiului....Statea si ea la caldura cand am plecat din Otopeni si nu a mai apucat sa fuga.
venom
aha!!...deci este posibil sa se auda si altfel de zgomote la motor ... adica nu trebuie sa te pripesti , trebuie studiat atent ca pot aparea surprize din astea cum a patit edie cu "pisica extrema", iar daca spui cuiva ca iti miauna motorul... unsure.gif blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.