Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consumul modelului Clio Symbol Expression DCI(80 de cai)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cryllyn
As dori sa-mi achizitionez un Clio Symbol Expression DCI(80 de cai).Imi puteti spune si mie cam care ar fi consumul urban si extraurban? Sincer, nu prea cred ca scrie in carte si pe site-ul celor de la Renault! Va multumesc!
Face
Esti sigur ca nu scrie !?

La www.serus.ro ai incercat, exista acolo un configurator ...

Urban/Extraurban/Mixt - 5.7/3.9/4.6
cryllyn
Sincer am gresit eu exprimarea!!! Scuze!...vroiam sa spun ca nu am incredere in ce scrie in carte si pe site-ul celor de la Renault! Doresc sa aflu cateva pareri din partea unor oameni care cunosc aceasta motorizare!!!
Cipix
Consumul pe care il scot eu este de sub 4 l la 100 km extraurban si in jur de 7 l in oras (iarna, drum scurt, motorul rece ... etc) - sa vedem cum o sa fie acum ca vine vara. Sunt incepator asa ca la drum lung nu depasesc 120 km/h.
premiumfaraplumb
cum fratele meu cu motoru de 80cp iti ia 7, si mie cu motoru de 65cp imi ia 7.44, tu ai iesit din rodaj? iti lua mai mult in rodaj, pt ca eu sunt abea la 1500km si mai am 1500km hai zi-mi ca o sa scada!!!!!!!!!
raducu68
o sa scada sigur. spre 7.38
claus
bai, premium.. tu chiar esti stresat cu consumul ala..?

daca te incalzeste cu ceva,.. a mea consuma 6 in oras.. 1.5 de 80 cp .. megane 2
Cipix
Da, am iesit din rodaj, am 4500 km, dar nu am facut niciodata consumul exact in oras - nu pot spune exact daca este 6.89 sau 7.33 - sau poate chiar 8. Eu am luat-o asta ca valoare estimativa +- 1 litru ca sa stie omul la ce sa se astepte. Nu este un miracol de consum (nici nu conduc la consum) - miracolele de consum o sa le intalniti doar in cartile tehnice ale masinilor.
padre
QUOTE
cum fratele meu cu motoru de 80cp iti ia 7, si mie cu motoru de 65cp imi ia 7.44, tu ai iesit din rodaj? iti lua mai mult in rodaj, pt ca eu sunt abea la 1500km si mai am 1500km hai zi-mi ca o sa scada!!!!!!!!!


eu in rodaj nu am depasit consum 7 in oras, si rodajul l-am facut in decembrie si ianuarie, adica frig, zapada, alea alea.. plus ca in bucuresti eu merg mult prin centru, victoriei-universitate, unirii-alba iulia (dus-intors, uneori de 2 ori pe zi) si numai la ore de aglomeratie din aia nesimtita... si nu pot sa zic ca merg ca mosii, desi nu sunt nici vre-un montoya, ceva... deci consumul tau e mare in conditii de mers specifice rodajului, hombre...
B-79-DSR
Oameni buni

Masina consuma in functie de cat de tare apesi acceleratia. Daca voi va uitati la consumul diesel 80CP inseamna ca puteti sa o luati pe jos ca chiar este un super consum indiferent de modul i9n care conduceti.
Prima mea masina a fost o dacia din 91 care sub 11 nu cobora dupa care am luat o dacia 2003 sept pe injectie noua care cosuma 9-10 si pe timp de iarna 11-12 iar acum cu clio 80CP am impresia ca merg pe gratis.
Oricum la felul in care conduc consuma cam 7 dar chiar nu ma deranjeaza avand in vedere ca performantele sunt cu totul altele.
premiumfaraplumb
na ca am iesit din rodaj, am 4000KM si imi consuma 6.4L
Sunt foarte multumit. Consumul l-am facut numai in bucuresti deci e super bine,
claus
6.4 ..?blink.gif muult
mie imi ia in oras in jur de 5.8-6
ia vezi.. sa nu fie ceva in neregula rolleyes.gif
Hora_ce
Avand in vedere eventualele diferente in stilul de condus... 0.4l nu mi se pare o diferentza asa de mare...

Eu am ajuns la un mediu de 6.4% (drept ca e majoritar in localitate)

Edit: ~11km zilnic... timp in care motorul abia se incalzeste... sad.gif
premiumfaraplumb
claus a ta probabil ca e mai usoara, si schimbi vitezele in asa fel incat daca pui un pahar cu apa pe bord, apa din el ramane nemiscata
am dreptate? adevarul e ca am mers frumos de tot cu ea, n-am forjat-o, na.... , diferenta de bani isi spune cuvantul. eu am dat 9700, a ta e mai scumpa.

noroc
claus
premium.. nu trebuia luat postul meu in serios.. bine, cu partea ca nu sare consumul de 6.. chiar asa e.. da' de la 6 la 6.4 e foarte putin, chiar insesizabil.. pentru un consum de oras
cat despre schimbatul vitezelor si greutatea.. te cam inseli
a mea vede zilnic acceleratii dese si 4000 de ture.. a, si are aproape 80 de mii de km fara nici o problema sau diferenta de consum/putere.. (asta asa, ca fapt divers.. ca povestisei tu ceva de un vw diesel..)

a, si micuta vede 2 bucati de cate 10 km (dimineata/seara).. cu motorul rece, intr-o super aglomeratie.. pe ruta drumul taberei - sofitel
eddie33
Consumul meu este de 4,3 afara si 6-6,5 oras la motorizarea asta. Motorul de 80 c.p. are consum mai mic decat cel de 65 c.p.,fie el si cu 100 gr/100 si in oras si afara.
premiumfaraplumb
Asa e, motoru de 80 consuma mai putin ca ala de 65. Are cineva vreo explicatie? Sau.... ala de 80 e mai scump... e normal.

noroc
VladSoare
Probabil pentru ca trage mai usor.
De exemplu, daca pui motoarele de 2.3 si 2.9 litri de la Ford Scorpio pe un Clio, ala de 2.9 ar consuma mai mult. Totusi pe Scorpio ele consuma la fel, din cauza ca cel de 2.3 se chinuie, pe cind 2.9 trage lejer.
eddie33
Explicatia cred ca sta in intercooler si in turbina cu geometrie variabila pe care cel de 65c.p. nu le are....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.