Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Zoe
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Concepte
cornel_t
http://www.renault.com/datamedia/doc/media..._PAGES_UKOK.pdf

M-a impresionat motorul 1,2 16v turbo :!:
Gabi
Sa nu uitam ca acelasi motor este si pe Clio Bicorp.

Masina este chiar interesanta.
cornel_t
Este si pe Clio dar din pacate fara turbo sad.gif
raducu68
imi plac volanul + schimbatorul, parca sint de la Logitech smile.gif
demisonat
Masina e f frumosasa dar nu imi place numele .
octavianf
mi se pare interesant conceptul

traiasca studiile de marketing.. laugh.gif
cmandrei
E foarte interesant mai ales ca la cat e ea de micuta are roti pe 18" ... un amic numeste masinile astea ale "viitorului" auto nintendo. smile.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
ioana
e super simpatica, plafonul e chiar tare, interesanta cu 3 locuri... dar sunt tare curioasa daca pe viitor o vor scoate pe piata. oricum e masina pentru gagici ..si dupa nume...si dupa cum arata...
unknown_web
Am vazut-o la SIAB. Mi se pare cam micuta... E prea feminina.
Si numele e amuzant laugh.gif .
ioana
pai da.. e exact de fata si foarte practica pt oras cred eu..
dar designul ei ma innebuneste.. sper sa apara!!!
unknown_web
E posibil sa il inlocuiasca pe Twingo, ca masina de oras. Insa nu stiu daca va arata la fel... Trebuie sa mentina traditia Renault de 5 stele la EuroNCAP dry.gif .
ioana
pe twingo? cred ca totusi va fi mult mai scump
unknown_web
Posibil sa fie mai scump, dar e in clasa lui. Nu cred ca il vor baga paralel cu Twingo... Ar fi un caz de canibalism (vezi Logan vs Clio). Ar trebui sa apara, totusi.
ioana
iti dai seama ce discutii ar mai iesi si pe tema asta?!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
ioana
iti dai seama.... concept car zoe vs renault twingo!!!
unknown_web
Probabil ca vor face o reducere foarte mare la Zoe, ca sa se vanda, si Twingo va fi produs in editie limitata... Tu ai alta solutie ? laugh.gif

Cel mai probabil Zoe va inlocui Twingo... Cred biggrin.gif .
ioana
nu stiu... dar twingo inca se mai produce?
unknown_web
Productia lui Twingo va inceta la sfarsitul lui 2007... Suficient timp pentru un concept ca Zoe sa devina realitate. smile.gif
strumfuadi
chiar daca twingo nu ar disparea, nu va fi un caz de canibalism. zoe se vrea o masina micuta, de oras, ptr gagicute, o masina de nisa, de life style. e posibil sa coste chiar foarte mult (vezi pug 1007) fiindca in cazul zoiĹŁei renault nu va vinde o conserva strict practica ci un stil, o idee.
twingo este doar o modesta masina de oras (un fel de tico al lui renault).
unknown_web
E posibil, dar sa nu uitam ca sunt amandoua in aceeasi clasa, chiar daca Twingo este mai accesibil, iar Zoe mai luxos si mai atragator (si mai scump, cum ai spus si tu). Depinde de Renault pana la urma...
ioana
in orice caz nu cred ca or sa le comercializeze pe amandoua in acelasi timp
unknown_web
Twingo iese din fabricatie in 2007... Inseamna ca Zoe apare dupa 2007. Cred smile.gif .
Floppy
Lansarea lui Twingo II, sau ce ii va lua locul, a fost amanata din 2006 pentru 2007. Poate (sper) sa semene cu Zoe...
unknown_web
Twingo II iese din productie in 2007. Cred ca o sa fie inlocuit de ceva inspirat de Zoe...
EL_BGD
si eu cred ca va fi inlocuit de ceva asemanator cu Zoe, dar cu 4 scaune, afisaje citibile si fara constelatie pe acoperis smile.gif pentru asta exista WCC laugh.gif
Floppy
O fi Twingo II sau III sau s-o chema altfel, nu mai conteaza. Daca o sa semene cu Zoe, ii iau sotiei o asa masina wink.gif Merita! (si masina si sotia)
semit
nice little car smile.gif
Mariusgl
Arata ca o fetita de 5 ani incaltata cu pantofii mamei tongue.gif
rdcristi2
QUOTE(ioana @ 6 Jan 2006, 17:10)
e super simpatica, plafonul e chiar tare, interesanta cu 3 locuri... dar sunt tare curioasa daca pe viitor o vor scoate pe piata. oricum e masina pentru gagici ..si dupa nume...si dupa cum arata...
*


concept 2005...2009...ce mai urmeaza 20..

poate va intra in productie candva...
si un zoe
Adi R5
2011...in carne si oase...

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
LiviuIonut
In pozele de mai sus este doar conceptul. Pozele sunt foarte frumoase.
Vanzarile vor incepe in UK si Franta cred ca in cateva luni (poate in octombrie), deja poti sa iti faci rezervare. Detalii putem gasi pe net cu google:
http://www.autoevolution.com/news/renault-...zing-43189.html
Este foarte bun pretul. In caz ca statul roman reduce cu 5000E pretul (precum in celelalte state) atunci ajunge cam la 18000E. Iar versiunea din 2013 va avea o baterie de 2 ori mai mare (creste densitatea de stocare a electrolitului bateriei).

O varianta foarte buna pentru o a 2-a masina de uz zilnic. Naveta Bucuresti-Ploiesti se poate face cu ea si sigur la pret pe calatorie iesi mai ieftin decat cu trenul. (abonament tren 300 ron, iar incarcarea masinii zilnice noaptea cam 5 ron pe zi astfel in 22 de zile face 110ron) Un exemplu cu naveta, pentru ca am colegi la serviciu care astfel fac zilnic.
Alte utilizari in care rezulta costuri mult mai mici sunt de bun augur.
Sa conduci masini electrice ECO, va fi din ce in ce mai la moda, deci sa ii dam drumul.

In Franta cu reducerea de 5000E va fi modelul de base: "EUR15,700(including tax in France)"
espacern
QUOTE(LiviuIonut @ 27 Sep 2012, 18:28)
"EUR15,700(including tax in France)"

Ce ne facem cu cei cca.79 E/luna platiti pentru baterie?
Ca aia doare....mergi sau stai platesti minim 3 ani!

@+
LiviuIonut
Mai sunt si cei 79E pe luna adica 2844E in 3 ani. Cred ca poti sa ii platesti si la inceput. Nu te opreste nimeni sa ii platesti in avans.
In pretul lor poti sa iti schimbi bateria cand vrei. In cazul in care apar probleme cu ea. In 3 ani vezi daca e buna sau nu, dar cica astea nu au probleme cu efectul de memorie.
Bun nu au probleme cu efectul de memorie, dar au sigur probleme cu incarcarile rapide de 30 minute, adica daca faci doar incarcari de acest fel a bateriei. Din cate stiu doar Tesla Model S are racire cu lichid a bateriei (de 85Kwh, in comparatie cu 22kwh la zoe).
Eu am un program pe android (My Cars) in care inregistrez toate cheltuielile cu masina. (TOT, de toate felurile). Detin masina de 18 luni (am cumparato sh, vezi semnatura) si am dat 19000ron si am mai cheltuit cu carburant (GPL, deci jumatate din cat ar fi fara gpl) si taxe si revizii si reparatii (doar ambrieiaj am schimbat) inca 19000 ron pe langa primii (adica 8500E). La o masina noua nu as pati asa rau, ci doar fara reparatii, dar consumul, revizii, si taxe idem.
Deci daca mergi electric mergi ieftin si ECO. Dar te costa la inceput masina mai mult. Sa nu uitam ca este prima masina electrica cu un pret acceptabil din europa. Ghici cine a construito? RENAULT. Mai tarziu scad sigur preturile.
Cred ca in 10 ani toti vom avea o masina electrica cu autonomie medie si inca una pe benzina cu care ne ducem la parinti in provincie (rar) sau mergem iarna cand e frig rau la munte (motorul ICE tine de cald)
ICE= internal combustion engine
espacern
Renault fabrica de mult masini cu motor electric.....cam de 12 ani.
Si la toate modelele este prezenta racirea cu lichid a bateriilor-via o pompa electrica....bineinteles.

@+
LiviuIonut
Ar fi bine sa fie cum zici tu. Ar ajuta bateria sa aiba o viata mai mare.
Eu nu am vazut pe pozele in detaliu cu componentele, racorduri de lichid la baterie, macar 2 tur/retur. Poate or fi, acum studiez.
espacern
Au sigur.....si Latitude/Kangoo/Twizy.

@+
LiviuIonut
Latitude electric ? unde ai vazut? concept car sunt multe! eu ma refer la ceva pus in productie cu macar unitati vandute la clienti.
espacern
La Fluence m-am referit.....si am scris Latitude.

@+
espacern
QUOTE(LiviuIonut @ 27 Sep 2012, 19:27)
nu am vazut pe pozele in detaliu cu componentele, racorduri de lichid la baterie

Cam asa arata motorul....

@+
LiviuIonut
Uite un cadru unde se vad niste racorduri.
Din dreptul semnului "pericol de electrocutare", in dreapta cum te uiti, sunt racordurile de tensiune a bateriei apoi poti vedea 2 racorduri ca 2 tevi pentru un lichid (poate fi racirea bateriei), apoi urmeaza cele 2 mici furtune pentru franele rotilor din spate.

Cadrul este luat dupa impactul masinii frontal, pentru catalogarea euro ncap.[attachmentid=1627843203]
LiviuIonut
Va iesi pe piata modelul in vara. Speram sa faca impresie buna si sa aiba un pret bun (dupa reducerea de la guvern).
Au modificat niste specificatii de incarcare, astfel ca nu se mai poate incarca de la orice priza de 220V, ci trebuie sa ai o statie speciala instalata acasa, sau altfel spus un cablu inteligent care ii semnalizeaza masinii ca ai minim 3KW putere asigurata tongue.gif
Eu zic ca au modificat aceste specificatii pentru a nu putea sa o incarci de la orice priza care o prelungesti din casa pe geam (cand te duci in vizita la un vecin sau prin imprejurimile localitatii tale, raza de 150km) ci doar de la o statie speciala, unde le platesti lor mai scump energia.

Un calcul simplu arata ca la aproximativ 50-60 de lei in energie electrica consumati doar noaptea (la pretul de la enelul nostru noaptea) te plimbi toata luna de rupi.
Poti sa faci 30-40km in fiecare zi de lucru (21 de zile) si inca multi km in fiecare zi de weekend, ASTA IN FIECARE LUNA!! si nu te plangi ca vei consuma mai mult daca stai in trafic.
Costul unei incarcari de 30kW fiind de 7 lei la tarif de noapte si mergi 150km in oras (maxim 200). Hai maxim 100 iarna si tot este SPLENDID! (bateria are 20Kw si am subevaluat randamentul de incarcare la 66%, real este mult mai bun)

Eu sunt sofer de weekend si platesc 120 ron gpl, dar am o scuza: am 2.0litri, nu este motor de oras. Cred ca si cu motor mic nu am nici o sansa sa fac 1000km in oras cu 60 de lei.
espacern
In Franta a iesit pe piata...deja!
Poti sa mergi sa faci un drive-test sau sa o inchiriezi cu 19.90 E/zi.
Consumul este mic si taxele pe care le platesti(impozit/asigurare)sunt infime.
Mai ramane singura problema:inchirierea bateriei=scumpa!

@+
mark``
Mai baieti, nu facem si noi un topic din asta mare cu ZOE? Sau ELECTRIC?
Ca deja avem asa ceva la vanzare si sunt si eu curios daca sunt posesori in RO si care e parerea lor.
argon
Au băgat la paza autostrada intre Sibiu și Deva, patrulează de zor pe banda de urgenta inscripționate Axis.
mark``
The f u talking about boy?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.