Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare rezervor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
VladSoare
Tovarasi, cum se poate curata rezervorul? A incercat cineva? E nasoala operatia?

Sau trebuie dusa la service pentru asa ceva?



Thanks.
adyt
Mie mi-au curatat la Serus...A costat o gramada (1,5 buli). A trebuit sa o fac ca aveam moloz o gramada in el (nu stiu de unde, da' era nu gluma) si ma amenintau ca nu-mi dau garantie la pompa daca nu schimb (20 de buli) sau curat rezervorul...



Treaba e destul de nasoala pt ca are tot felul de sparge-val si peretei, e un intreg labirint in rezervor...Eu unul oricum n-as fi avut rabdare. ...



Nu pot ca sa ma exprim asupra calitatii muncii prestate de service, asa ca daca mai are cineva idei, si eu sunt interesat
David
Eu asa as face:

1. golit rezervor

2. demontat rezervor

2. in rezervor este insurubat pompa de benzina impreuna cu sonda. Cand asta o dessurubezi ai acolo o gaura destul de mare (10-12cm diam).

Prin aceaa gaura bagat furtun, mana, harciog sau ce mai este la indemana sa scoata mizeria.
SorinV
eventual bagi o slutie de curatat radiatoare si alte vrajeli si un furtun cu presiune ! sau te lipsesti si dai 1,5 bulioane !
...Roadrunner...
Sau cea mai buna solutie :

Nu te chitrosesti la bani ... si bagi motorina si benzina de calitate, eventaul de la aceleasi statii... si nu se umple rezervoru' de jeg ...
adyt
Pai...am crezut ca daca aplic treaba asta, nu e nici o problema...Dupa 1 an mi-a murit pompa si in rezervor era o gramada de moloz...

Ideea e ca am dat cat am dat, dar oare sunt sigur ca au facut treaba cum trebuie. Ma mai gandisem la o treaba, dar nu stiu cat de buna e. Sunt niste instalatii de sablat (parca asa se spune)...Dau cu niscai praf sub presiune si curata table de vopsea...Ma gandeam sa-l dau jos, sa incerc schema asta. (Evident, cand o fi timp)
VladSoare
Nu e vorba de zgircenie, eu am bagat intotdeauna numai de la benzinarii bune (99% OMV). Dar problema e in felul urmator: mi s-au infundat injectoarele. Dupa fiecare sticluta de aditiv simteam ca e un pic mai bine, apoi iar mergea prost. M-am dus la service sa mi le curete profesional. A mers impecabil cind am plecat din service, nici urma de problema, dar seara mergea la fel de prost ca la inceput. Deci ori e ceva in benzina, care continua sa-mi infunde injectoarele dupa fiecare curatare (dar am alimentat ultimele dati de la alta statie si tot nu s-a schimbat nimic), ori in rezervor.

Filtrul de benzina e aproape nou, are doar vreo 5000 de km. Ma gindesc ca o fi ramas ceva mizerie pe fundul rezervorului si acuma degeaba pun eu benzina curata, ca pompa oricum trage de la fund.



Am un filtru nou, il voi schimba cu siguranta, dar nu vreau sa fac asta pina cind nu sint sigur ca e totul curat.



E greu de dat jos rezervorul?



Thanks.
...Roadrunner...
Am inteles acum. Cel mai bine te duci la un service. Nu e de joaca cu rezervorul.
bebe53add
Salutare!
Stie cineva cum se poate curatii rezervorul la un Clio dCi?
La toate masinile pe care le-am avut, am curatat (golit si apoi spalat) rezervorul.
Avand in vedere calitatea carburantului de la noi, niciodata nu l-am dat jos degeaba (apa, mizerie si altele).
Din cate am reusit sa vad pe sub masina , nu are buson de golire rezervor.
Sub scaunul din spate dreapa , am gasit capacul prin care trec turul si returul de la motorina, pare a fi filetat, n-am reusit sa-l desfac, si mi-e frica sa nu-l sparg daca fortez! SE POATE DESFACE?
google
@bebe53add, daca nu ti-a raspuns nimeni pe topicul "rezervor clio" inseamna ca deocamdata nu stie nimeni.
Dupa cum ai citit si aici nu s-a gasit inca solutia de a se demonta in afara service-ului.
hellcat
Ideea e ca, o curatare a rezervorului e o treaba f murdara de la inceput pana la sfarsit, iti trebuie elevator, la scoaterea pompei si introducerea ei inapoi se scurge benzina, risti sa balosesti mocheta pe sub bancheta, trebuie suflata zona aia la pompa cu aer f bine sa nu-ti ramana un iz de benzina prin masina, e o operatiune de cel putin 2 persoane...etc.
Si degeaba cureti rezervorul daca nu cureti si conductele. Alta bataie de cap
Solon
De fapt conductele te omoara,nu rezervorul in sine.
zicuzen
eu am fost acum 10 zile la Serus sa-mi golesca rezervorul si sa-m schimbe filtrul de motorina )la 1,5 dci, 80 cp). Ati ghicit: am pus benzina in loc de motorina. Nu mai conteaza daca am justificari. Dupa 2 km am vazut ca masna nu mai trage si caraie ceva sub capota. Am tras pe drepta, m0am uitat la bonul de la OMV si am vazut ca am bagat benzina euro 3. In 30 de minute au venit de la renault Asistenta si ne-am intors la Serus. Asta sera ape la 8.30. A doua zi seara masina esra gata. Am decartat 4 mil. pentru toata afacerea. Decim un curatat de rezervor ar fi in jur de 1,5 mil. Singura intrebare care ma macina este daca mecanicii de acolo s0au rezumat la a-mi curata galeria sau si-au bagat nasul si pe la alte piese. Adica sa-mi schimbe pompa de benzina. Aveam 1800 de km parcursi...
Masina imi pare ca merge la fel de bine. Mi-am tras si doua palme in oglinda...
google
Nu cred ca ti-au schimbat nimic si oricum in nici un caz pompa de benzina ca nu ai fiind pe motorina biggrin.gif .
zicuzen
asa sa fie cum zici tu.
sper sa uit cuvantul asta "benzina". desi l-am folosit 5 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.