Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intreruperi in functionarea emisiei pe radio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Dem
Am sesizat de citva timp intreruperi ale radioului (de emisie nu de alimentare) pret de 1-2 secunde ocazional cam la 20 min de ascultat. Cum ascult 90% europa FM si restul doar le frunzaresc am crezut ca postul are sincope de transmisie.

Recent insa ascultind mai mult si alte posturi am observat dezamagit ca beleaua este de la Radio-CD-ul Renault.

Am dat vina pe temperatura dar nu are nici o legatura, apare oricind.

Faza e ca ma voi duce in service si il voi enerva pe electrician ascultind muzica fara sa apara problema care se petrece cind vrea ea.

Ar fi ca si cu pocniturile din geamurile electrice care se intimpla doar citeodata nu si in fatza mecanicului la service.
...Roadrunner...
Dezactiveaza functia AF.
127.0.0.1
De la AF este... eu n-o aveam activata inainte si cum am activat-o am inceput sa am si eu aceeasi problema. Am dezactivat-o din nou si acum e ok, nu se mai intrerupe. Am testat asta si pe radiocasetofonul dintr-un Logan (acelasi model ca la Clio).
Radu718
QUOTE


Ar fi ca si cu pocniturile din geamurile electrice care se intimpla doar citeodata nu si in fatza mecanicului la service.

Vezi ca e topic pt. problema asta. In 90% din cazuri nu sunt electrice, se datoreaza chederului geamului (cauciuc f. tare) care scoate un zgomot asemanator celui electric pana se aseaza. Problema cu intreruperea o am si eu, si, intr-adevar am AF activat. O sa tin cont de sfaturile voastre sa vad daca se schimba ceva.
Dem
va multumesc pentru rezolvare. o sa dezactivez AF-ul asta dar trebuie sa ma uit in carte cum. In ceea ce priveste geamurile am fost la serus la revizia de 1 an. n-a pocnit deloc la investigare dar omul a zis ca stie problema si mi-a sprayat in interior cu un un spray antigripare. la 2 zile au reinceput pocniturile. m-am obisnuit cu ele. iarna parca nu se mai aude
127.0.0.1
Apasa lung pe butonul "Source" si vei intra in meniul "expert". Acolo navighezi cu prev/next si schimbi optiunile cu vol+/vol-.

Bafta!
Abu
Am si eu o intrebare la voi: la mine calitatea sunetului este destul de slaba (in sensul ca se aude ca si cum ar fi semnalul foarte prost, venit de departe), insa nu are intreruperi. Am incercat sa dezactivez si functia AF insa degeaba. Asa e radio-ul asta sau nu sunt eu obisnuit? Pana acum am avut un Panasonic (de 500 RON) care prindea perfect oricunde m-as fi aflat (se auzeau excelent in Ploiesti si posturile care emit numai in Bucuresti!).
Acu va intreb: asa sunt si ale voastre sau are al meu ceva?
Duyu
La mine posturile din Bucuresti se aud foarte bine. Nu am probleme. Pot spune sa sunt multumit de RCD-ul stock de pe Symbol.
Abu
Eu am scos radio-ul din locasul lui sa vad daca e bine prinsa antena, dar degeaba. Inseamna ca ori merge al meu mai prost ori va multumiti voi cu putin smile.gif
diesel_power
Eu nu ma multumesc cu putin, se aude chiar bine. Doar pe unele posturi cu semnal slab se aude mai prost. Pe majoritatea posturilor e calitate apropiata de cd.
twingooo
si functia TF trebuie dezactivata...
Abu
@twingooo
Fara suparare, eu nu am gasit in manual cum sa dezactivez TF. Ma poti ajuta cu un sfat te rog?

@Diesel Power
Imi poti spune cum se aude pe National FM de exemplu? Eu inainte ascultam destul de mult postul asta pe Panasonic, se auzea brici (in Bucuresti vorbesc), insa la asta de pe Clio se aude ca naiba.
amalia25pop
aceeasi problema...radio+geamuri ...se intrerupe...voi cerceta chestia cu AF,TF,SF,NF,CF... si alte litere...daca la radio avem ce face...la geamuri ?
hellcat
Pentru a activa/dezactiva functiile AF (automatic frequency), lungimile MW, LW, NEWS, Speed vol., AUX...se tine apasat lung pe "nota muzicala" - activare modul expert si apoi se foloseste + - si sageata stg.-dr.
Cred ca ar trebui sa se deselecteze si optiunea "i" - informatii traffic...daca tot suntem la capitolul asta tongue.gif , fara gluma...poate se va auzi mai bine.
marianculturistul
Am un cliozaur din 2004 ,casetofon de fabrica,mergea peerfect pe radio.


se aude bruiat de vreo 2 sap,cand ii dau serch imi gaseste putine posturi radio,si majoritastea se aud bruiat

de ex radio21 se aude f slab,national idem



casetofonul func impecabil.


ce pot face in sit asta?

circul si intalnesc sit asta in bucuresti
pegas
desi nu cred, poate ti-a "culcat" cineva antena. incearca sa o ridici.
AndreiPavel
Daca nu e problema de la antena, e posibil ca mufa ce face legatura radiocasetofonului cu antena sa se fi desprins (cauza fiind gropile patriei) si nu mai asigura o conexiune corespunzatoare. Incearca sa scoti aparatul din bord si sa verifici acest aspect.
marianculturistul
am desfacut casetofonul,am scos mufa antenei si am bagat o sarma sutire in casetofon pe post de antena.functioneaza impecabil.nu-mi dau seama ce sa putut strica la antena de clio!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cam astai calitatea reno....noroc cu improvizatiile tipic dambovitene...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.