Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiocasetofon----->Radio/CD
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2, 3
diesel
Am pe Dci radiocas (asa era promotia Alizee- iti dadea masina full dar nu te lasa sa schimbi, daca voiai, radio cu CD- nashpa!!!). Vreau sa-l schimb bineinteles cu un radio/CD care sa stie si mp3 ca nu am casete unde sa trag si alta treaba e cand bagi un CD cu mp3 sei uiti sa-l mai schimbi.

Am fost la dealerul de la Braila si am vb sa-mi fac un upgrade la casetofon si au zis ca nu prea pot. Doar sa gasesc eu pe cineva care are casul defect si care vrea tot cas, sa il vand si dupa aia sa-mi aduca ei un cd nou si sa mi-l monteze ei pe masina. Dar va-ti prins cam cat costa un CD pt Renault : cam 10 milioane!!! si fara sa stie de mp3, wma, etc.

M-am lasat pagubas cu ideea lor si vreau sa-mi cumpar eu un CD si sa mi-l montez la un atelier care se ocupa cu chestii d-astea. De 10 milioane imi trag un cd de moare lumea, nu jafurile astea care sunt pe reno!!

Singura problema care o am este cum adaptez comanda de la volan cu noul cd si cu afisarea pe afisajul din bord, acelasi lucru.

Asa mi-au facut astia de la reno si cu alarma la fel. Imi dadeau un jaf de alarma romaneasca care era super scumpa si nasoala. Am vorbit cu ei si le-am spus ca ad deja alarma noua, sigilata si sa mi-o puna pe a mea. Au cam carait ei dar nu au avut ce face. Tot la fel mi-au bagat-o ca nu e compatibila cu masina, ca are probleme de la plafoniera intarziata, balarii.

Am pus un VIPER de toata frumusetea si merge brici. Fara probleme. Asa ca daca va imbarliga cu alarma sa nu puneti botu`. Vor sa vanda alarmele lor la preturi de preturi.

Astept idei despre cd.
strumfuadi
incearca un VDO care shtie shi MP3.

e 180Euro nou shi, din cate shtiu eu, e compatibil cu telecomanda de la renouri..

http://www2.vdo.com/vdo/end_consumer/ec_pr...and_ID=851.aspx
diesel
stie careva ce marca sunt sculele de pe reno? Sunt cumva Siemens?

Esti sigur ca merge cu telecomanda de pe masina? :?: :?: :?:
strumfuadi
sunt philips, parca..

cat despre compatibilitatea respectiva, lanseaza o intrebare la vdo, pe site'ul respectiv...
diesel
pai philips si vdo sunt acelasi lucru?
diesel
M-am mai documentat pe net si am descoperit ca mai bine pun un CD changer VDO care merge cu radio casetofonul de pe masina. Pentru asta, ca sa fiu sigur ca asa e, ar trebui sa dau casul jos sa vad daca are o mufa jack la spate care se leaga de CD changer. Cum dau casul jos? Iese repede? Este cu mufa din aia care intra in mufa de pe sanie sau cu fire care ies din el? A mai pus careva cd changer?
aphex_daddy
VDO si Philips sunt unul si acelasi producator, se pare ca au fuzionat de ceva vreme. O varianta pt tine ar fi sa-ti pui un CD changer, incerc sa-ti pun mai jos un link:



http://www.add-a-cdchanger.co.uk/acatalog/...radios_323.html



Iar daca Clio-ul tau este dinainte de 2000:



http://www.add-a-cdchanger.co.uk/acatalog/...radios_322.html



Adaptorul ala se "numeste" PC9-307 si ar fi inclus la unele VDO-uri.



In Ro gasesti VDO CDC 026 la Carefour. Pretul din pacate nu il stiu, insa te descurci tu!



[/url]
diesel
Merci de informatie. Dadusem si eu intre timp de acest cd changer si acum cautam sa vad cine il vinde in RO. Se pare cei de la Falcon sunt importatori VDO pentru Romania. O sa incerc la ei sa vad daca au si cat costa.

Mai am o intrebare? Cum dau casul jos de pe masina sa vad daca am la spate mufa de intrare CD-Digital? Sau daca stie careva daca este sa nu mai umblu eu pe la casetofon sa-l dau jos.
David
Diesel, este foarte simplu, cass-ul are niste "prize" ISO libere; intr-una din acestea intra cablul din dotarea changerului. Se vor "recunoaste" imediat, iti va arata pe afisaj tot ce trebuie, va functiona si satelitul de pe volan.

Toate cassurile Renault il recunosc, indiferent ca au afisajul pe aparat (gen Supernova/Solenza) sau separat, cum este la Clio 2.
aphex_daddy
Diesel, cea mai buna solutie ramane si cea mai simpla: suni la dealer si il intrebi daca RC de pe clio-ul tau are control pt changer. Daca raspunsul este afirmativ, poti fi aproape sigur ca nu vei avea probleme, David are dreptate. Totusi iei legatura cu cei de la Falcon sau whatever, si le ceri info. despre montajul changerului. Cel mai probabil si cu putina bunavointa iti vor da nr. de tel al atelierului unde se asigura montajul. Tipii de acolo sunt evident cei mai in masura sa te lamureasca. Numai dupa asta dai banii pe changer, vezi ca VDO CDC 026 nu poate fi mai scump de 200 usd si il poti gasi si pe la Metro. Ne tii la curent! OK?
diesel
Da voi cum ati rezolvat problema? Sau aveti cd-uri din fabrica?

Sunt sigur ca daca sun la Dealerul de la Braila de care apartin, sa zic asa, sigur nu o sa stie mare lucru. Am mai probat cu niste chestii si habar nu aveau.

O sa incerc la metro sa vad daca au, dar daca vede cineva pe la Bucale asa ceva sa-mi zica si mie unde ca imi fac drum si vin si cumpar.
David
In reteaua Renault stiu despre changere. Modelul pe care il aduceam eu se monta si la service la CJ, la dublul pretului.

Depinde cum stai cu banii si indemanarea, changerul este un aparat simplu, are un cablu de curent pe care il legi la un + si are cablul de date care vine conectat in cass. Aparatul eu puneam sub scaunul pasagerului din fata, lipit cu arici de mocheta (sa nu gaurim tabla).

Pentru treaba asta "complicata" ce de la service te vor taxa cu cateva sute de mii.
diesel
intra cd changerul in torpedo?
David
Nu am incercat.
Fratzica
Philips si VDO nu sunt acelasi lucru. VDO este produs de Siemens.

Daca vrei sa-ti pui mp3 player compatibil cu afisajul extern al masinii cauta la metro / carrefour VDO Dayton 2703. Merge f bine cu afisajul masinii si costa cam 6 milioane... cred.. D-asta am si eu si sunt f multumit d el ( mai ales pt k e 4 X 55W Mosfet si rupe boxele smile.gif ) Bafta
aphex_daddy
VDO si Philips produc impreuna pe partea de car entertainment sub numele de VDO. Fara suparare, ar trebui sa te informezi inainte de a posta:



http://www.ecwuk.com/auto/changers/product...ilips/rc026.htm
aphex_daddy
Inca un link pentru lamurire :idea: :



http://www.vdona.com/Pages/philips.htm
diesel
CataNOS, merge si cu telecomanda de la volan?
trf
Mai exista o varianta si de la Sony cu un Mp3 player undeva pe la 9 mil. la care se mai pune un adaptor de vre-o 3.5 mil si ramai si cu afisajul si cu telecomanda de pe volan functionale. Eu am intrebat in carrefour si mi-au spus ca si la VDO 2703 trebuie pus un adaptor (care nu e inculus) ca sa mearga telecomanda si afisajul de sus ... daca aveti alte solutii mai ieftine...
dorin
Salutare

Vad ca nu ati mai scris nimic despre acest subiect ...

Eu am incercat un vdo 2703 pe clio 2003 si merge ..mai putin partea de afisaj si comanda volan ..

Din ce am vazut eu exista conector pentru comanda volan ..dar nu merge .

Mufele se potrivesc dar nu functioneaza. Probabil ca mai trebuie un adaptor.Nu am reusit sa gasesc un astfel de adaptor ..

Concluzia este ca voi renunta la vdo ..o sa incerc un sony 3300 sper sa gasesc macar pentru el adaptor. Daca voi ati reusit sa imbinati comanda si afisajul din clio cu vre-un MP3 player, va rog sa-mi spuneti si mie cu ce anume si de unde..eventual preturi
diesel
si eu astept raspunsuri. Am vrut sa iau de la metro VDO 2703 ca e la oferta dar n-am mai gasit. Dar daca nu merge...ma las pagubas.

Daca are cineva alte solutii sa zica.
diesel
vreu sa-mi pun un Sony 3300. Cum fac adaptarea la telecomanda de pe volan si la afisajul din bord?

A mai montat cineva asa ceva? Sau macar telecomanda sa-mi mearga. sad.gif
dorin
Salutare

Am montat eu pe a mea un SONY 3300

In momentul acesta NU merge comanda de volan si nici afisajul din bord

Am testat acolo de unde am cumparat, un adaptor pentru renault, si pana la urma am reusit sa faca sa mearga comanda de volan. Merge bine reglajul volumului, dar nu mergea prea bine rotita cu care se schimba posturile pe radio. Mai exact merge rotita aia, dar in loc sa schimbe posturile salvate in memorie, adica cele presetate, de fiecare data cand o actionam, facea seek (nu next pe posturile din memorie) si incepea sa caute. Din pacate nu am incercat butonul de pauza, asa ca nu stiu daca asta merge ... desi inclin sa cred ca da. Regret ca nu am avut inspiratia sa incerc sa fac next din rotita aia si pe un cd cu mp3-uri..... cred ca acolo ar merge ..

Pe afisaj nu apare scris decat SONY ...nu indica nimic altceva ..

In momentul de fata eu nu am luat si adaptorul ala, pentru ca sper sa gasesc ceva mai apropiat de renault .. si nici nu ma atragea pretul de 2 mil si ceva pentru niste cabluri care nici nu excelau la capitolul calitate.

In prezent astept un raspuns de la persoana care comercializa adaptorul, in speranta ca va gasi ceva mai apropiat de compatibilitatea dorita de mine. In momentul in care voi avea acest raspuns o sa mai fac un test si daca chiar nu gasesc ceva 100% compatibil ..cred ca voi lua surogatul ala de adaptor .. Problema afisajului nu ma deranjeaza, dar am cam ramas cu reflexul de a da mai tare sau mai incet din comanda ..iar asta MERGE

In rest ... nu am de ce sa ma plang de mp3 payer ..e super ..si la capitolul calitate si la design.



Daca va mai pot ajuta cu ceva ..... sunt pe aici ....
diesel
Si pana la urma cat costa adaptorul?

2 mil??

Da ce are in el, ma rog??
dorin
mare branza nu are ...sunt niste cabluri si niste mufe ... nici eu na m-am uita foarte bine ..dar o sa ma uit ..ca maine cred ca mai fac o vizita la tipu cu cabluri ...

Oricum pretu era parca de 2.500.000 -2.600.000 ...MULT !!! pentru calitatea .....
dorin
Am fost la baiatul cu cablurile .. Pana la urma am montat adaptorul respectiv. costa 65E si functioneaza totul, mai putin afisajul din bord.

Chestia cu afisajul cred ca tine pana la urma de MP3 playerul sony decat de adaptor. In concluzie eu sunt multumit de cum functioneaza adaptorul ala, pentru ca afisajul nu ma deranjeaza..iar in rest merg toate functiile.

Sper sa ajung joi la intalnire ..si curiosii pot sa-l vada in actiune 8)
diesel
Deci sa inteleg ca telecomanda de pe volan merge full? Si cu comenzile de cautate a posturilor, tot?

Spune-mi ce fel de mufa are telecomanda?
aphex_daddy
Prieteni,



Zilele astea m-am preocupat si eu in legatura cu upgrade-urile care se pot face pe sistemul audio de la Renault. Mai la obiect, ce optiuni exista pentru Laguna din 2000.



Situatia este in modul urmator:



- ce vream eu: pastrarea cass-ului standard si montarea in bord a unui MP3/VMA player - nu este posibil pentru ca nu poti monta doua unitati independente una de celalate care sa functioneze pe sistemul audio al masinii in acelasi timp;

- pastrarea cass-ului si montarea unui chanager: numai doua posibilitati exista: un VDO chanager - pretul incepe de la aprox. 12 mil, fara sa fie compatibil MP3 (de fapt, in prezent VDO nu produce magazii MP3), sau Sony T-69 changer care costa cam 8 mil pentru care insa trebuie sa achizitionezi un adaptor pt conexiunea cu cass-ul care costa 100 euro (in total ajungi la scoruri peste 12 mil). Pentru cine este interesat, pot da coordonatele firmei care, daca iesi cu scorurile de mai sus, iti asigura tot suportul tehnic: changerul, adaptorul, motajul, etc.;

- un VDO 2803 MP3 player (este 2703-ul care are in plus 3d pe audio, dispaly cu 300 de linii multicolor si alte gadget-uri, plus o telecomanda tip cartela). Gasiti pe net mai multe info., este cel arginiu. Inconvenientul este ca nu poti pastra, sub nici o forma display-ul separat de pe consola centrala (chiar nu exista nici un adaptor pt asta) insa pentru aprox. 50 euro il poti lega la controlul de pe colana de directie, numai pentru volum. Insa are telecomanda. VDO 2803 este in oferta, redus la 175 euro (fara tva) tot la firma de mai sus. La Carrefour-ul Orhideea costa ceva la 8.700.000 cu posibilitatea achizitonarii in rate.



Ieri cand am fost la firma, mi-au dat jos cass-ul (incredibil de usor iese, fara sa demontezi nimic!) ca sa ma lamuresc exact ce si cum. In cass intra trei tipuri de mufe, cu 2, 4 sau 5(6) conectori si sunt de tipul ISO nu-stiu-de-care. Tipii mi-au spus ca le au pe toate disponibile, asa ca nu sunt pb cu montajul, indiferent de variantele de mai sus pt care optezi.



Concluzionand:

1. Changerul iese din discutie - poti monta doar VDO si Sony: scumpe fara MP3;

2. Singura varinata este VDO 2803: pret ok. si are si o telecomanda discreta si nu am nevoie neaparat sa dau 50 euro pe adaptor, insa merge orice VDO pe care il gasiti.



Toate cele bune, sper sa gasiti utile info!
dorin
Sau mai este varianta aleasa de mine ..si testata.

Cumparat Sony Mp3 3300 cu 7.200.000 (montaj inclus)

Adaptor 65E (cu tot cu tva)

Rezultatul ..merg toate functiile din telecomanda, afisajul nu merge (dar sa fiu sincer nici nu ma deranjeaza) pe afisaj apare scris doar SONY, dar avand mp3-ul afisaj ..eu zic ca nu e o problema

Si cred ca e cea mai eleganta optiune .....

Eu incerc sa vin astazi la intalnire si daca sunt doritori puteti sa testati sa vedeti cum merge ansamblul MP3 Sony + comanda volan Renault Clio

Parerea mea este ca nu trebuie sa te complici sa folosesti alta comanda ..pentru ca cu adaptorul ala MERGE ...
dorin
Am uitat .. scuze diesel , Da telecomanda merge full, singura deosebire este ca atunci cand esti pe radio si dai de rotita cu care schimbai posturile, acum face cautare (seek), DAR pe comanda de pe clio, mai exista niste butoane ..parca 2 sus si unul pe partea de jos. din acele butoabe se poate comuta sursa (radio sau mp3) si tot din ele se face si next pe posturile memorate (adica ce faceai din rotita aia).

Sper ca ai inteles ceva din tot ce am incercat sa spun pe aici ..

Mufa nu mai stiu exact ..imi amintesc ca era destul de mica ..cred ca are 4 fire ..daca chiar vrei sa vezi cum arata, poti sa scoti cass-ul de pe clio si sa te uiti la mufa cea mai mica.
aphex_daddy
Sunt convins Dorine ca adaptorul ala merge. Insa si costa!



Daca bine am inteles pe tine toata jucaria te-a costat: 7.200.000 (MP3-ul) + 2.650.000 (adaptorul)= 9.850.000?



Am sa incerc sa vin si eu diseara. Ramane pentru 20.00 la Academia Militara?
dorin
Da asa este

Da pe la 20 sper sa ajung si eu ..si din cate stiu tot la Academia Militara a ramas !

Daca reusesti sa ajungi vorbim acolo
diesel
Dorin, adaptorul ala ce marca e? Nu se poate face? Cred ca nu are comp. electronice. Gasesc informatii despre el pe net?

Poate il fac eu.
dorin
Sa fiu sincer nu am idee ce marca e ... dar cred ca are si ceva electronica in el. Am vazut o placuta izolata cu ceva cauciucat pe acolo ..oricum ca sa nu gresesc o sa caut cheitele si o sa scot zilele astea aparatu din bord sa analizez cablu ala mai bune ..poate reusesc sa fac si niste poze ..

De facut nu cred ca e foarte greu ..asta daca ar fi vorba doar de un simplu cablu. Dar cred ca mai are si o parte electronica, plus ca nu stiu daca gasesti mufe care sa semene cu alea originale, desi sunt standardizate si e posibil sa se gaseasca. Dca chiar te intereseaza cum arata cablul ala, o sa incerc sa fac niste poze ..sper sa am timp in week-end
Daniel
Am cumparat si eu un VDO cd2703 dar nu merge satelitul unde gasesc si eu un adaptor pentru satelit .

Multumesc de ajutor
Madalin
mi-am luat si eu un sony cdx-r3300 si vreau si eu un adaptor d'ala pt display si comanda volan.....

va mai intaniti joi?? la ce ora , unde si cand?
dorin
Salutare

Ti-am dat numarul de telefon pe personal

Eu cred ca o sa vin la intalnire joi. Ca de obicei la 20:00 in fata la Academia Militara
Madalin
apropo....am cd-player de clio bicorp(e cel de pe megane, are un pic scurtate marginile),se potriveste perfect in locul casetofonului,merge comanda de pe volan si afisajul---intr-un cuvant e impecabil si mai este si iefin pe deasupra. (0744431013)
dorin
Daca asta este un mesaj prin care spui ca-l vinzi pe cel vechi (eu asta am inteles), trebuia postat la bursa (parerea mea)



:wink:
demisonat
bai pana la urma am ramas ca magaru in ceta.

ce vdo merge ca eu sony nu vreau sa iau din cauza sunetului.

vdoCD 139 MP3 merge ?

adaptorul RC 6201 stie cineva ceva de el?
catalyn
magazia pt clio, megane este VDO CHD 602S cu 6 discuri...se mufeaza direct fara nici o problema se poate monta in portbagaj in stanga sau in dreapta cu mici modificari..in dreapta se taie plasticul la nivelul magaziei.......iar reteta merge super
127.0.0.1
QUOTE
Dca chiar te intereseaza cum arata cablul ala, o sa incerc sa fac niste poze ..sper sa am timp in week-end


Salut!



Ma intereseaza cum as putea sa fac si eu un upgrade la sistemul audio de la masina, un Clio Symbol fabricat in 2000 (1.4 8V RNA). In momentul de fata are radiocasetofonul standard, 2 boxe (fata) si satelitul de comanda de langa volan.



Optiunile ar fi doua si avantajele/dezavantajele pe care le vad eu sunt:



1) CD changer



Av:

+ pastrez radiocass-ul original care se potriveste destul de bine in bord si care oricum nu tenteaza prea mult hotii

+ ramane functional satelitul de comanda de langa volan

+ instalarea este destul de facila

Dezav:

- nu stiu sigur daca radiocass-ul stie sa comande un CD changer, cu atat mai putin un CD changer cu mp3 (apreciez orice informatie pe care puteti sa mi-o oferiti)

- pastrez radiocass-ul original care nu are cine stie ce performante: tunerul FM e chiar slabut (receptie proasta chiar si in Bucuresti), iesirile CRED ca sunt 4x15W sau chiar mai slab, etc.

- instalarea CD changerului cel mai probabil o previzionez in portbagaj asa ca daca mp3 nu este o optiune trebuie destul de des "improspatata" magazia cu discuri iar asta nu prea se face din mers in acest caz wink.gif



2) Radio CD (cu mp3)



Av:

+ unitate noua, cel mai probabil 4x45W sau 4x50W, mp3, fata detasabila, etc.

+ usor de alimenat cu discuri chiar si din mers

+ extindere usoara a sistemului mai departe (poate si un CD changer, poate si un amp si un sub)

Dezav:

- nu stiu sigur daca mai pot pastra functionalitatea satelitului de comanda (unitatea spre care ma indreptam eu: JVC KD G402 are intrare pentru telecomanda prin fir dar nu stiu de unde sa fac rost de adaptor pt Clio)

- instalare mai dificila,

- modificarea aspectului bordului (asta ramane de vazut daca este avantaj sau dezavantaj)





Rugamintea mea este sa ma ajutati sa intru in posesia informatiilor necesare pentru a lua o decizie. In principal acestea ar fi:

- Se poate monta CD changer la radiocass-ul standard? Daca da, ce marca/model/tip?

- Se poate schimba radiocass-ul cu un radioCD si sa ramana functional satelitul de comanda? Daca da, e nevoie de un adaptor? si de unde se poate achizitiona?



De altfel, nu va sfiiti sa faceti orice fel de observatii vis-a-vis de ce am scris sau sa imi recomandati o solutie mai buna. Aveti totusi in vedere ca tinta mea este ceva mai low-end dar de o calitate si fiabilitate acceptabila (nu va aruncati la alpine, clarion sau mai stiu si eu ce alte nebunii ca nu bag atatia bani in masina, mai bine imi iau alta mai buna)



edit: pentru a nu exista dubii, iata modelul de radiocass aflat pe masina, nu stiu exact producatorul si codul pentru ca nu l-am desfacut (dar am s-o comit si p-asta daca e nevoie):

user posted image
dydi
Si eu sunt interesat de montarea unui cd-changer. Si-a montat cineva??? Are cineva idee de pret??? Cum se comporta? Am inteles ca VDO este singurul compatibil cu radio cas de pe renault...
Cuvy
Din cate am cautat eu, iata ce am gasit:

Magazia VDO CHD 602S e singura care se potriveste direct la casetonul montat din fabrica pe Megane/Clio. Asta inseamna ca se poate comuta Caseta/Radio/Cd, schimba volumul utilizand consola din partea dreapta a volanului si afisarea se va face tot pe display-ul folosit de radio-casetofon. E cea mai convenabila optiune, dar din nefericire facilitatiel oferite de acest model sunt destul de limitate (doar 6 cd-uri, nu stie mp3...), iar pretul ei de noua este destul de ridicat - in jur de 10 milioane (aprox. 330$ !!!).

Alta varianta (la care cred ca o sa optez si eu) e ca magazia de cd sa aiba o extensie RF, adica un emitator radio, si astfel ce canta la magazia de cd se asculta pe o frecventa radio, singurul dezavantaj (zic unii) ar fi ca se pierde din calitatea sunetului. Si pretul unei asemenea magazii e in jur de 160$ in state si se potriveste la orice masina...

Bafta!
dydi
Cuvy:

Sa ne ti la curent. N-am mai auzit de astfel de magazie.

Sigur e doar 160$???
VladSoare
Nici eu n-am mai auzit. E misto ideea.

E totusi ciudat, ca ar trebui sa emita pe o frecventa comerciala ca s-o poti capta cu radioul. Or emisia fara licenta intr-o banda comerciala este ilegala, si asta nu numai la noi, ci in toata lumea. Cum rezolva problema asta?
chipson78
nu cred ca e chiar asa. cred ca se ataseaza si la casetofon un "receptor" care capteaza undele radio emise de cd-changer. sau daca nu emisia este restransa la o arie foarte mica(spre exemplu 10 metri). sa ne gandim ca si telecomanda unei alarme de masina functioneaza tot prin unde radio. si nu se incalca nici o lege. acum nu stiu exact principiul pe care functioneaza telecomanda asta, dar cred ca e vorba de acelasi principiu.
VladSoare
Da, dar telecomanda functioneaza intr-o banda publica. Exista un domeniu in care poti emite liber (in anumite limite de putere), domeniu folosit de telecomenzi, telefoane fara fir, alarme, etc.

Dar in FM sau in alta banda destinata emisiei posturilor de radio n-ai voie sa emiti. Se incadreaza la piraterie, e ca si cind ai avea un post de radio pirat.
chipson78
exact asta vroiam sa zic si eu. " in anumite limite de putere". limita asta de putere se oglindeste in aria de emisie. cu cat emitatorul e mai puternic, cu atat undele se propaga mai departe. pentru un emitator destul de slab undele s-ar putea propaga numai in interiorul masinii(teoretic). si paoi e interzis sa emiti in banda destinata posturilor de radio.spre exemplu la FM intre 87mhz si 108mhz(valorile sunt aproximative smile.gif ). daca emiti peste 108 nu cred ca e vreo problema.
VladSoare
Pai da, insa peste 108 nu-ti mai merge radioul, ca el stie sa receptioneze doar pina la 108. Deci magazia ta degeaba s-ar mai chinui sa emita, ca n-ai mai prinde-o.



Sigur ca poti sa emiti si in benzile comerciale daca emiti suficient de slab si ai grija sa nu ajunga prea departe si sa nu afle nimeni. Insa cum faci sa emita astfel incit sa ajunga exact pina la radioul tau, dar nu mai departe? Adica nici macar pina la masina de alaturi? Ai in vedere si faptul ca antena radioului tau este afara, pe masina, deci receptia nu se poate face prin interiorul masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.