Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trage dreapta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
HHF
meganu meu trage dreapta. poate sa mi spuna cineva ce poate sa fie inainte sa ma duc la serv
cata
Daca masina nu a incasat recent niste gropi sau ceva de genul asta, sa nu fie o banala diferenta de presiune in roti.
HHF
presiunea e buna, am verificat, altceva?
FLEX
Echilibrarea rotilor, unghiurile rotilor directoare ...
SorinV
asta cu echilibratu nu cred ca poate sa traga ! mai repede sa topaie da la viteze mari ! ca doar no avea 30 de grame lipsa ! igur trebe sa faci o geometrie mai ales daca esti in garantie !
HHF
da sigur garantie la 100.000 k smile.gif

si mai e ceva.

in linie dreapta tre sa tin volanul putin , cateva grade, virat.

acum ce mai poa sa fie?
SorinV
si la mine la 13000 de km e volanul la stanga 15 grade ! la multe e asa ! dute la o geometrie de preferat dupa ce iti mai schimbi cate ceva pe la articulatie ! si cauciucurile pot fi de vina ! te-ai uitat se rod lateralele la cauciucuri ??/
HHF
pneurile sunt ok
SorinV
solutia sfanta e geometria ! nu stiu cat costa da pe la serviceurile dacia nu e prea prea...
HHF
... si ziceai la 13k. nu mi vine sa cred! ce masini sunt renourile astea ma!
AlexV
oricum geometria nu intra in garantie.

dar nu lasa problema asa ca poate sa traga dupa ea si alte stricaciuni. principalele fiind cauciucurile.
Radu718
Asa e, geometria intra in garantie decat primii 1000 km. Mi se pare ca la Serus e in jur de 1 mil.
il mecanico
ai avut vreo pana pe partea care trage ?

este cauciucul de pe partea care trage mai greu , petic ori o pana facuta sau chiar s-a deformat de la gropi !

100 % ceeace ce spun

pune rotile de pe spate pe fata (dar echilibrate in prealabil) pe fata si ai sa vezi diferenta
google
Sa sti ca dupa 1 an si 7 luni, de cand a zis ca are problema, sigur asa o sa faca biggrin.gif .
Solon
Sa nu fie o bieleta de directie!Eu la alta masina cand acceleram mi se misca volanul bine>Cand am ajuns la service aia s-au crucit,au zis ca mare noroc am avut! ohmy.gif
google
Bai baieti, repet: topicul nu mai e de actualitate de 1 an si 7 luni !
Solon
Si ce daca? biggrin.gif
RCS
La mine trage stanga la acceleratii puternice !!!! Presiune ok, echilibrat la fel, verif la service totul ok..si totusi trage ..dar..repet..doar la accelerari puternice.
galileo
se cheama torque-steer.
http://www.answers.com/topic/front-wheel-drive

QUOTE
Torque steer can be a problem on front wheel drive cars with higher torque motors( > 210 Nm ). This is the name given to the tendency for some front wheel drive cars to pull to the left or right under hard acceleration...
hellcat
QUOTE(RCS @ Dec 19 2005, 06:00 PM)
La mine trage stanga la acceleratii puternice !!!!

Da-mi-o mie asa "stricata", cum e! biggrin.gif
Datorita lungimii diferite a planetarelor.
octav_
Problema cu "trasul dreapta" am avut-o si eu pana m-am duc la Serus. Acolo mi-a explicat un mecanic ca unele masini vin din fabrica cu volanul "cazut" un pic spre dreapta, iar dupa ce a bagat o cheie undeva la roata din stanga s-a rezolvat. Mi-a spus ca a avut probleme de genul acesta si la cateva Laguna II, so...

Off-topic: Cand m-am dus sa le semnalez problema, la Serus, prima data au luat masina s-o testeze 2 pusti mecanici imbracati in salopete murdare, care nu au pus nimic pe scaune sa nu le murdareasca, s-au plimbat cu ea, dupa ceasul meu 12 minute blink.gif. Cand s-au intors nu si-au dat seama ca eu sunt proprietarul si ca ma uit la ei cum se distrau cu muzica data tare.... mad.gif Cand m-am dus sa-i intreb ce au descoperit... cica "n-are nimic, nu trage dreapta..."
Laurentziu83
Cand masina are kilometri multi si anvelope schimbate mai poate sa traga directia cand difera anvelopele de pe aceeasi punte sau sunt de acelasi tip dar uzate diferit.
Kata
1. inverseaza rotile pe fatza intre ele...

2. echilibreaza, indreapta rotile/jantele

3. fa geometria

4. da un acatist la biserica... laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.