Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde va Spalati masinile ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AlexV
voi unde va spalati masinile.



eu ori o spal singur ori la omv ca imi place ca o ceruieste si o usuca.
cata
Vara o spal mai des singur, iar ca spalatorie o prefer pe cea de la intersectia Buzesti cu Polizu. La OMV e bine mai putin periile acelea.
Radu718
In cartier in Salajan, la cimitir 110.000 fara ceruit....Cu pistol cu presiune (desi am auzit ca nu prea e indicat) si cu buretele...Daca tot vorbim de spalat voi va dati cu silicon pe bord, plasticuri, etc....Eu inca nu am dat, desi am auzit pareri pro si contra...ba ca se pune praful, ba ca nu se pune, ba ca luceste frumos si protejeaza, ba ca se imbacseste, etc...voi ce zicet?
AlexV
niciodata nu voi folosii silicon.
strumfuadi
la mashina sau pentru corectzii "fizice"?? :wink:
MBZ
Numai la perii cu ceruire de 4-5 ori pe an

in rest de cate ori este nevoie la furtun cu perie moale cand am timp, cand nu, o spala soldatul smile.gif
taurash
eu am spalat-o de vreo 2 ori pana acu la spalatoria de pe Virtutii imediat dupa McDo si Shell.

Stiti ceva de ea? Mie mi s-a parut ok. Dar folosesc intradevar un pistol cu apa cu presiune.

De ce ziceti ca-i rau cu pistolul asta?
claus
e ok spalatoria, taurash ....

eu o spal pe a mea la tricodava, langa niste baieti care monteaza alarme auto .. pe linia lui 41 .. si e o spalatorie cu prelata rosie, pe care scrie mafra.. spala bine, si e si ok ca pret.. interior+exterior+solutie roti+ceara = 110.000 lei ...
_182_
eu o bag la perii la MOL, pana acum nici o zgarietura biggrin.gif



e singura instalatie de perii unde spala masina complet si frumos, adica nu ramane ceva prin unghiurile greu accesibile



de fiecare data aleg programul cu ceara, si asta la fiecare 2 spatmani aprox. Are ceva atata ceara ?
...Roadrunner...
QUOTE
eu o bag la perii la MOL, pana acum nici o zgarietura biggrin.gif



e singura instalatie de perii unde spala masina complet si frumos, adica nu ramane ceva prin unghiurile greu accesibile



de fiecare data aleg programul cu ceara, si asta la fiecare 2 spatmani aprox.  Are ceva atata ceara ?


Pai deocamdata nu se vad zgrieturi, insa in timp o sa se matuiasca, adica nu o sa mai aiba luciu ... :roll: vopseaua ...

Pai n-are nimic atita ceara ...doar sa nu ti-o transforme-n luminare ... laugh.gif
taurash
Am vazut ca si la mach1 se poate spala masina: 100.000 interior+exterior.

A spalat-o careva acolo? Cum vi se pare?
Radu718
sambata am spalat-o prin Vitan, pe langa caminele alea...sunt multe spalatorii, le stiti voi...tocmai vorbeam cu agariciul ala de matuirea vopselei, etc...la care gagiul a azvarlit o mana de detergent in apa de spalat....in fine....il intreb daca spala si motoare...el zice ca da..eu il intreb daca sunt probeleme...el ca nu, dupa o mica pauza, imi explica ca vineri, unul cu Cielo n-a mai putut sa plece...in timpul asta o cioara spala motorul unui Passat...il intreb daca a acoperit computerul cu ceva...la care el imi explica ca nu e nevoie...Cam atat.
galileo
A fost careva la spalatoria "Tunel" din Pipera? (niste detalii aici).

Am vazut ca i-au facut putina reclama pe la Promotor, cica ar folosi ultimele tehnologii in domeniu, si niste perii care nu ar zgaria lacul/vopseaua.

Ma bate gandul sa incerc, ceva opinii?
vladus
in dorobanti... super spalatorie unde sunt super atenti si o bibilesc de ii sar capacele laugh.gif in plus la 5 spalari ai una gratuita. Sunt super multumit de ei si spal masina acolo cam de 1 an si jumatate.
vladus
buton edit - editez: "nu ating masina decat la stergere in rest detergentul isi face treaba singur, fara frecare, bureti, carpe si pietricele tongue.gif " edit finished - save - close laugh.gif
...Roadrunner...
Mai exact unde in Dorobanti ?

A... si ar fi ine sa punem si preturile practicate.

Eu o spal ori pe Luica, actual Turnu Magurele (aproape de casa), 120.000 interior/exterior ; ori la Blue Wash (cind vin de la servici), linga Mall, 150.000 interior/exterior.

La ambele spala foarte bine, doar cu spuma activa ... si cel mai important.. o sterg dupa aia si o sufla cu aer, astfel incit dupa citeva ore sa nu fie plina de pete ....



PS: Nu-teleg de ce pentru dobitocii de la spalatorii, jantele ,pragurile si spoilerele nu fac parte din masina ... ele se spala asa cit de cit ... mama lor de imbecili ...ca-mi vine sa-i ucid cind vad ce noroi ramine printre spitele de la jante si pe jos pe la praguri/spoilere !

Unu' mi-a dat un paspuns odata de am crezut ca vad alb-negru... "Las-o sefu' ...ca oricum se murdareste !"
galileo
QUOTE
in dorobanti... super spalatorie unde sunt super atenti si o bibilesc de ii sar capacele laugh.gif in plus la 5 spalari ai una gratuita. Sunt super multumit de ei si spal masina acolo cam de 1 an si jumatate.

unde in dorobanti mai exact? spala cu apa calda? au deshis non stop?

am mai gasit una pe timisoara, la vreo 200m dupa Plaza, care spala cu apa calda (ma rog, nu e gheata, ca nu e ca la robinet), tot asa fara sa atinga masina, dar tocmai faza cu stersul nu imi place, ca nu prea au carpe curate si nici nu o usuca perfect.
galileo
QUOTE
(ma rog, nu e gheata, ca nu e ca la robinet),

[Edit] dar nu e ca la robinet vroiam sa zic [End Edit]
vladus
nu au deschis non-stop, numai pana la 20.00. Pe strada "Putul lui Zamfir" laugh.gif adica cea care vine de pe floreasca si e cu sens unic si da in piata dorobanti in coltul lui Raifaizan banc. E mica da e buna laugh.gif Ca si pret 120.000 cu tot cu ceara.
vladus
interior/exterior am uitat sa mentionez. APa calda nu stiu daca e? Dar de sters o sterg bine si au carpe curate tongue.gif tongue.gif
vladus
Si face si giantele frumoase sefu' Roudranar de sclipoceste rau, curate tot la ei, pi bune.. si pragurili sau cum li zice la alea laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Face
Io o spal "la ciuperca" (pe 1mai - actual Ion Mihalache intre Domenii si Chibrit) de cand am masina si inca arata impecabil - 160.000 interior+exterior+ceara (si cateodata si degresant de jenti daca nu se uita sefu smile.gif )
SorinV
io am investit 2600000 intr-un spalator karcher de 100 de bari si o sapl super misto acasa fara sa am griji !
valiusbug
QUOTE
QUOTE
in dorobanti... super spalatorie unde sunt super atenti si o bibilesc de ii sar capacele laugh.gif in plus la 5 spalari ai una gratuita. Sunt super multumit de ei si spal masina acolo cam de 1 an si jumatate.

unde in dorobanti mai exact? spala cu apa calda? au deshis non stop?

am mai gasit una pe timisoara, la vreo 200m dupa Plaza, care spala cu apa calda (ma rog, nu e gheata, ca nu e ca la robinet), tot asa fara sa atinga masina, dar tocmai faza cu stersul nu imi place, ca nu prea au carpe curate si nici nu o usuca perfect.




asta de pe timisoara e aia unde au toti angajatii ochii "picior peste picior"??? :mrgreen: m-am cam "emotionat" cand i-am vazut prima data - dar pe final am fost aproape multumit (am spalat si motorul la ei si n-am avut probleme).
galileo
QUOTE


asta de pe timisoara e aia unde au toti angajatii ochii \"picior peste picior\"??? :mrgreen: m-am cam \"emotionat\" cand i-am vazut prima data - dar pe final am fost aproape multumit (am spalat si motorul la ei si n-am avut probleme).

Nu am observat asta. laugh.gif

Sunt imbracati cu niste salopete gri si afara e o firma cu produse Mafra, cica din alea ar folosi. Mi s-a parut ca iese mai curata decat la altii (probabil din cauza la apa calda), dar nu imi place cum o sterg. E 70000 un exterior, si 10000 ceara (o porcarie). interior nu mai stiu ca nu am facut, dar parca tot 70.
McVic
Mie mi se pare ca cea mai curata iese cand e spalata cu buretele, iar zgarieturi nu am vazut.



Eu o spal pe Ghencea langa biserica, sau pe timisoara in interiorul Fiat
David
QUOTE
am spalat si motorul la ei si n-am avut probleme.


Ai spalat motorul ??? Hmm ... dupa o excursie la munte cand ne-am infundat in noroi si a ajuns din ea si la motor ma gandesc sa sfidez recomandarile din cartea masinii sa sa-i spal motorul ...

Nu ai fost de fata sa vezi ca ce trebuie acoperit?



Referitor la spalat exterior, cred ca pe termen lung investitia intr-un aparat propriu merita cel mai bine d.p.d.v al "sanatatii" vopselei. Normal, cine are loc unde sa-l foloseasca.
valiusbug
QUOTE
QUOTE
am spalat si motorul la ei si n-am avut probleme.


Ai spalat motorul ??? Hmm ... dupa o excursie la munte cand ne-am infundat in noroi si a ajuns din ea si la motor ma gandesc sa sfidez recomandarile din cartea masinii sa sa-i spal motorul ...

Nu ai fost de fata sa vezi ca ce trebuie acoperit?



Referitor la spalat exterior, cred ca pe termen lung investitia intr-un aparat propriu merita cel mai bine d.p.d.v al "sanatatii" vopselei. Normal, cine are loc unde sa-l foloseasca.




la mine in carte nu scrie nimic de spalat - e doar o precizare ceva la modul "se recomanda mentinerea curata a compartimentului motor" - da' nu e spus nimic despre cum sa fac chestia asta. cum nu ma vedeam stergand cu carpa praful si mazga adunata acolo in aproape 4 ani (masina am luat-o SH si fostul proprietar nu a curatat/spalat niciodata motorul) m-am riscat si am avut noroc. de acoperit au acoperit circuitele si bateria cu niste huse care se pare ca au fost eficiente biggrin.gif
David
Nu de alta, dar si la SuperNova mea scria sa nu spal motorul, cred ca nu ai observat paragraful. In fine, bine ca n-a patit nimic.
McVic
Am intrebat la serus ieri daca pot sa spal motorul. Cica ei nu recomanda.
galileo
Niste neseriosi astia de la "Tunel". :evil:

Am fost pana acolo pe la 7 seara, si inchis. Ii intreb pe baieti pana la cat e deschis, cica pana la 8 :shock: Zic, pai e 7..... Aaaaaa, da? Pai a zis sefu' sa inchidem.



Si cand te gandesti ca sefu' cica e din Austria
Gabi
Vara sau mai bine zis cand e mai cald afara o spal in curte cu o masina de spalat ( de care spunea mijusef), in rest o spal la Hoshimin ,( cred ca asa se scrie) 80.000 exterior si o spala binisor baietii, si din cand in cand la OMV cu ceara activa ( cel de 160.000 - programul cel mai scump)
valiusbug
QUOTE
Nu de alta, dar si la SuperNova mea scria sa nu spal motorul, cred ca nu ai observat paragraful. In fine, bine ca n-a patit nimic.




crede-ma, sunt genul care citeste pana si eticheta de pe de detergenti biggrin.gif . nu e scris nicaieri in carte ca n-am voie sa spal motorul, cel putin in aia in romana... o fi in aia in franceza, da' ce mi-e franceza ce mi-e chineza :? oricum am retinut si o sa incerc sa nu-mi fortez norocul cu alta spalare - sper ca o perie din cand in cand o sa fie suficienta ca sa nu-mi fie scarba sa ridic capota :roll:
octavianf
QUOTE
Niste neseriosi astia de la \"Tunel\". :evil:  
Am fost pana acolo pe la 7 seara, si inchis. Ii intreb pe baieti pana la cat e deschis, cica pana la 8 :shock: Zic, pai e 7..... Aaaaaa, da? Pai a zis sefu' sa inchidem.



Si cand te gandesti ca sefu' cica e din Austria




o fi fost plecat prin austria ... la facut bani...

asa se tin clientii...
127.0.0.1
Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca acest topic a mai existat dar cu sărci nu reusesc sa il gasesc. Daca il gaseste cineva am rugamintea sa se mute post-urile de aici acolo.

Unde si mai ales cum spalam masina?

Eu unul o duc de obicei la aceeasi spalatorie, la intersectia dintre Tineretului si Cale Vacaresti. Mi-ar placea sa o spal si singur, mai ales vara, singurele neajunsuri sunt lipsa unei curti (in fata blocului nu prea e nici voie si nici frumos) si programul foarte incarcat de la serviciu.

La spalatoria asta baetii o spala destul de bine: jet de apa pana cade tot jegul de pe ea de zici ca e curata, samponata bine de tot, iarasi jet de apa pentru clatire si apoi o sterg (nu foarte apasat) cu o carpa moale. De obicei ii pun sa spele si presurile, sa puna aspiratorul si sa stearga si ce urme de praf mai sunt inauntru dar nu sunt grozav de incantat de prestatia pentru interior. Scorul este 6 ron + 6 ron (interior + exterior) + 3 ron (pe care ii las cand imi place cum s-au miscat). Ah, si au avut pe vremuri o oferta: la 9 operatiuni (interior sau exterior) una era gratis + dat cu ceara (pentru ei asta inseamna pulverizare cu o solutie si apoi clatire, am remarcat totusi ca se pune mai greu praful pe masina dupa ce o dau cu solutia respectiva si nici nu mai raman dare multe dupa ploaie).

Am incercat de cateva ori sa merg si la spalatorii automatizate dar nu mi-a placut deloc cum a iesit masina (nu prea curatau urmele de gainat) si parca nici periile alea rotative nu-mi inspirau incredere. Plus ca la Tunnel (in spatele LukOil-ului de la metrou Aurel Vlaicu) a costat ceva de genul 14 ron doar exteriorul... pentru interior nu am mai avut timp.

Voi cum si unde o faceti? Spalarea care va sa zica...
VladSoare
QUOTE
Nu stiu de ce am ramas cu impresia ca acest topic a mai existat dar cu sărci nu reusesc sa il gasesc. Daca il gaseste cineva am rugamintea sa se mute post-urile de aici acolo.

Rezolvat. smile.gif
cmandrei
Eu cel mai des o spal singur ... daca nu la o spalatorie ... indiferent care si unde dar fara perii, fara bureti, fara ceara, eventual spuma activa (daca asa ii zic ei), niciodata interior la spalatorie ... de ce ? mie sila de toti spalatorii de masini care trantesc usile masinilor ca se grabesc, care freaca in disperare o pata cu un burete aiurea si asa mai departe ... si daca o spal eu imi face si mare placere ulterior ca arata bine si ca eu am facut sa fie asa si mai vad si eventualele mici probleme/zgarieturi etc.
rux76
Eu am fost la tunel si intr-adevar dureaza 3min., e misto ca iti spala si rotile bine, dar daca ai chestii cum ar fi pete serioase de noroi , gainatz, si alte chestii mai lipicioase nu se iau.
spunea cineva ca nu e in regula sa speli masina neagra la perii, puteti sa aprofunsati subiectul va rog?
Merci
galileo
problema e la culori inchise, nu doar negru (dar la negru se vede cel mai repede) - datorita periilor, apar zgarieturi fine in lac si in soare se vad. eu am spalat-o la tunel o data cand era super murdara si cu toate ca au tinut jetul pe ea destul, tot m-am ales cu niste zgarieturi.

tot despre tunel: nu-i lasati sa dea cu peria aia pe masina inainte de intrarea pe banda, raman zgarieturi mai ales pe muchiile unde e numarul de inmatriculare.

mizeria care e pe praguri (zona de sub usa) nu o curata si ramane noroi, iar la jenti cum am eu tot timpul ramane mizerie pe ele.

drept urmare, ma duc tot la manual smile.gif
eddie33
Eu spal ambele masini la o spalatorie de cartier care foloseste spuma activa si nu pune buretele pe masina.Pretul a crescut la 70.000 de curand,dar iti da si cu ceara lichida dupa aceea si cu shinetyres.Lucreaza baietii bine,mai ales dimineata la cafea,cand nu e aglomerat.Sterg chederele,pragurile,o sufla si cu presiune,merita,am auzit de niste preturi in Aviatie in tunelul ala,de nu imi vine sa cred,mai si zgarie masina aia cu periile alea !
127.0.0.1
Si nu ne zici si noua unde e spalatoria asta minune?... sa dam o tura pana acolo.
eddie33
Str.Doamna Ghica spre Baicului,cam la o statie distanta de la rond,a doua strada la stanga(str.Constanta).Atentie !Si pe prima la stanga este o spalatorie(str.Sinaia),asta nu se vede chiar din strada si nu e cea desprea care vorbesc....Cea buna este la parterul unei case cu etaj,casa este rosu cu galben si se vede,este chiar pe colt.Pe firma scrie Spalatorie Ecologica.Pe celalalt colt este un butic.
127.0.0.1
Eu pe harta am gasit-o ca fiind strada Azuga... in fine, cand am drum pe acolo fac un test.
Fanu
Una din cele mai bune spalatorii din oras este cea de pe Ferdinand, intre Liceul Iulia Hasdeu si Foisor. Din pacate e super scumpa (peste 20 lei int+ext), si daca mergi acolo concurezi cu Land Cruisere, S Klasse, Cayenne, BMW 7 si altele...

Am gasit insa cu surprindere pe Str. Ramnicu Sarat, ceva mai jos de Camil Ressu, o super spalatorie (cu prelate alb si albastru), 14 lei int+ext fara atingere, super harnici, iese curata-curata. Si la 5 spalari, 1 gratis.
raducu68
14 ext+int "fara atingere" biggrin.gif e si la 13 Septembrie, imediat dupa parc, pe dreapta.
laur_dci
am uitat sa va spun : un an de matiz inainte de clio

pe amandoua le duc la Agip spalare automata> acum 10 roni spalare formula super si va spun maine ce cuprinde ca ma duc sa o spal

+ 2 roni fisa de aspirator self service si 3 roni la nenea operatorul, care face prespalarea manual la jet presiune + detergent marca proprie agip, ca e atent la chedere,praguri si pe unde mai e nevoie (cred ca ma stie de atata timp)


si fac si spalare la sasiu care e buna, mai ales dupa noroi sau zapada (scrie si la carte
galileo
avand in vedere ca am bagat divort cu spalatoria la care eram client fidel ( mad.gif una inainte de Tineretului, cum vii de la Unirea pe dreapta inainte de magazinele alea de mobila), mai aveti descoperiri noi in domeniu? ce stiti de blue wash de langa mall vitan?
gaston
Ma intereseaza o spalatorie? Eu ma gandeam sa ma duc la OMV. A fost cineva? Cat costa cu degresat?
EL_BGD
Nu strica masina "la perii", sau mai bine zis la spalatoriile in genul celor din benzinarii. Daca te referi la modul in care dai tu cu furtunul, nu stiu (am vazut doar la OMV ca au "separeu" unde speli tu masina, sau ei). Oricum, recomand spalatoriile "ecologice" laugh.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.