Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: protectia amortizorului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
SorinV
azi am facut o mica pana ( 2 cuie ) si am avut okazia sa observ ca protectia amortizorului ( aia de plastic de acopera telescopul) este crapata longitudinal . ati mai patit vreunu ? schimba doar aia sau si amortizoru( bine ar fi ) ???
kibagami
Pe spate protectia vine cu amortizorul, iar pe fata vine separat ma gandesc ca pe spate sa rupt ca din cate stiu pe spate este din plastic.

Sfatul meu personal e sa iti pregatesti niste bani pt amortizor dar sa nu il

schimbi pana nu vezi ca ca curge uleiul din el .........tu decizi.
cmandrei
Eu stiu ca acele aparatori se schimba si se cumpara separat de amortizoare (daca nu sunt la oferta impreuna sau ceva) ... la fratele meu la R21 cand si-a schimbat telescoapele fata l-au trimis de la service sa ia si aparatori pentru ele (nu stiam pe vremea aia ca exista si asa ceva si ca trebuie) am mers am luat si totul e OK.



Asadar ca le poti lua separat si schimba precis ...



Daca nu scartiei telescopul nu e o problema inca, sau daca te lasi pe masina si o lasi repede si sare si nu face balans e ok inca. (daca face balans inseamna ca telescopul nu mai lucreaza si e doar arcul)
galileo
vineri am facut revizia la 19700 km (adica inainte de 20000 wink.gif ) si i-am pus sa imi faca un test de amortizoare. cel de pe dreapta spate era mai uzat (pe la 55%) asa ca s-a "aranjat" sa fie defect si mi-l schimba pe garantie. acuma faza: cica amortizorul nou are garantie tot pana la 20k (care deja i-am depasit) - asta inseamna ca in momentul in care mi-l monteaza, nu are nici o garantie? ohmy.gif

care e valoarea normala a unui amortizor nou? programul exprima in procente "cat de bun este" amortizorul, si mi-au spus ca unul nou are cam 70%. ale mele erau pe la 65-67%, mai putin ala care il schimba.

afecteaza cu ceva faptul ca nu imi schimba ambele amortizoare pe spate?
...Roadrunner...
QUOTE(galileo @ Apr 4 2005, 01:35 PM)
vineri am facut revizia la 19700 km (adica inainte de 20000 wink.gif ) si i-am pus sa imi faca un test de amortizoare. cel de pe dreapta spate era mai uzat (pe la 55%) asa ca s-a "aranjat" sa fie defect si mi-l schimba pe garantie. acuma faza: cica amortizorul nou are garantie tot pana la 20k (care deja i-am depasit) - asta inseamna ca in momentul in care mi-l monteaza, nu are nici o garantie? ohmy.gif

care e valoarea normala a unui amortizor nou? programul exprima in procente "cat de bun este" amortizorul, si mi-au spus ca unul nou are cam 70%. ale mele erau pe la 65-67%, mai putin ala care il schimba.

afecteaza cu ceva faptul ca nu imi schimba ambele amortizoare pe spate?

Piesele schimbate pe garantie, au garantie din momentul acela, pina iese intreaga masina din garantie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.