Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scirtiit scaune fata la clio symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
grig
A rezolvat cineva in service problema scirtiitului spatarului la scaunele din fata, in special cel al soferului?

Daca da, la ce service, cit a costat (sau pe garantie?) si cum au lucrat?

:roll:
David
Si la mine se aude un scartait, dar nu vine de la spatarul scaunului ci de la mufa centurei de siguranta; daca-l misc un pic dispare pt. o vreme (3 minute).
Anonymous
Am si eu acel scirtiit la centura de la pasagerul din drepata fata, la suportul dintre scaune unde se infinge centura; nu tot timpul ci rar si trece de la sine.

Dar cu sptarul scaunului meu de sofer chiar amconcerte mari uneori... sad.gif sad.gif :evil:
dante
Salutare fratilor si bine v-am gasit din nou.....



Am si eu de ceva vreme scartaitul asta enervant in spatarul scaunului de la sofer... Cred ca toata lumea o are dupa o vreme...

E destul de suparatoare mai ales dupa experienta pe care am avut-o cu DSN-ul...



Rezolvarea cred ca nu prea exista. Nu prea cred ca se baga astia de la service la chestii de astea banale...



In alta ordine de idei.. A reusit cineva sa scoata suportii aia din plastic in care intra tetierele.... ????? Eu nu am reusit.... sad.gif
dorin
si eu am scartait la mufa de la centura sad.gif dar nu e prea accentuat (inca). Cat despre spatarul de la scaun nu am probleme.

Ma gandeam ca la primavara sa ma uit la bratul ala de la centura ..sa incerc sa-l ung putin.
George
vedeti sa nu se frece suportul de la centura de marginea de la scaun ... este f posibil . puneti o bucata de material textil pe partea interioara a capului de prindere de langa scaun ca atunci cand fixati centura aceasta sa-si faca treaba in "liniste"
Tudor
Am si zgomotul de la mufele centurilor de siguranta (la mine scartaie ambele, corul e bestial mad.gif ). Am incercat spray cu vaselina si au tacut juma de zi, dupa care veselie la liber. Dau o bere buna cui vine cu o solutie de durata. Pana atunci folosesc din plin capacitatile sistemului audio.
xexe
cum am mai spus pe forum,
folositi cu incredere spray WD-40 luat de la Metro.
La mine a disparut definitiv scartaitul de la centuri si usa portbagajului (am spray-at arcurile si locul unde se prind arcurile)
Tudor
Multumesc de sfat xexe, daca tine dau o bere.
cmandrei
Tudor si eu dau o bere daca tu postezi rezulatul dupa ce incerci si apoi incerc si eu si merge si la mine wink.gif ... serios biggrin.gif
Tudor
Andrei, daca merge, ne vedem si rezolvam si la tine. wink.gif
cmandrei
Pai atunci iti urez tie bafta multa ... ca sa am si eu porma ... mersi wink.gif
idacian
biggrin.gif Vin si eu cu berea aia daca se rezolva ! Ma inebuneste scartaitul ala ! Cu ocazia asta poate am onoarea si cunosc si o parte a membrilor vechi ai forumului.

Toate cele bune!
CGB
Si mie imi scartaie de cateva zile scaunu fata dreapta. asta dupa ce s-a urcat unchi-miu care are fro 170 kile. acu scartaie intr-una cand sta cineva pe el. ma seaca la ficati.i-am dat pumni, picioare da' tot degeaba.
scartaie partea unde stai cu fundul.ce sa-i fac?
galileo
la mine scartaie la fel ala de la sofer de cateva zile, doar ca eu am cu vreo 100 de kile mai putin smile.gif
oricum, e foarte slab zgomotul, cred ca e ceva arc pe dedesubt. am umblat putin la reglajul pe inaltime si a mai disparut deocamdata
CGB
sigur e de la arcuri, da' nu stiu ce sa le fac. reglare pe inaltime nu am.
matri][xx
la mine scartaie rau centurile din fata dar daca le scot si le prind din nou inceteaza zgomotul
octavianf
o fi vreo 'alarma' de centuri la reno
si ale mele au inceput sa faca la fel
o sa incerc maine cu wd40
mitch
Pana la urma chiar functioneaza spray-ul WD-40 ?
Caci si mie centurile imi furnizeaza concerte nedorite.
idacian
Nu conteaza greutatea. La mine a aparut la o luna dupa ce l-am luat si scartaie ambele din fata, desi avem 65, resp 50 kile. Asa ca.... Sper sa ii dau de cap cumva...
cori
Si totusi....un guru nu exista prin zona sa ne zica rezolvarea la scartait ? nu de alta, dar e enervant rau...si intalnit pe scara larga....
Radu718
Ma scoate din sarite scartaitul centurilor de siguranta in suport. De fapt , joaca in suportul de prindere, scotand acel zgomot. Daca scot centura , nu se mai aude zgomotul. Nu cred ca spray-ul este o rezolvare. A reusit cineva sa-i dea de hac?
Solon
Sa stii ca spray-ul ala Wd 40 chiar e foarte bun.Eu pe unde am avut scartait( nu la megane) a dat rezultate bune pe termen lung.
galileo
pe unde se gaseste WD40, ca am tot cautat si nu e pe nicaieri?

ps: nu metro, ca nu am card de client si nici nu merita chinul sa gases unul
dya
a aparut si la mine greieru' de scaun mad.gif
am 5500km si 100de kile dry.gif la dreaq imi trebuie o banda de alergare in casa..
Solon
Prin benzinarii daca nu poti la Metro.
CGB
rezolvare pentru scartaitul centurii in lacasul de prindere:

se introduce centura in gaura dupa care se umple spatiul ramas cu silicon universal (40.000 lei tubul). garantat nu mai scartzaie. operatia se repeta de cate ori este necesar.
cori
solutia e WD-40 ! luat de la Metro...costa fo 11 ron ... si nu mai scartaie... in sfarsit am scapat ... smile.gif
Dany
Salutare!

Careva de pe aici care a avut zgomot in spatarul scaunului unui Megane, l-a rezolvat in vreun mod? Sint pur si simplu disperat. Deja nu se mai numeste "greieras" ci mai degraba "mutant". Scirtiie incredibil de nasol. Si nu e centura ci e ceva din interiorul spatarului! sad.gif

vreo idee?


Dany
un_vizitator
si la mine scartaie smile.gif) ce tareeee
dar eu dau musica mai tare si-mi trece
k0b3
La mine a inceput sa scartaie scaunul de la sofer dupa 500 km si nu reuseam sa identific exact ce se intampla. Scartaia daca apasai cu mana mai tare pe scaun si cand treceam peste denivelari. M-am dus in service, am facut urat (ca daca nu faci urat ti se spune ca nu exista solutii) si un nene a dat cu un spray pe toate lamelele si arcurile care tin partea de jos a scaunului si s-a rezolvat.

Cred ca e acel spray minune care rezolva si scartaiala de la suportul de prins centura, am vazut initialele WD pe el dar numerele nu.

Problema este ca lamele respective freaca pe burete si de acolo provine scartaitul. La prima vedere pare a fi mai grav, dar nu e.
Dany
Ce anume scritiia la tine? Spatarul sau sezutul? La mine face zgomot spatarul. Si la ala zau ca nu stiu cu ce spray si unde as putea da. Zgomotul pare de metal pe metal si la inaltimea rotitei de reglaj lombar. Totusi, poate sa fie burete pe metal daca ma gindesc mai bine. E un scirtiit greu de apreciat... sad.gif
k0b3
Sezutul. La spatar se ajunge foarte greu pentru ca presupun ca trebuie scoasa husa care il acopera. Dar problema presupun ca este similara...
iulym
ce-a scris dany nu merge de pus la tutoriale, alex ?
Dany
Ba da! Alex - pls sterge mesajul asta al meu si muta dracia la tutoriale. Imi pare rau ca nu am facut si niste poze, dar nu am avut cum.


Dany
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.