Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eurovision
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
valiaviator
Romania, cu Traistar(i)u ei, a ocupat locul 4 in finala de la Atena. Ce parere aveti?
einstein1984
Pe 1,2 ,3 cine a iesit? Traistariu a avut o melodie cu lipici, ar fi putut castiga, dar in europa e o mare mancatorie intre tari.
luci974
Eu unu sunt bucuros ca nu a castigat Tristariu biggrin.gif . O melodie naspa, pe care o vom auzi mai des de acum la radio, na.... locul 4.
DragosP
1 - Finlanda blink.gif (metale grele și foarte grele)
2 - Rusia
3 - Bosnia și Herțegovina
4 - România
...
24 - Malta
ovidiusoft
Ce tareeee! Lordi rocks smile.gif. Sunt din acelasi oras cu Nightwish si in afara de aspectul ... cam de circ, si care nu-mi place, muzica lor e ok.

Doar nu voiati sa castige Traistuta? Lordi macar isi compun singuri muzica si se chinuie sa cante.
einstein1984
Eu vroiam Norvegiencele......................................... Si eventual sa si castige! wub.gif wub.gif wub.gif
musicall
Germania a avut o melodie misto... Texas_Lightning_-_No_No_Never
Deshteptu
daca prostia aia cintata de finlandezi e rock (de hard rock nici nu indraznesc sa pomenesc), atunci ar trebui sa ne lasam toti sa ascultat muzica. Cred ca finlandezii au cistigat pt ca Eurovisionul prea este inecat in love-songs, care de multe ori nu au nici o noima. Asa si aceasta editie - melodii slabe, citeva exceptii (cred ca si al nostru avea o melodie bunisoara, pt cei care gusta genu, desi eu nu ma numar printre ei), iar finlandezii au primti voturi de fronda.
Liv05
mdeah....masluit ca intotdeauna. Finlandezii aia erau varza, daca melodia aia era hard rock sau orice alt rock...proasta calitate
lights
Oricat de buna melodie o sa aiba Romania vreodata(asta a fost )tot nu o sa castige!
Tarile se voteaza intre ele--Noua bulgarii ne-au dat 2 pct din 12!!Ce mai e de spus?
Adrian_Solenza
Romania ar fi castigat daca nu se stia cine este interpretul si de unde provine el...
Melodia cea mai buna ar fi castigat daca tarile participantilor nu ar fi fost stiute ! Suna bizar dar s-a votat demografic... Adica: nordicii cu nordicii, vecinii cu vecinii (vezi Ro cu Moldova, Bulgaria pe Grecia etc)...
Sunt convins ca daca erau oricare alte melodii, tot o tara nordica ar fi castigat...

Nu o sa fie niciodata corect, caci nu se poate.. Sunt convins ca daca ma duceam eu pe scena, Spania m-ar fi votat pe mine... 124.gif
BAC
Poate daca Traistaru s-ar fi imbracat in Dracula, iar trupa ar fi fost niste vampiri atunci ar fi castigat. Melodiile prezente la Eurovision au fost slabe calitativ.
DFA
Pentru ca Eurovision să fie un concurs corect din punct de vedere artistic/muzical, naționalitatea și numele artiștilor nu ar trebui să fie cunoscute iar limba de expresie să fie unică (engleza de exemplu).
Fără această "anonimitate" valoarea artistică nu poate fi apreciată atâta timp cât se votează geo-politic. Și nu știu ce legătură are muzica cu politica...
DiMaggio
Pana acum credeam ca Eurovision e un concurs de cacao. Acum imi dau seama ca de fapt nici macar nu se poate numi concurs.

Bravo Finlanda! Au castigat datorita:

1. campaniei de marketing (ay, suntem renegati, vai de mama noastra, nu avem avut nici macar bani de efecte speciale) (nu ne dam niciodata mastile jos)

2. coreografiei excelente

3. Au cantat intr-adevar bine, solistul (care nici macar nu e cantaret, ci actor) a fost printree putinii care au cantat bine.



Cred ca Romania a avut cea mai buna melodie anul asta. Chiar discutam cu un grup de amici si personal mi-a placut mult. (si melodiile germanilor, rusilos mi-au placut).
DigitalScribe
Lordi sunt o trupa cuminte. In afara de faptul ca sunt imbracati in costumele specifice construite chiar de vocal ei canta un rock melodic... cuminte care poate fi digerat de toata lumea fara sa se sperie prea tare. Coregrafia ii ajuta mult cat si costumele care-s destul de bine realizate.

Ma bucur ca o formatie din regnul rock a castigat eurovision-ul, un concurs pe care l-am crezut de rahat pana acum, precum s-a mai zis mai sus... prea inecat in cantece de dragoste disperate.

Pe mine m-a distrat ca Lordi au participat la EuroVision in primul rand dar cand am auzit ca au castigat nu m-am putut abtine sa nu schitez un zambet. Asta arata ca lumea nu e multumita cu ce i se serveste de la mai marele case de productie si ca ar fi cazul sa se mai schimbe ceva (asta ca sa nu zic ca disper de fiecare data cand deschid aparatul de radio de la masina si o aud pe Shakira si alte femei minuni cantand eternele melodii).
DiMaggio
Digiatal Scribe, nu iti schimba parerea! Eurovision chiar e un concurs de rahat.
Raduchu
Bravo Suedia !!!!! biggrin.gif . Erau pe la final (numarul 23 parca) niste gemeni aratau de zici ca erau ultimii homosexuali mellow.gif .
spy_oh_joy1389
Irlandezii aia 2 radmasa.gif .

Au iesit inaintea Romaniei niste melodii care dupa parerea mea nu aveau ce cauta acolo, dar na, democratia voturilor smile.gif (exemplu UK).
Dansul suedezei mi s-a parut penibil iar melodia nu m-a incantat (nu sunt fan al stilului).
M i h a i
Se stie clar ca este o mizerie de concurs.Babele alea penibile au luat locul doi.Daca ne duceam noi cu niste babe din maramures aveam acelasi succes? Moldova inaintea noastra cu penibilitatea aia de melodie?? Daca era dupa mine trebuia sa castige Soluna Samay - Danemarca care a avut o melodie super ok si o engleza foarte buna...dar s-a ales cu locul 23 si clar a avut melodie mai buna decat multi alti participanti. Toti au preferat babele ,serbia si a azerbaidjan (melodie de ascultat la dristor shaorma) .Probabil au inteles rusa aia geniala-sarba-si azera.
L!nuX
Mi-a placut Suedia , Spania , chiar si Serbia desi suna mai mult a soundtrack , Italia a fost ok si Macedonia iarasi a fost o surpriza placuta


bucatzel
Daca baiatul asta era grec, sigur castiga concursul... Asa, nu s-o potrivit chiar asa bine.
Ake
Vazurati Iurovizionu aseara?
Ceva preferinte?
Mie mi-a placut moldoveanca, cred ca are potential de TopFive chiar daca se canta in romana.
De castigat, castiga Danemarca. Bunicica piesa, dar marele atu e ca mare parte din televoteru mascul o sa voteze cu o mana pe telefon si cu cealalta in pantaloni.
Piesa cat de cat mai are si Ucraina, dar ei au mai castigat in ultima vreme asa ca n-au nici o sansa. Poate locul 2-3.

Maine s-ar putea sa avem bafta sa ne calificam si noi in finala, din ce preview-uri am vazut semifinala 2 e incomparabil mai slaba decat prima si poate prindem macar al zecelea loc. Apropo..m-am uitat si eu pe wikipedia sa vad cum se cheama tipul asta de voce . Cica
QUOTE
The term countertenor refers to the highest male voice. Many countertenor singers perform roles originally written for castrati
si
QUOTE
There are several sub-types of countertenors including Sopranist or male soprano, Haute-contre, and modern castrato.
Markos
"Castrat modern" e cel mai sugestiv.
Markos
QUOTE
Sunt foarte fericit ca am ajuns in finala. Este pentru prima data cand un contratenor intra in finala Eurovision. Vocea este suverana si voi incerca sa fiu si mai bun sambata. Multumesc tuturor celor care m-au votat. Am plans timp de o jumatate de ora dupa ce am aflat rezultatele. Sunt prea sensibil.
Solon
Iti vine sa versi,nu?
ag02cws
Tare gluma aleia aseara despre fusta lu' Ouatu biggrin.gif
UXE
voi va uitati la mizerii d-astea?




Cum plm sa apari pe scena cu fata de interlop si rochie .. bleah
ag02cws
Ultimul la care ma uitasem a fost ala cu Luminita Anghel si Sistem, dar aseara chiar am fost curios ce parere are lumea de ce canta Cezar asta. A fost o surpriza placuta ca s-a calificat.
Markos
QUOTE(Solon @ 17 May 2013, 15:10)
Iti vine sa versi,nu?
*


Măcar e sensibil.
P-A-C-O
QUOTE(UXE @ 17 May 2013, 16:06)
Cum plm  sa apari pe scena cu fata de interlop si rochie ..  bleah
*


nono.gif

Străinii, surprinși de prestația lui Ouatu la Eurovizion: "Credeam că româncele sunt frumoase!"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.