Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare protecție de plastic deasupra injectoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Zaishen
Salut, am căutat pe forum dar nu am găsit nimic în legătură cu demontarea capacului de plastic care este deasupra injectoarelor și ajunge până în spate la pompa de injecție, vreau să am acces la regulatorul de presiune de pe pompa de injecție și la injectoare, știe cineva care sunt pașii? există vreun tutorial pe forum? acel tub care este deasupra de la ce este? cum poate fi desfăcut? poza nu este de la motorul meu, dar este asemănător și la mine!

[attachmentid=1628119025]
skorpio_bog
Desfaci teava de deasupra capacului care leaga turbo the intercooler. In fata spre intercooler are un colier metalic se desface cu o tubulara de 7 parca sau o surubelnita mare lata (recomand tubulara) iar in partea din spate dinspre turbo are o siguranta care se clipseaza pe teava si pe ofiriciul din turbina. Ai grija cand o scoti sa nu o pierzi prin scut, o tragi cu o surubelnita lata si tii mana pe ea sa nu sara. Ai de asemenea grija cand o pui la loc, sa intre pe ambele canale in teava altfel va sari la primul sprint din cauza presiunii.

Dupa ce dai teava jos, mai e un surub dedesubt care trebuie desfacut (tubulara de 10 parca) si apoi capacul e prins in niste cleme metalice.
Zaishen
Mulțu, între timp am găsit un video în franceză, pentru cine este interesat:

https://www.youtube.com/watch?v=iKu_YF9l8ZE
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.