Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pivot bascula
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
MONT404
Salut.
Aveam un sunet la roată și am fost la service, acolo sa constatat că este pivotul de la roata stânga.
A fost înlocuit doar pivotul(am citit că se schimba cu tot cu bascula?) Acum la oprire ai plecare de pe loc, pocnește ceva tot de la roata stânga aud eu..
Am fost la alt service să verifice dacă nu au strâns aia ceva bine, nu sa constat nicio problema, nimic nu mișcă, nimic nu bate.. am testat cu mecanicul pe sosea, nu a mai făcut, sa dat jos , am mai mers puțin și a început să facă iar .

De la ce sa fie? Că nu știu ce să mai schimb😂
valioglu
Primul lucru verifica sa fie stranse prezoanele rotii.
MONT404
am vb vineri cu un mecanic de la reprezentanta, si iam spus, am schimbat pivotul la un service, mi-a spus, cum ai schimbat pivotul ? ca se schimba bascula cu totul. zice ca am mare pivot de logan smile.gif)

inlocuiesc luni bascula cu totul.
tuneam
Mecanicul ala e un idiot. Si da, pivotii cred ca ce potrivesc si la logan, dar se pot scimba si separat.
pistritu
Am pus bascula noua pe dreapta o singura data la logan in 14 ani. Se pot schimba pivotii de 2 ori pe aceeași bascula. La cat e una noua de origine la logan merita înlocuit fara prea mari batai de cap.
https://www.autokarma.ro/piese-auto-dacia-l...urer_filter=629
Avantaj ca ai bucsi noi de la brate.
tuneam
Bascula difera intre logan si clio IV. E mult mai greu de schimbat la clio IV, e si mult mai scumpa. Bucsele de la bascula, in general, se uzeaza mult mai greu.
MONT404
Am rezolvat.
Sa constatat că șurubul ce leagă bascula de cadru era slab.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.