Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierdere antigel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
cretu22
buna seara

deranjez si eu cu o problema:

in urma cu o luna am facut o revizie completa, cu distributie, pompa de apa, etc. etc.

acum 1 zi am ridicat capota pentru o problema cu clima si am observat ca nivelul in vasul de antigel era scazut cam 10 cm.

se vedeau urme de antigel in partea dreapta, in zona termostatului.

ieri am fost la service, diagnosticul a fost ca pierderea de antigel este pe la capacul termostatului.
s-a inlocuit termostatul, s-a completat cu antigel.

acum ridic din nou capota pentru verificare si surpriza: nivelul antigelului este din nou scazut cu aprox. 10 cm.

maine sunt din nou la service.

orice sugestie de posibil defect este binevenita
multumiri anticipate
alex_mihai
Salut! Vezi garnitura piesei din imagine. Si a mea pierdea pe acolo, initial am crezut ca e termostatul, fiindca sunt destul de apropiate cele 2 piese. Eu nu am schimbat piesa, i-am pus niste Victor Reinz acum 2 ani si am rezolvat-o. Nici nu stiam ce este aceasta piesa la momentul acela biggrin.gif.
cretu22
am fost la service, s-au uitat, nu au vazut pe nicaieri pierderi si au concluzionat ca e vorba de reglarea presiunii si ca dupa completare nu ar mai trebui sa apara scadere in vasul de expansiune.

am completat si acum urmarim evolutia

multumesc pentru ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.