Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare motor 1.6 16V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
balauru_327
Buna ziua,
Pentru ca am chef de bricolat si un Megane 2 1.6 16V, ma gandeam sa bricolez asupra lui. Si mai exact pe la motor.
As dori sa modific , pentru inceput, raspunsul acceleratiei/elasticitatea motorului. Ma gandeam sa incep cu evacuarea, apoi admisia, etc.
Deci, as dori sa ma interesez mai intai , ce parere aveti despre montarea unei evacuari de 2.0 16V , luat din dezmembrari ?
Oare ''serpii'' de 2.0 sunt plug and play pe motorul de 1.6 ?
Daca ma decid sa pastrez ''serpii'' de 1.6 si sa adaug numai evacuarea de 2.0, ce dificultati pot intampina?
Multumesc.
einstein1984
pai aia de 2 litri sunt motoare F, tu ai motor K
in loc sa arunci bani facnd dupa ureche, pune o intrebare aici https://www.facebook.com/sebimotorsport/?__...uRvoLTdnRCzln6N ca se pricep si fac chestii bune
balauru_327
Ok, multumesc pentru raspuns. Cum nu locuiesc in Bucuresti, imi este greu sa ajung la SebiMotorSport.
Stiu ca unul e motor de tip F si altul de tip K. Si m-ar ajuta mult niste informatii tehnice asupra evacuarii si admisiei, ca nu le gasesc , sau nu stiu eu cum sa le caut.
xmisterx
Aici sunt coduri originale.

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/pic...UgAAAAAzsz7a%24
balauru_327
Multumesc.
Am identificat codurile in cazul evacuarii, apoi le-am cautat pe internet, si sunt pus in ceata. Anumiti vanzatori ( chiar si AutoServLujerul) sustin ca , catalizatorul este compatibil 1.6 16v si 2.0 16v. Daca e asa, ce dimensiuni au diametrele tevilor/zona unde se cupleaza catalizatorul cu evacuarea si manifoldul de evacuare ?
balauru_327
Nu am gasit nicaieri dimensiunile. Dupa mai multe cautari, e putin mai delicata modificarea evacuarii pentru a castiga ceva.
Pasul 2, admisia de aer. O sa refac tubulatura cu ceva cu diametrul mai mare.
Intrebare, clapeta de acceleratie de la motorul 2.0 16v aspirat s-o potrivi in locul celei de 1.6 16v ?
16valve
Nu potriveste galeria nici admisia eu am incercat sa pun de 1.8 16v nu da la prinderi clapeta de 1.8 iti spun sigur ca merge .
einstein1984
1,8 e tot motor F
studiaza putin Twingo 2 RS, are un motor K4M de 130 de cai (arbore cu came specific, pistoane specifice cu RC mai mare, biele de K9K). Baieitii la care te-am trimis mai devreme au upgradat cateva spre standardul asta. vezi ce piese poti lua de la unul din ala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.