Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un sfat va rog pt schimb distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
MariusBlu
Ma poate ajuta cineva cu un sfat
Ma pregătesc sa schimb distributia pe un Clio 1.5 dci 90cp (59000km)
As vrea sa stiu daca a schimbat cineva recent distributia si daca a schimbat si pompa apa.
Al meu are 59000 km si ma gandeam ca daca pompa nu pierde apa sa nu o schimb.
Daca aveti ceva recomadari de service-,uri prin Bucuresti ???
Eu am gasit kit-ul distributie la 230 lei (fara pompa apa)
Am vazut ca manopera variaza intre 350-450 lei
xmisterx
Eu zic ca poti sa schimbul fara pompa de apa, in planul de revizie ce scrie?
alexandru.vladescu
Eu am schimbat la 1.5dci prima distribuție la 4 ani și 60k fără pompa de apă și acum la 140k și 11 ani mă pregătesc să o schimb a doua oară cu tot cu pompa de apă.

Ai în vedere atunci când calculezi că se înlocuiește și kit-ul de accesorii care este mai scump decât cel de distribuție. Eu la momentul respectiv, am vrut manoperă la reprezentanță și fiindcă mașina avea deja 4 ani, reducerea de 20% aferentă vechimii mașinii aplicată manoperei și pieselor de la ei au compensat aproape total diferența de preț până la un kit ok luat de la magazinele de piese la momentul respectiv. Ei te acceptă și cu piesele tale (am făcut asta la amortizoare de exemplu fiindcă voiam altceva decât producătorul pentru piesele de origine), dar nu mai beneficiezi de reducerea la manoperă datorată vechimii.

Fără pompa de apă, a costat ~1000 de lei cu piesele lor la Dacoserv. Acum mă aștept să fie spre 1500-1600 cu tot cu pompa de apă (pierde antigel pe undeva și banuiesc că ea e de vină).

Legat de service, eu tot la Dacoserv m-aș duce dacă nu sar calul (o să le cer oricum deviz în prealabil). Sunt cam dorei mecanicii de acolo dar până acum n-am avut probleme care să nu se rezolve amiabil, atâta tot că există așa, o atitudine de lasă-mă să te las omniprezentă. Ca un plus, poți sta lângă mașină.
MariusBlu
Nu pierde deloc antigel
Ma gandeam sa ii schimb doar cureaua de distributie si rola, fara kit accesorii.
As fi vrut sa ma incadrez cam pana in 700 lei pentru kit distributie+manopera.
Sa vdm cum ma incadrez, multumesc oricum pt ajutor.
alexandru.vladescu
Din ce am constatat la distribuțiile schimbate până acum, cureaua de distribuție și rolele ei erau "perfecte" chiar și după 7-8 ani. În schimb, cea sau cele de accesorii, fiind expuse, erau semnificativ mai afectate / crăpate.

Tu cere un deviz căci nu te costă nimic. Eventual, dacă mașina este mai veche de 4 ani, cere în deviz piese Motrio și vezi cum te încadrezi. Este păcat să riști cu o distribuție pusă cine știe pe unde la un motor atât de "tânăr". Mai bine mai amâni și o faci cum trebuie mai târziu. Probabil că în cazul tău, nu se justifică și schimbarea pompei de apă, iar o curea de accesorii, fără role sau întinzător, costă câteva zeci de lei. Manopera este oricum aceiași, prin urmare la accesorii ai putea schimba doar cureaua ca să scapi și de acest stres suplimentar.
cj98czh
Marius, ce vrei tu sa faxi se numeste carpeala nu schimb de distributie .. te zgarcesti sa platesti o pompa de apa care se poate bloca si iti futiriseste motorul .. + ca daca incepe sa curga mai platesti o data manopera la distributie ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.