Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Funingine pe interior teava esapament
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
mark``
Am auzit mai nou, si poate ca nu e asa noua treaba, cum ca la o masina cu DPF diesel daca are interiorul tevii de eșapament negru de la funingine atunci e dus DPF si trebuie curățat sau inlocuit.
Asta au confirmat si băieții de la Odorhei ce e ocupa cu asa ceva.
Acuma eu inteleg ca ei vor sa fac bani si pot forta nota dar va dau un exemplu la mine. M-am uitat la interior la eșapament si e negru dar n-am avut niciodată fum dupa masina si daca ii rup pedala la fel. Poate ca da un puf daca ii dau kick down.
La voi cum e?
mars
La 2.0 dCi 2011 (Euro 5) erau curate tevile de esapament si la 170.000 km. Am bagat odata o carpa acolo si s-a luat putin praf albicios, atat. Nicio urma de funingine.
mark``
Fain. Asta înseamnă un singur lucru si anume ca regenerarea la filtru tau de particule se face complet. La mine e posibil a nu se faca complet. Nu stiu inca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.