Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pete de ulei pe langa galeria de admisie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
tuneam
Salut,

In ultima perioada am observat niste pete de ulei in dreptul jonctiunii galerie admisie/chiuloasa.
Suspectez ca sunt vapori de ulei care "scapa" pe langa galerie. Am studiat un pic problema si am jnteles ca nu exista nicio garnitura acolo, doar o pasta de etansare care probabil a cedat.
Cat de complicat e de demontat galeria de admisie? Are cineva vre-un manual please?
1.2 tce.
[attachmentid=1628117320]
r_vlad
Sanse mari sa fie doar paricule de ulei din vapori care adera la suprafata metalica si apoi se contamineaza cu praf. Recomand sa cureti cat poti de bine zona si sa urmaresti in cat timp ajungi la acelasi nivel de depuneri de ulei. Nu merita deranjul, banii sau riscul de a deteriora unele piese la demontare/remontare pentru a remedia o problema de estetica. In plus de asta sunt sanse mari sa nu rezolvi problema din prima si sa trebuiasca sa repeti operatiunea.
Incerc sa gasesc o poza cu vedere explodata a reperelor. Cred ca intre galeria de admisie si chiulasa este o garnitura elastomerica sau cel mai probabil 4. Daca este asa atunci poti sa le inlocuiesti si sa rezolvi problema. Daca vaporii de ulei sunt evacuati prin alta parte (ex. suprafata de contact capac chiulasa - chiulasa) se complica problema si chiar nu are rost pentru atata mizerie adunata in 6 ani si 45000 km.
tuneam
Multumesc r_vlad.

la mag de piese auto vad ca exista si garnitura:

https://www.epiesa.ro/garnitura-galerie-adm...rodid-20014993/

si pasta de etansare:
https://www.epiesa.ro/garnitura-galerie-adm...rodid-18837823/

Oare de care trebuie?
r_vlad
Din pacate nu te poti lua dupa informatiile gasite pe site-uri de piese in cazul acesta. Nu am acces acum la Dialogys. Incerc de seara sa gasesc o poza exemplificativa si codul garniturii. Garnitura de pe epiesa pare sa fie de la corp clapeta acceleratie.

LE
Studiaza imaginile din anuntul acesta: Colector admisie 1.2 TCe
4x garnituri dreptunghiulare

Relativ simplu de inlocuit DAR nu sunt sigur ca vaporii de ulei vin pe acolo. Asta trebuie sa determini tu printr-o inspectie vizuala temeinica.
tuneam
da, multumesc!

vaporii de ulei sunt in galeria de admisie pentru ca vin de la rampa de culbutori printr-un furtun.

O sa comand niste garnituri si le schimb, dar da, trebuie verificat sa nu vina din alta parte.

Later edit:
Aparent garniturile nu vin separat, ci doar la set, ca si garnituri pentru chiuloasa.
[attachmentid=1628117335]

<span class='edit'>26 May 2020, 15:58:</span>
revin, se gasesc si individual: 140352024R


[attachmentid=1628117345]
tuneam
Salut,

Am facut asa cum a recomandat r_vlad(multumesc), am sters zona cu degripant si am strans un pic suruburile galeriei de admisie, putin strans, galeria e din termoplatic, se poate rupe usor. De vre-o 200 km nu am mai vazut nicio pata, vapori, etc...
Sper sa se fi rezolvat. O sa monitorizez zona.
r_vlad
Galeria este din plastic dar ma astept sa aiba busci metalice inserate in gaurile de trecere si astfel sa fie destul de mic riscul de a se crapa. Mai de graba m-ar ingrijora riscul de forfecare al filetului din chiulasa de aluminiu. Ar fi buna o cheie dinamometrica si manual de reparatie pentru valorile de cuplu sau atentie sporita la strangere suplimentara.
tuneam
Am tot cautat un manual de reparatii. Sunt diverse site-uri care cica vand, dar nu am incredere. Dealerul Dacia a zis ca nu vinde manuale de reparatii...
mike077
Problema se manifesta si la mine. A aparut recent, masina are 56000km. Am sa incerc aceeasi abordare, descrisa mai sus.
tuneam
Mike, tu ai si consum de ulei? E un pic offtopic dar am remarcat ca ai 1.2 TCE.
mike077
NU am consum de ulei. Petele la galeria de admisie, de la vaporii de ulei, au aparut recent, in ultimele 2 luni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.