Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stopuri frana aprinse
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
catalin_ionita23
Buna seara, sunt nou posesor de Megane 1 , 1.9 dci an 2003 și am o problema cu stopurile pe frana adică au un scurt și stau aprinse și tot odată și faza scurta tot timpul, daca scot siguranta de la stop revin și lunile la normal, m-am uitat la becuri, am verificat switch-ul de la pedala. Am pus tester și am următoarea eroare DF 374 Ecu top low voltage. A mai plătit cineva?
gabimilo1
salut,

sint de parere ca intrerupatorul de la pedala iti face probleme (sau chiar mufa lui).

verifica bine-bine mufa (eventual dat cu spray de contacte electrice) iar intrerupatorul

poate ai de unde sa-l schimbi de proba cu unul bun 100%.
lupo_1.7sdi
Erorile nu au legătură cu problema ta. Cel mai probabil este cum a zis colegul switch-ul de la pedala de frână. Este un comportament specific (la grupul VAG sunt sigur pt că am pățit) ca atunci când se defectează să rămână stopurile de frână aprinse ca să te avertizeze.
Horatiu Mihai
Salut! Sunt urmatoarele variante:
1. Becurile tale care sunt atat pentru lumini cat si pentru frana, nu sunt bune, adica fac scurt la filament.
2. Cablurile mufei care intra in blocul de lumini din spate se ating la capatul mufei si fac scurt (cu luminile aprinse, inclusiv cele de frana si contactul pus, incepe sa misti de cablu, chiar in capatul mufei, vezi daca se stinge pe moment becul).
3. Intrerupatorul (switch-ul) de la pedala are probleme - asta e foarte improbabil. Si daca ar avea, ce treaba are cu luminile? Il poti testa usor. Decuplezi mufa de la intrerupatorul pedalei de frana si aprinzi becurile, si neaparat sa fie contactul pus. Daca tot se aprind becurile de frana, atunci nu e intrerupatorul (switch-ul) de la frana cu probleme. Cu luminile aprinse, inclusiv cele de frana, mergi si decupleaza mufa stanga din blocul optic spate. Daca se sting si pe partea dreapta, ai identificat stopul cu probleme.

Eu cred ca ai becurile proaste. Chiar daca se aprind, tu ai doua filamente in fiecare bec, unul este pentru lumina normala (sa fii vazut seara) iar celalalt filament este pentru lumina franei propriu-zise. Daca se arde unul din ele, deobicei se desprinde si cade pe filamentul bun si face scurt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.